Köpeklerde Konjonktivit için Doğal Tedavi

Tespit edilmezse, bu durum körlüğe neden olabilir; ve bu yüzden semptomları bilmek gereklidir. Ancak hem hastalığı hem de evcil hayvana verilecek bakımı doğrulayacak olan veteriner hekimdir.
Köpeklerde Konjonktivit için Doğal Tedavi

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2022

Görme duyusu, sadece insanlar için değil hayvanlar için de dünya ile etkileşime girerken en önemli duyulardan biridir. Gözler, farklı hastalıkların onları etkilemesine neden olabilecek çeşitli faktörlere maruz kalır. Bu nedenle, köpeklerde konjonktivit için bazı doğal tedavilerin yanı sıra hastalığın bazı semptomlarını bilmek gerekir.

Konjonktivit nedir?

Açıklamamız gereken ilk şey, konjonktivit teriminin gözdeki konjonktivanın şişmesini ifade etmesidir. Göz kapaklarının alt kısmını ve gözün ön ‘beyaz’ kısmını kaplayan ve uzun vadede tamamen görme kaybına yol açabilen nemli, pembemsi zarın iltihaplanması olarak tanımlanır.

Köpeklerde konjonktivitin nedenleri nelerdir?

Köpeklerde konjonktivit için hangi doğal tedavinin evcil hayvanınıza yardımcı olabileceğini belirlemeden önce, hastalığa neyin neden olduğunu bilmeniz gerekir. Enfeksiyonun neden oluştuğunu yalnızca veteriner belirleyebilse de, bu tür nedenler hakkında genel bir bilgiye sahip olmak rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Köpeklerde konjonktivit.

Genel olarak konuşursak, iki olası neden vardır. İlk olarak, çoğunlukla virüsler, mantarlar ve bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan göz problemleri vardır. Tahriş edici maddeler, alerjiler, gözdeki yabancı cisimlere bağlı ülserler ve göz kapağı malformasyonları da bu tip konjonktivitlere katkıda bulunur.

Öte yandan, hepatit, köpek distemper ve keratokonjonktivit sicca (kuru göz) gibi semptomatik hastalıklar, tahriş olmuş bir konjonktival membranın bir sonucu olarak köpeklerde semptom olarak konjonktivit gösterir.

Bazı köpek ırklarının, kalıtsal nedenlerle, bu patolojiden muzdarip olmaya daha yatkın olduğunu hesaba katmalıyız, bu nedenle kaniş, Cocker spaniel, Pug, Pekingese gibi köpek sahiplerinin köpeklerde konjonktivit için doğal tedavileri öğrenmeleri gerekli hale gelir.

Köpeğimin konjonktivit olup olmadığını nasıl anlarım?

Semptomlar çeşitlidir ve hastalığın nedenlerine bağlıdır, ancak onu tanıyabilmek için en sık görülenlerinden bahsetmekte fayda var. Evcil hayvanınızın göz sağlığına yeterince dikkat ederseniz, konjonktivitten muzdarip olup olmadığını belirlemek mümkündür.

Gözü bozuk bir köpek.

Köpeklerde konjonktivit için doğal bir tedavi kullanmanız gerekip gerekmediğini bilmek için semptomların neler olduğunu kontrol etmeniz gerekir. En belirgin olanlardan biri, köpeğin gözünü açmasını zorlaştıran kızarıklık ve şişlik, ayrıca doğal veya yapay ışıkla temas etmek istememesidir.

Köpek, etkilenen bölgeyi aşırı derecede kaşımaya meyleder ve bu da göz sağlığı için daha büyük bir risk oluşturur. Beyazımsı, renksiz salgıların ve en şiddetli vakalarda yeşil veya sarı pürülanların ortaya çıkması uzun sürmez ve genellikle göz kapaklarının ayrılmasını engeller.

Konjonktivitten şüphelendiğimde ne yapmalıyım?

