Hastalıklar ve Tedavi

Evcil hayvanlarımızı etkileyebilecek birçok hastalık var. Bazıları kalıtsal olsa da, diğerleri hayvanlar arasında ya da kirli hava ya da su yoluyla bulaşır. Bu bölümde evcil hayvanınızın hastalıkları için en iyi tıbbi ve ev tedavilerini bulabilirsiniz.

Köpeklerde Vitiligo: Belirtileri

Bu cilt pigmentasyon bozukluğu, nüfusun çok küçük bir bölümünü etkilemektedir. Buna hem köpekler hem de insanlar dahildir. Köpeklerde vitiligo, vücudun çeşitli noktalarında açık renk lekeler olarak görülmektedir. Daha fazla detayı yazının devamında bulabilirsiniz.

Labradorlarda Artrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bazı köpek cinslerinin bazı hastalıklara ve durumlara daha yatkın olduğunu biliyor musunuz? Labradorlarda artrit de böyle bir durumdur.  Labradorların aşırı kilo almaya yatkınlığı, onları bu hastalığa yatkın kılan faktörlerden biridir. Yine de,  artritin etkilerini önlemek ve rahatlatmak için kontrol edilebilecek…

Köpeklerin Göz Çevresindeki Siğiller

Siğiller derinin yüzeyinde büyüyen iyi huylu tümörlerdir. Vücudun ağız çevresi, kulak, koltuk altı, karın ve genital bölge dahil olmak üzere, farklı birçok bölgesinde görülebilir. Bazı durumlarda göz çevresinde de siğiller görülebilir.

Köpeğinizde Hot Spot Belirtileri

Tıp dünyasında hot spot, akut sulu dermatit olarak bilinir. Bu lezyonların oluştuğu bölgeler sıcak olduğu için hot spot yani sıcak bölge adını alırlar. Bu derideki tahrişler, köpeğinizin sürekli olarak kaşınmasına ve bu noktaların iz bırakmasına neden olur.

Köpeklerde Ehrlichia Hastalığı

Köpeklerde tropik pansitopeni, kene hastalığı ya da hemorajik ateş olarak da bilinen köpeklerde ehrlichia hastalığı yaygın ve ciddi bulaşıcı bir hastalıktır. Avrupa’da, Amerika’da, Asya’da ve Afrika’da sayılarda artış görülmüştür.

Köpeklerde Kalça Displazisi Nasıl Tedavi Edilir?

Belirli bir yaştan sonra sevgili evcil hayvanlarımızda hastalıklar ve bozukluklar görülmeye başlar. Köpeklerde genetik, kemiksel ve  doğuştan(doğum sırasında ortaya çıkmaz) olan kalça displazisi, bazı tür köpeklerde daha yaygındır. Bu hastalığın ne olduğunu ve nasıl tedavi edildiğini bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Hayvan Osteopatisi: Nedir Ve Nasıl İşe Yarar?

Günümüzde hareket kabiliyeti ile ilgili problemlerin çözümü için sık sık osteopatiye başvuruluyor ve bu yöntem günden güne daha da popüler oluyor. Hayvan osteopatisi, veterinerlerce en sık kullanılan, etkili ve çok yönlü bir fizyoterapi yöntemidir. Bu yöntem birçok farklı hastalık için…

İnsanlar İçin Tehlikeli Olan Köpek Hastalıkları

İnsanları etkileyen birçok tehlikeli köpek hastalığı vardır. Bazı köpek hastalıkları insanlara da bulaşabilir. Bu tür hastalıklara zoonoz hastalıklar (veya zoonotik) da denir. Zoonoz terimi, hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıklar için kullanılır. En bilinen ve korkulan türü, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi…

Gençlik Hastalığının Yayılması Ve Tedavisi

Gençlik hastalığı, oldukça bulaşıcı bir virüs nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle yavru köpekleri etkiler ve zamanında tedavi edilmezse geri dönülmez etkilere ve hatta ölüme bile yol açabilir. Bu yazıda köpeklerde gençlik hastalığının yayılması ve tedavisiyle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu ile Mücadele

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu, kedilerin hastalanması konusunda en başta gelen sebepler arasındadır. Bu hastalığın semptomlarını tespit etmeyi ve bu doğrultuda bazı alışkanlıkları değiştirmeyi öğrenmelisiniz. Bunu yapmanız, sonuçta, bu sevimsiz durumla karşılaşmanızın önüne geçecektir.

Kaplumbağalarda Rinit Hastalığı ve Tedavisi

Kara kaplumbağası ve su kaplumbağası (makalenin altındaki nota göz atınız), üst solunum yolları konusunda oldukça hassastır. Bu sebeple, özellikle su türlerinde bu hastalık oldukça yaygındır. Bu makalede, kaplumbağa türlerinde rinit hastalığı ile ilgili bilgi vereceğiz.

Köpeklerde Uyuz: Tespit Edilmesi ve Tedavisi

Köpeklerde uyuz ya da daha az bilinen adıyla akaryaz, hayvanseverleri oldukça endişelendiren bir deri hastalığıdır. Tedavi edilebilir olsa da, ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Erken tespit edilmesi hayvanın sağlığına bir an önce kavuşmasını sağlayacağı gibi,…