Köpeklerde İç Kanama Nedenleri ve Belirtileri

Köpeklerde iç kanama çok ciddi bir patolojinin işaretidir. Burada size köpek arkadaşınızda kanamaya neyin sebep olduğunu ve nasıl durdurulacağını göstereceğiz.
Köpeklerde İç Kanama Nedenleri ve Belirtileri

Son Güncelleme: 19 Nisan, 2022

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verdiğimizde, kararımızdan çok emin olmalıyız, çünkü sevgi ve ilgimize ek olarak, onların sağlığına da özen göstermemiz gerekir. Hastalık belirtileri olmasa bile onları düzenli olarak veterinere götürdüğümüzden emin olmalıyız. Bugünkü yazımızda köpeklerde kanama hakkında konuşacağız.

Köpeğinizin iç kanaması olabileceğini düşünmenize neden olabilecek semptomları tespit etmeniz ve bilmeniz için size bir dizi ipucu ve öneri vereceğiz.

Köpeklerde iç kanama nedenleri

Köpeğinizdeki iç kanamanın nedenleri farklı nedenlere bağlı olabilir, ancak kanamanın ana nedeni şiddetli travmadır. Ayrıca bir hematomdan veya en kötü durumda bir tümörden de kaynaklanabilir.

Bir kaza veya travma nedeniyle

Köpeğiniz bir kaza geçirdiyse, etkisi o kadar büyük olabilir ki, ağır kanamanın bir sonucu olarak hemen ölebilir. Ancak diğer durumlarda, iç kanama karaciğer veya dalağa verilen hasardan kaynaklanabilir.

Bu nedenle köpeğiniz bir kaza geçirirse, herhangi bir belirti göstermese bile veteriner hekime kontrole götürmelisiniz.

Karında hematom

Kan, karın içinde birikir ve dalağa bağlı kan damarlarının yırtılmasıyla üretilen hematomları oluşturur. Bu, çok görünür olmayan ve tespit edilmesi zor olan küçük travma nedeniyle oluşur.

Tümörler aracılığıyla

Kanamanın diğer bir nedeni, özellikle kan damarlarında bir tümördür. Bu tümörlerin çoğu kötü huylu ve agresiftir ve Alman Çoban Köpeği ve Golden Retriever bu tür hastalıklara en yatkın köpek ırklarıdır.

Koagülopati

Koagülopati veya kanama bozukluğu, pıhtılaşma sisteminin yanlış çalışmasına neden olan bir değişikliktir. Kan damarlarındaki değişikliklerden kaynaklanır ve düzenli kanama ile karakterizedir.

İç kanama belirtileri

veteriner yatağında yatan siyah köpek

Köpeğinizin davranışındaki değişikliklerin her zaman farkında olmanız ve aniden normalden daha fazla yorulması veya artık oynamak istememesi durumunda çok önemlidir.

Orifislerden kanama

Köpeklerde rektal kanama çok sık olduğundan, köpeğinizin idrarında veya dışkısında kan olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Ancak, burunlarından veya hatta kulaklarından kan gelip gelmediğini görmelisiniz. Ağız, boğaz veya akciğer bölgesinde bir sorunları varsa, köpeğiniz kan kusabilir.

Düşük vücut ısısı

Zaman zaman köpeğinizin vücut ısısını ölçmelisiniz. Bir köpeğin ortalama vücut ısısı 37.7 ila 39.1 derecedir (100 ila 102 Fahrenheit); Sıcaklık 98,6 Fahrenheit’in altındaysa, bu köpeğin hasta olduğunun bir işaretidir.

Beyaz diş etleri

Köpeğinizin diş etleri pembeyse, sağlıklarının iyi olduğunun bir belirtisidir, ancak beyazımsı veya soluksa, iç kanama olması çok olasıdır.

Nefes alma ve yorgunluk

Köpeğinizin belirgin bir sebep olmaksızın ani bir şekilde nefes alıp almadığını veya nefes alıp vermediğini gözlemlemelisiniz. Nefes alma ritminde bir değişiklik fark ettiyseniz, bu bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir.

Ancak köpeğiniz enerjik, eğlenceli ve oyunoynamayı seviyorsa ve sonra aniden dışarı çıkmak, oynamak istemiyorsa veya eve geldiğinizde sizi coşkuyla karşılamıyorsa, bu aynı zamanda iç kanaması olduğu anlamına da gelebilir.

Köpeklerde kanama nasıl tedavi edilir

Köpeklerde iç kanama, ultrasonla kontrol

İç kanama düşündüğünüzden daha yaygındır, ancak ciddi bir nedenden kaynaklanmadığı sürece genellikle sorunsuz bir şekilde kendi kendine düzelir. İzlenecek tedavi kanamanın nedenine bağlı olacaktır.

Yukarıda açıkladığımız belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizi en kısa sürede veterinere götürmeniz çok önemlidir. Veteriner muhtemelen endoskopi, kan testi veya dışkı analizi gibi bazı testler yapmak isteyecektir. Ancak panik yapmayın, çünkü bu, belirli hastalıkları ekarte etmek içindir.

Köpeğinizin kemik yemesine izin vermemelisiniz, çünkü bu kabızlığa ve sonrasında kanamaya neden olabilir. Ayrıca diyetlerini izlemeli ve yemek artıklarınızı onlara vermemelisiniz; Köpeklerde kabızlıktan kaçınmak için dengeli bir beslenme düzeni sağlanmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.