Kediler İçin Metronidazol Ne Zaman Uygulanır?

Metronidazol, veteriner kliniğinde, çeşitli parazit istilaları da dahil olmak üzere belirli kedi hastalıklarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.
Kediler İçin Metronidazol Ne Zaman Uygulanır?
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Metronidazol, daha sonra açıklayacağımız farklı faydaları olduğu için merak uyandıran bir ilaçtır. Bu ilaç, kedi hastasında bakteri ve parazitlerin varlığı ile ilişkili belirli rahatsızlıkların tedavisinde mükemmel olduğu için veteriner kliniğinde sıklıkla kullanılır.

Bu yazıda metronidazolün kediler üzerindeki kullanımları ve etkilerine odaklanacağız. Ayrıca, onu etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız. Aşağıdaki satırları kaçırmayın, ancak bu ilacın her zaman bir veteriner hekimliği uzmanı tarafından reçete edilmesi gerektiğini unutmayın.

Metronidazol nedir?

Metronidazol, metronidazol ailesindeki nitroimidazollerden bir ilaçtır . Hızlı ve basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, etki mekanizması bakterilerdeki nükleik asitlerin (DNA) sentezini engellemeye dayanır, bu da onların çoğalmalarını engeller ve ölümlerine neden olur. Beşeri tıp dünyasında, ticari müstahzarlarda (Flagyl® gibi) görünmesine rağmen, jenerik formda satılmaktadır.

Girişte bahsedildiği gibi ve farmakokinetik özelliklerinden dolayı metronidazol, antibiyotik ve antiparaziter aktiviteye sahip bir ilaçtır. Bu, bakterilere karşı – özellikle anaerobik bakterilere karşı – etki ettiği ve aynı zamanda aktif bileşene duyarlı belirli parazit gruplarıyla savaşabileceği anlamına gelir.

Bu ikili aktivite, metronidazolü çok faydalı bir ilaç yapar, bu yüzden daha sonra açıklayacağımız rahatsızlıkları tedavi etmek için oldukça sık kullanılır. Ek olarak, tatbik edildikten sonra hayvanda belirli bir derecede immünosupresyona bağlı olabilen gastrointestinal sistemde anti-inflamatuar aktiviteye sahiptir. Bu nedenle kullanımı her zaman bir veteriner tarafından izlenmelidir.

Metronidazol tabletleri.

Metronidazolün antiparaziter aktivitesi

Metronidazol özellikle Giardia spp.’nin neden olduğu bağırsak enfeksiyonlarında önerilir. Bu protozoan, genellikle evcil kedigilleri etkileyen bir gastrointestinal parazittir. Muhtemel konakçıları arasında insanlar da dahil olmak üzere birçok memeliyi etkileyen bir patojendir.

Bu noktada, metronidazolün yalnızca bu özel parazit türüne karşı etkili olduğunu vurgulamak önemlidir, bu nedenle asla klasik yassı solucanlara ve yuvarlak solucanlara karşı olağan antiparaziter tedavi olarak kullanılmamalıdır. Hiçbir faydası olmadığı için hiçbir koşulda viral veya mantar kaynaklı hastalıklarla mücadele etmek için kullanılmamalıdır.

Sahiplerin, bu ilacın antiparaziter aktivitesini karıştırması ve aslında durum böyle olmadığı halde, kediyi doğru bir şekilde tedavi ettiklerine inanmaları yaygındır.

Giardia’nın zoonotik aktiviteye sahip olduğu yani insanları etkileyebileceği unutulmamalıdır. Çeşitli çalışmaların enfekte kedilerin toplam yüzdesini yaklaşık %12’ye koyduğu göz önüne alındığında, bu ilacın kullanımı gerektiğinde haklı olmaktan daha fazlasıdır. Söylemeye gerek yok, eğer evdeki kediye bulaşırsa aşırı kullanım önlemleri alınmalıdır.

Antiparaziter olarak dozajı

Bu parazitin neden olduğu birçok enfeksiyon vakasında, kediler herhangi bir semptom göstermezler. Ancak bazı kedilerde akut ince bağırsak ishali oluşturabilir. Bu ishal atakları genellikle oldukça sinsidir ve normal dışkılama dönemleri ile dönüşümlüdür.

Birçok ilaç bu paraziti hedef alabilir, ancak metronidazol etkinliği ve düşük toksisitesi ile öne çıkar. Etkili doz, 5 ila 7 gün boyunca günde bir kez vücut ağırlığının kilogramı başına 50 miligramdır. Ayrıca günde iki doza bölünebilir, yani günde iki kez 25 mg/kg vücut ağırlığı.

Antibakteriyel tedavi

Bu noktada ilginç bir gerçeği belirtmekte fayda var. Metronidazol bir ön ilaçtır, yani etkili olabilmesi için kedinin organizmasında metabolize edilmesi gerekir. Bununla birlikte, metabolizasyonu yalnızca çok düşük oksijen konsantrasyonlarında gerçekleşir. Bu nedenle, bu ilaç sadece anaerobik mikroorganizmalara karşı etkilidir.

Kedilerde, Clostridium spp ve Clostridioides cinsinin mikroorganizmaları gibi anaerobik bakterilerin neden olduğu gastrointestinal sistem enfeksiyonlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bu ilaç ayrıca Bacteroides, Fusobacterium, Clostridium ve Peptostreptococcus gibi patojenik türlere karşı da etkilidir.