Köpeğinizin konjonktivit olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ilk adım bir veterinere danışmaktır. Uzman, durumu teşhis edebilecek tek kişidir ve enfeksiyonun bir virüs, mantar veya alerjenden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bağlı olarak uygun ilacı reçete edecektir.

Köpeğinizi hemen veterinere götüremiyorsanız, ideal olan göz temizliği ile başlamaktır. Günde üç veya dört kez fizyolojik tuzlu su solüsyonu ile her türlü salgıyı gidermeye çalışın ve gözü temiz tutun. Durumu daha da kötüleştireceğinden, hiçbir koşulda insan kullanımına yönelik göz damlaları uygulamayın.

Bir köpeğe göz damlası damlatmak.

Köpekler çaresizlik içinde, enfeksiyonun can sıkıcı sonuçlarını hafifletmek için yorulmadan kaşınabilirler. Gözleri korumak için, hayvanın iyileşme süresini optimize etmek için bir Elizabeth yakalığı takmanız gerekir.

Köpeklerde konjonktivit için doğal tedaviler

Doğal tıp söz konusu olduğunda, hem insanlarda hem de hayvanlarda durumu tedavi etmek için birçok yöntem kullanılabilir. Köpeklerde konjonktivit durumunda, onu tedavi etmenin en iyi yollarından bazılarını vurgulayacağız. Rehberimizi takip ederek, köpeklerde konjonktivit için hastaya en uygun doğal tedaviyi uygulayabileceksiniz.

  • Papatya infüzyonu: Bu, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu için konjonktivit için en kolay ve en yaygın kullanılan tedavilerden biridir. Sadece bir papatya infüzyonu yapmanız (poşetlerde bile) ve soğumaya bırakmanız gerekir. Bundan sonra, gazlı bezi bununla nemlendirin ve gözlerini temizleyin. Aynı amaçla kullanabileceğiniz diğer alternatif bitkiler ise rezene, aynısefa ve kekiktir.
  • Siyah çay ve atkuyruğu infüzyonları: Her iki infüzyon da gözü temizlemeye yardımcı olur ve bunları günde üç defaya kadar kullanabilirsiniz, veteriner hekim gözün şişmesini azaltmak için tedaviyi hazırlar.
  • Sıcak ve soğuk kompresler: Köpeklerde konjonktivit semptomlarını hafifletmek için sıcak ve soğuk kompresler arasında geçiş yapmak önemlidir. Isı, tahrişi azaltmaya yardımcı olur ve soğuk, iltihaplanmayı ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Tedavinin etkili olması için her birinin beş dakika sürmesi gereklidir.
  • Gözleri ışıktan uzak tutun: Köpeğinizin gözlerini hem doğal hem de yapay parlak ışıklardan mümkün olduğunca uzak tutun, çünkü bunlar gözde tahrişe ve kuruluğa katkıda bulunur ve bu da konjonktivit sürecini hızlandırır.
  • Kaliteli yemek: Vücudun savunması iyi bir beslenme düzenine bağlıdır. Bu nedenle, tüylü arkadaşınızın sağlığını sabit tutmak için gerekli miktarda besin aldığından ve böylece enfeksiyonlarla hızlı bir şekilde savaşmasına yardımcı olduğundan emin olmalısınız.

İnfüzyonları uygularken ve steril gazlı bez kullanırken çok dikkatli olun. Aynı bezi her iki göze de uygulamayın, çünkü bu sadece durumu ağırlaştıracaktır. Semptomlar kötüleşirse, herhangi bir doğal ilaç uygulamasını durdurun ve hemen bir veterinere danışın.

Doğal ilaçların en belirgin semptomları kontrol etmeye yardımcı olduğunu unutmayın, ancak bazı durumlarda o kadar da fayda etmeyebilirler. Bu nedenle, her zaman veteriner tedavisine eşlik etmelidirler, aksi takdirde evcil hayvanınızın tedavisi biraz zaman alabilir. Evcil hayvanınızı mümkün olan en kısa sürede kontrole götürün ve rahatsızlığını çok uzun süre çekmesine izin vermeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.