Köpekler için Meloksikam: Dozaj ve Öneriler

Marka adıyla Metacam olarak da bilinen Meloxicam, köpeklerde orta derecede ağrıyı yönetmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır.
Köpekler için Meloksikam: Dozaj ve Öneriler
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Tarafından yazılmıştır Editör Ekibi

Son Güncelleme: 11 Haziran, 2023

Farmakolojinin alanı o kadar geniştir ki, günümüzde beşeri ilaçlar hayvanlarda (özel dozlarda) kullanılmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. Köpeklerde meloksikam kullanımı, köpek sorunlarının ve hastalıklarının tedavisinde en başarılı vakalara bir örnektir.

Bu kadar popüler bir ilaç olmasına rağmen , evcil hayvanınız için herhangi bir tedaviye başlamadan önce daima veterinerinize danışmayı unutmayın. Aşağıdaki satırlarda, köpeklerde meloksikam kullanımına ilişkin temel önerileri sizinle paylaşacağız.

Köpekler için meloksikam nedir?

Meloksikam, işlevi prostaglandinlerin sentezini inhibe etmek olan steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) grubuna ait bir ilaçtır. Bunlar iltihaplanma sürecine dahil olan maddelerdir, bu nedenle ilacın etkisi iltihap önleyici ve analjeziktir. Ek olarak, genellikle bir ateş düşürücü (ateşi düşürür) ve özümlendikten sonra antiexudatif etkisi vardır.

Köpeklerde meloksikamın uygulanmasının nedeni, çoğunlukla hayvanın orta ila şiddetli ağrıya sahip olması veya kas-iskelet sisteminin dahil olduğu durumlardır. Akut hastalıklarda, yani birkaç gün sürenlerde tercih edilen ilaçtır.

Evcil hayvanınız ameliyat olacaksa, iltihaplanma süreçlerinden kaçınmak için ameliyattan önce ve sonra muhtemelen meloksikam kullanımı önerilecektir. Ayrıca eklem sorunları olan köpeklerde analjezik olarak da kullanılır.

Hapları olan bir köpek.

Meloksikam dozu

Çoğu ilaç, etkinliklerini sağlamak için hayvanın ağırlığına göre uygulanır. Köpeklerde meloksikam kullanıldığında da aynı kural izlenir. Veteriner, evcil hayvanınız için gereken ilaç miktarını aşağıdaki doza göre belirleyecektir:

  • Başlangıç dozu : Köpeğin her kilogram ağırlığı için 0.2 miligramlık tek doz.
  • Sonraki dozlar : Tedavinin kalan süresi boyunca, köpeğin her bir kilogram ağırlığı için her 24 saatte bir 0.1 miligram.

Meloksikam ile tedavi edilen köpeklerin çoğunda, uygulamaya başladıktan yaklaşık 4 ila 5 gün sonra iyileşme görülür. Genellikle iyileşme olduğunda veya en fazla 10 gün içinde tedavi sona erer. Bununla birlikte, gerektiğinde bu azaltılabilir, bu nedenle terapötik etkinin beklendiği gibi olması için veterinerin talimatlarına uymak önemlidir.

Köpekler için meloksikam biçimleri

Meloksikam köpeklerde yaygın olarak kullanılan bir ilaç olduğu için, laboratuvarlar uygulamasını kolaylaştırmak için farklı formatlar geliştirmiştir. Veteriner, ilacı köpeklere sunmanın en iyi yolunu gösterecek kişi olacaktır.

Meloksikam şurubu, evcil hayvanınıza ağızdan verebileceğiniz veya mamalarına ekleyebileceğiniz koyu kıvamlı bir sıvıdır. Ayrıca, lezzetli ve yutulması kolay tablet formunda meloksikam da vardır. Her iki sunum da evde kolaylıkla uygulanabilir.

Duruma göre meloksikam köpeklerde damardan da kullanılabilir. Bu işlem, bir IV kurmak için gerekli olduğu için veteriner tarafından gerçekleştirilecektir. Bu teknik, yanlış uygulamadan kaynaklanan ikincil hasarı önlemek için yönetiminde beceri gerektirir.

Kontrendikasyonlar ve öneriler

Köpeklere meloksikam uygularken göz önünde bulundurmanız gereken başlıca kontrendikasyonlar ve öneriler şunlardır:

  • 6 haftalıktan küçük veya 4 kilodan az olan yavru köpeklerde kullanmayınız.
  • Hamile veya emziren dişilerde kullanmaktan kaçının.
  • Gastrointestinal, kardiyak, renal, hepatik veya dolaşım problemleri olan köpeklerde kullanmayın.
  • Dehidrasyon, hipovolemi veya hipotansiyon (renal toksisite riski) belirtileri olan köpeklerde uygulamadan kaçının.
  • Veteriner tarafından önerilmedikçe diğer NSAID’ler, glukokortikoidler, diüretikler, antikoagülanlar veya antibiyotiklerle birleştirmeyin.
  • İlaca alerjik reaksiyon belirtileri göründüğünde tedaviyi bırakın. Evcil hayvanınız bu ilaca aşırı duyarlı hale gelebilir.

Yan etkileri

Köpeğiniz meloksikam bazlı bir tedavi için iyi bir aday olsa da, davranışlarındaki herhangi bir değişikliği tespit edebilmeniz için onu sürekli gözlem altında tutmanızı öneririz. Her köpeğin organizması ilaçlara farklı tepki verir ve bu NSAID nedeniyle bir takım yan etkilerden biri olabilir.

Kusma, ishal, iştahsızlık ve uyuşukluk, genellikle tedavinin ilk haftasında meloksikamın etkisine bir yanıt olarak veya bu olmazsa, dozundaki fazlalığa bağlı olarak ortaya çıkar. Zehirlenmelerde, esas olarak duruma bağlı olarak ağırlaşabilecek sindirim sorunları gözlemlersiniz.

Dışkıda kan, kanlı ishal ve gastrointestinal ülserler, hiç yemek yememiş köpeklerde meloksikam uygulandıktan sonra ortaya çıkabilecek belirtilerdir. Bu nedenle, bu ilacı aç karnına uygulamamanızı öneririz.

Bir köpek ve bir hap.

Artık köpekler için reçete edildiğinde meloksikamın birçok faydasını ve onu evde uygulamanın ne kadar kolay olabileceğini biliyorsunuz. Ancak, bu tedaviyi her zaman profesyonel gözetim altında almanızı öneririz. Unutmayın: Doğru kullanılan ilaçlar evcil hayvanınızın hızlı iyileşmesi için en iyi müttefikler olacaktır


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.