Bu ilaç, spiramisin ile birlikte ağız boşluğuna bağlı enfeksiyonların tedavisinde de çok etkilidir. Bu kombinasyon tedavisi aşağıdaki durumlarda çok faydalıdır:

 • Periodontal hastalık: Stomatit, gingivitis, glossit veya pyorrhea. Yaşlı kedilerde sıklıkla görülen bu tür bir işlem için kombine tedavi çok etkilidir.
 • Faringeal hastalıklar: Tükürük bezi enfeksiyonları, bademcik iltihabı ve farenjit. Bu solunum yolu hastalıkları özellikle dışarıda dolaşan kedilerde yaygındır.

Bir antibakteriyel olarak dozajı

Bu patolojik süreçlerin tedavisinin bir parçası olarak metronidazol dozu, kilogram ağırlık başına 12.5 miligram üründür. Tedavi genellikle her zaman veteriner endikasyonu altında 5 ila 10 gün arasında sürer. Fiziksel olarak daha iyi göründüğü için evcil hayvanınızı ilaçlamayı asla bırakmayın, çünkü bu, enfeksiyonun gelecekte yeniden ortaya çıkmasını teşvik edecektir (ve daha güçlü bir şekilde geri dönecektir).

Kontrendikasyonlar

Metronidazol çok faydalı bir ilaç olmasına rağmen, uygulamasının tamamen tavsiye edilmediği zamanlar vardır. Aşağıdakileri alıntılıyoruz:

 1. Bu ilaç, etken maddeye veya bileşenlerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı (alerjisi) olan kedilerde kullanılmamalıdır.
 2. Hamile ve emziren kedilerde önerilmez.
 3. Çok zayıf kediler için reçete edilmemelidir.
 4. Yavru kedilerde, karaciğer problemi olan kedilerde ve antikoagülan kullananlarda dikkatli kullanılmalıdır.

Metronidazolün, diğerleri arasında fenobarbital, varfarin veya siklosporin gibi ilaçlarla birlikte uygulandığında eşlik eden etkiler bildirebileceği de unutulmamalıdır. Kediniz zaten ilaç alıyorsa veterinerinize danışın.

Yan etkiler

Metronidazol kedilerde kan-beyin bariyerini geçer yani sinir sistemine ulaşır. Bu nedenle, kedi ile tedaviye başlamadan önce bilinmesi gereken bazı yan etkileri bildirir. İşte en yaygın olanları:

 • Genelleştirilmiş depresyon ve ilgisizlik
 • Hareketleri yaparken zorluk ve sallanma
 • Olağandışı göz hareketleri
 • Başın bir eğimi
 • Titremeler ve konvülsiyonlar
 • Vücut sertliği
 • Aşırı tükürük salgısı, bulantı, kusma ve iştahsızlık

Öte yandan, aşırı dozda metronidazol kedinizde oldukça ciddi etkilere neden olabilir. Bunlara bradikardi, ataksi (ciddi koordinasyon eksikliği) ve çok şiddetli gastrointestinal belirtiler dahildir. Vakanın ciddiyetine bağlı olarak hayvanda nörotoksikoz gelişebilir ve bu da nöronal fonksiyonda kalıcı bir azalmaya neden olabilir.

Bu semptomlar genellikle tedavinin uygulanmasından 7 ila 12 gün sonra veya kilo başına 58 miligramı geçtiğinde başlar. Ne olursa olsun, yukarıdaki belirtiler ortaya çıkar çıkmaz ilacı vermeyi bırakmalısınız.

sahibinin hap şeklinde ilaç verdiği kedi

Birkaç çekinceyle mükemmel bir ilaç

Okuyabildiğiniz gibi, metronidazol belirli süreçlerin tedavisi için çok etkili ve faydalı bir ilaçtır. Bu büyük etkinliğin nedenlerinden biri özgüllüğüdür, ancak bu özelliğin olumsuz karşılığı da vardır.

Bir ilacın belirli mikroorganizma türlerine karşı çok etkili olması, dikkatli ve her zaman söz konusu mikroorganizmaya karşı bir tedavi olarak kullanılması gerektiği anlamına gelir.

Ne yazık ki, bu tür ilaçların gelişigüzel kullanımı sadece direnç gelişimine yol açar. Bu nedenle kedilerde metronidazol kullanmadan önce mutlaka bir veterinere gidilmesi önerilir. Hayvanı muayene ettikten sonra, onu reçete edip etmemeye karar verecekler. Evcil hayvanınızı asla kendi kendinize ilaçlamayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rodríguez-Pardo, D., Mirelis, B., & Navarro, F. (2013). Infecciones producidas por Clostridium difficile. Enfermedades Infecciosas y Microbiologia Clinica, 31(4), 254-263.
 • Bouzid, M., Halai, K., Jeffreys, D., & Hunter, P. R. (2015). The prevalence of Giardia infection in dogs and cats, a systematic review and meta-analysis of prevalence studies from stool samples. Veterinary Parasitology, 207(3-4), 181-202.
 • Noval Ramírez, Y. (2017). Toxicología en gatos domésticos (Felis Catus). (Trabajo de Grado, Universidad de Ciencias Aplicadas y Ambientales).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.