Köpekler için Apoquel: Kullanımları ve Faydaları

Köpeklerdeki alerjiler, sıklıkla kaşınmanın nedenidir. Ancak, apoquel'in sunduğu çözüm oldukça etkilidir.
Köpekler için Apoquel: Kullanımları ve Faydaları

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2022

Bir köpek sahibi olarak, köpeğinizin ara sıra kendini kaşıdığını fark etmiş olabilirsiniz. Ayrıca bir nesneye sürtündüğünü de görebilirsiniz ve bu, altta yatan bir alerjik sürecin belirtisidir. Köpekler için Apoquel, bu rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olan ve köpeğin derisinin yaralanmasını önleyen bir ilaçtır ve bilinmesi gereken çok faydalı bir ilaçtır.

Bu lezyonlar, hayvan vücudunun belirli bir bölgesinde kendini aşırı derecede yaladığında veya ısırdığında dermatolojik hastalıklara yol açarak oluşabilir. Bununla birlikte, köpekler için apoquel tüm hayvanlar için tavsiye edilmez ve bir veteriner tarafından reçete edilmelidir. Şimdi, size bu ilaçla ilgili en önemli yönleri anlatacağız.

Apoquel nedir?

Apoquel, veteriner onayı ile reçete edilen ve alerjik dermatit veya atopik dermatit tedavisine ihtiyaç duyan köpekler için tasarlanmış bir oral ilaçtır. Bu patolojilerden muzdarip köpekler genellikle mantarların, bakteriyel enfeksiyonların ve özellikle alerjilerin neden olduğu (tahriş edici ve ağrılı olabilen) sık kaşıntıya sahiptir.

Bir köpek çok fazla yuvarlandığında veya bir şeylere sürtündüğünde veya pençelerini yaladığında veya kemirdiğinde, güçlü alerji belirtileri gösteriyor.

Bu alerjiler köpeğin mamasından, pirelerden, akarlardan veya halı, böcek ilacı ve şampuanlarla temastan kaynaklanabilir. Köpekler bazen koruyucu bir mekanizma olarak kendilerini kaşısalar da, cilt yaralanmalarını önlemek için evcil hayvanınızın bunu normalden daha sık yaptığını belirlemek önemlidir.

ilaçları koklayan köpek

Apoquel nasıl çalışır?

Köpekler için Apoquel, ana aktif bileşeni olan çeşitli konsantrasyonlarda oclacitinib içeren tabletler şeklinde gelir. Bu madde, köpeklerde alerjiye neden olan bir dizi protein olan janus kinazın (JAK) inhibitörü olarak çalışır.

Oklasitinibin konsantrasyonu nedeniyle, inhibe edilen hedef sitokinlerdir (alerjik yanıtta rolleri olduğu için).

Oclacitinib konsantrasyonu Apoquel yoğunluğu ile orantılıdır, 3.6 mg, 5.4 mg ve 16 mg arasında biçimleri bilinen en iyisidir. İlaç, köpeğin bağışıklık sistemini baskılayarak çalışır, böylece alerjenlere o kadar güçlü tepki vermez ve bahsedilen rahatsız edici semptomları tetikler.

Köpekler için Apoquel dozu

Köpekler için Apoquel dozajına, kilogram ağırlığı başına 0,4 ila 0,6 miligram oclacitinib içeren tabletlerle başlanması önerilir. Bu doz 14 gün boyunca günde iki kez oral yoldan uygulanmalıdır. Bu sürenin sonunda köpekler için aynı miktarda Apoquel verilmelidir, ancak günde sadece bir kez.

Öte yandan, köpeğinizin uzun süreli tedaviye ihtiyacı olup olmadığını belirlemesi gereken kişi güvenilir veterinerinizdir. Bu terapi, köpeğin özel durumuna göre değişen bir risk-fayda değerlendirmesine dayanmaktadır. Bu ilacın bağışıklık sistemini baskılayıcı etkileri olduğunu unutmayın, bu nedenle gerekmedikçe fazla kullanmak genellikle iyi bir fikir değildir.

Benzer şekilde, optimum doza ulaşmak için gereken tablet sayısını gösteren ürün ambalajındaki dozaj endikasyonlarına uymanız önerilir. Her zaman köpeğinizin kilosunu ve mevcut sağlık durumunu dikkate alın.

