Köpeklerde Bel Ağrısı: Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Köpeklerde bel ağrısı çeşitli nedenlere bağlı ağrılı bir durumdur ve tedavi oluşturulurken ağrının giderilmesi öncelikli olacaktır. Bu patoloji hakkında daha fazla bilgi edinin.
Köpeklerde Bel Ağrısı: Belirtileri, Tanı ve Tedavisi

Son Güncelleme: 09 Ocak, 2022

Köpeklerde bel ağrısı, tedavi edilmediği takdirde hayvanın yaşam kalitesini büyük ölçüde sınırlayan ve hatta kısmi felce yol açabilen lumbosakral bölgede ağrılı bir durumdur. Neyse ki (ve ne yazık ki) tespit edilmesi kolay bir patoloji çünkü hayvan acı çektiğine dair açık işaretler verecek.

Bu makale bir veteriner konsültasyonunun yerini almayı amaçlamaz; yalnızca bilgilendiricidir. Bu nedenle, köpeğinizin lumbagodan muzdarip olabileceğini düşünüyorsanız veya sadece bu patolojik durum hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu makalede ihtiyacınız olan tüm temel bilgileri bulacaksınız, ancak her zaman güvenilir bir teşhis olmasına yardımcı olmak amacıyla veterinerinize başvurun.

Köpeklerde lumbago’nun özellikleri

Lumbagokelimesinin etimolojisi 2 dilden gelir: Latince lumbus (alt sırt) ve Yunanca, eki -algia aracı “ağrı”  Bu nedenle bu terim, kemikli bir iskelete sahip (insan olsun ya da olmasın) bir canlının vücudunun bel bölgesinde ağrı olduğunu belirtmek için kullanılır.

Köpeklerde ağrı son 3 lomber vertebrada (L5-L6-L7) ve pelvisi omurgaya bağlayan sakrumda bulunur. Bel ağrısı kemikleri etkilemesinin yanı sıra bölgedeki kasların çalışmasını artırarak lokomotor düzeyde ağrı ve sertliğe neden olur.

Bu, vücudun iltihaplanma sürecini bir savunma yöntemi olarak harekete geçiren ağrı mekanizmasının kendisinden kaynaklanır. Buna karşılık, bu kas iltihabı, sıkışmaya, hatta omurga çıkıntılarına ve sinir yollarına baskı yaparak fıtıklaşmış disklere neden olur.

Köpeklerde bel ağrısı.

Nedenleri

Bu, kemikler doğal olarak yıprandığı için yaşlı köpeklerde daha sık görülen bir patolojidir. Bununla birlikte, bazı ırklar kendi anatomileri nedeniyle diğerlerine göre lumbagoya daha yatkındır. En açık örnekler Dachshund , Fransız bulldog ve Labrador gibi bazı büyük köpeklerdir.

Genel olarak, uzun gövdeli ve kısa bacaklı köpekler, omurga olması gerekenden daha fazla ağırlık taşıdığı için sırt sorunlarına eğilimlidir.

Öte yandan, köpeklerde bel ağrısının ortaya çıkmasına neden olan dış nedenler vardır. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir :

 • Kas aşırı yüklenmesi
 • Travmatizma
 • Osteoporoz nedeniyle kırık
 • Çarpma
 • Artroz
 • Skolyoz
 • Omurlardaki enfeksiyonlar
 • Lumbosakral bölgede tümör varlığı
 • Ankilozan spondilit
 • Lumbar disk fıtığı
 • Lumbosakral stenoz veya kauda ekina

Köpeklerde bel ağrısı belirtileri

Köpeğinizin tezahür edeceği ana işaret acıdır. Koşmayı bırakacak, merdiven çıkmak istemeyecek, ağrıyan bölgeye dokunduğunuzda şikayet edecek, genel olarak normalden daha az aktif olacaktır. Buna spondilit veya fıtık ekleyin; işaretler çok daha net.