Köpeklerde apoquel kullanmanın faydaları

Bu ilaç, döküntülerin ortaya çıkmasına neden olabilecek alerjik reaksiyonu kestiği için köpeğin vücudunda hızlı bir rahatlama sağlar. Sonuçları ilk uygulamadan 4 saat sonra başlar ve dozdan 24 saat sonra kaşıntıyı etkin bir şekilde kontrol eder.

Apoquel üreticileri, uzun süreli kullanımının yaralanmalarda önemli bir iyileşme sağladığını vaat ediyor. Benzer şekilde, ilacın bir steroid, siklosporin veya antihistamin olmadığını ve alerjik veya atopik dermatite karşı kullanılan diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında yan etkilerinin önemsiz olduğunu açıklığa kavuştururlar.

Öte yandan köpekler için Apoquel, yapısı sayesinde tam dozlarda verilebildiği için diğer ilaçlara göre daha dinamiktir. Aynı şekilde köpeğe yemekli ve yemeksiz olarak sunmak da mümkündür. Ancak en önemli şey, hastalığın şiddetini ve her evcil hayvanın ihtiyaçlarını belirleyecek olan bir veterinerin görüşünü almaktır.

Apoquel’in köpeklerde kontrendikasyonları

Yukarıda bahsedildiği gibi, bu ilacın köpeklerde kaşıntıya bağlı dermatolojik hastalıkları hafifletmek için kullanılan diğer ilaçlardan daha az yan etkisi vardır. Bununla birlikte, bu ilaç, oklasitinib’e karşı aşırı duyarlılığı olan köpekler için önerilmez.

Apoquel’in köpekler için en iyi bilinen kontrendikasyonu, 1 yaşından küçük ve 3 kilogramın altındaki köpeklerde kullanılmaması gerektiğidir. Benzer şekilde, immünosupresyon veya hiperadrenokortisizm kanıtı olan köpeklerde ürünün kullanılmaması önerilir.

Apoquel, erkek köpeklerin üremesinde veya hamile veya emziren dişilerde etkinliği açısından incelenmemiştir. Bu nedenle bu tür hastalara ilaç verilmemelidir. Son olarak, yan etkilerinden bazıları etkilenen bölgede alopesi, papillom, eritem, dermatit, erozyon ve kabuklanma, interdigital kistler ve bacaklarda ödem olabilir.

Köpekler için Apoquel’e Alternatifler

Apoquel’in yan etkilerinden kaçınmak istediğinizde köpeklerde dermatiti iyileştiren doğal alternatiflere yönelebilirsiniz. Yağ asitleri (Omega 3 ve Omega 6 kaynağıdır) iyi bir seçenektir ve sıvılarda veya oral tabletlerde bulunabilir. Diğer bir alternatif ise monoprotik ve hipoalerjenik diyetlerdir.

Her ne olursa olsun, ilacın köpek için uygun olup olmadığına veteriner hekim karar vermelidir.

Köpekler için apoquel'in birçok kullanımı vardır.

Gördüğünüz gibi, köpekler için apoquel, kaşıntıyı engelleyebilen ideal bir üründür. Kolay kullanımı, sahiplerinin daha az uğraşmalarını ve köpeklerine yardım etmeye çalışırken daha az stresli olmalarını sağlar. En önemli şey her zaman bir veterinerin görüşüne sahip olmak olsa da, cilt ve saç sorunları için de şampuan kullanımına başvurabilirsiniz. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde Dermatit (Deri Yangısı): Nasıl Tedavi Edilir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Dermatit (Deri Yangısı): Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımızda, evcil hayvanların cildinde kızarıklığa ve kaşıntıya neden olan dermatit (deri yangısı) hastalığından ve tedavisinden bahsediyoruz.  • Gonzales, A. J., Bowman, J. W., Fici, G. J., Zhang, M., Mann, D. W., & Mitton‐Fry, M. (2014). Oclacitinib (APOQUEL®) is a novel Janus kinase inhibitor with activity against cytokines involved in allergy. Journal of veterinary pharmacology and therapeutics37(4), 317-324. Recogido el 12 de septiembre de 2021 de: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jvp.12101