Bazı köpeklerin diğerlerinden daha az ağrı yaşama olasılığı düşüktür. Bununla birlikte, köpeğin belinde bir problem olduğunu gösteren başka açık işaretler de vardır. Bunlardan bazıları:

 • Etkilenen bölgede gözle görülür şişlik
 • Palpasyonla hissedilebilen kas kontraktürü
 • Duyarlılıktaki değişiklikler
 • Azaltılmış hareketlilik ve aktivite
 • Rahatsızlık (köpek genellikle pozisyon değiştirir)
 • İltihap nedeniyle bölgede artan sıcaklık
 • Ruh halindeki değişiklikler
 • Enerji eksikliği
 • Aktivite eksikliği nedeniyle aşırı kilo

En şiddetli vakalarda, omurilik etkilendiğinde, omurilik ve uzuvlar arasındaki sinir bağlantısı kaybolabilir ve bu da hayvanın arka bölgesinde felç ile sonuçlanabilir. Bu genellikle durumun ileri aşamalarında ortaya çıkar.

Köpeklerde bel ağrısı nasıl teşhis edilir?

Konsültasyondan sonra, bel ağrısının nedenlerini belirlemek için teşhis testleri, fizik muayene ve köpek sahibine danışma kombinasyonu gerekli olacaktır. Veterinerin sorularını mümkün olduğunca doğru yanıtlamaya çalışın, bu onun olası ihtimalleri biraz daha daraltmasına yardımcı olacaktır.

Fizik muayene, klinik belirtiler yoluyla, yani kontraktürler ve diğer yaralanmalar için alt sırtın palpe edilmesi yoluyla tam yaralanma noktasının bulunmasından oluşur. Ek olarak, hayvan ağrılı bölgelere baskıya tepki verecektir.

Spinal refleksler ve somatik duyum yoluyla motor fonksiyonları değerlendirmek için bir nörolojik muayene de dahildir.

Buna ek olarak omurun durumunu gözlemlemek için radyolojik inceleme (röntgen ile) yapılır. Bu röntgen, ankilozan spondilit, herniasyon, intervertebral disklerin aşınması ve yıpranması, enfeksiyonlar, tümörler veya diğer rahatsızlıkların olup olmadığını belirleyecektir.

Sonuçlar hala net değilse, MRI veya BT (bilgisayarlı tomografi) ile ileri tanısal görüntüleme yapılacaktır. Bu teknikler yukarıda bahsedilen diğer yaklaşımlardan çok daha doğru ve kesin sonuçlar vermektedir.

Tedavi

Köpeklerde bel ağrısının tedavisi, durumun altında yatan nedenlere yöneliktir. Bununla birlikte, hayvanın ağrısını hafifletmek bir öncelik olacaktır, bu nedenle durumu ne olursa olsun anti-inflamatuar ve analjezikler reçete edilecektir.

Ağrılı bölgeye hafif ısı uygulamak, köpeğinizi yatıştırmanın iyi bir yoludur. Sıcak su (veya tohum) torbaları ve elektrikli battaniyeler kullanabilirsiniz.

Ağrıyı azaltmaya ve köpeğin hareketliliğini iyileştirmeye yardımcı oldukları için tamamlayıcı bir tedavi olarak rehabilitasyon ve fizyoterapi seansları önerilir. Felçli ciddi vakalarda, iltihabın omurilik üzerinde uyguladığı basıncı serbest bırakmak için ameliyat gerekli olacaktır.

Köpek hareketsizlik nedeniyle fazla kilo aldıysa, şu anda egzersiz bir seçenek olmadığı için diyetini düzeltmeniz için size tavsiye verilecektir. Öyle olsa bile, piyasada köpeğinizin engellerine rağmen daha kolay hareket etmesine yardımcı olacak manuel destekler ve bel koruyucuları bulunmaktadır.

Veterinerde yatan hasta bir köpek.

Evcil hayvanınız acı çekiyorsa, veterinere gitmeyi beklemeyin. Sebep ne olursa olsun, bu, veterinerin çözüm bulmaya çalışacağı ilk şeylerden biri olacaktır, çünkü köpeğin yaşam kalitesinin en büyük göstergesidir ve işaretleri tanımak size kalmıştır. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde Yüz Felci: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Yüz Felci: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde yüz felci, köpeklerin beyin yapısında veya yüz sinirinde bir arıza belirtisidir. Bunun nedenini bulmak zordur. • Amieva Garza, D. (2016). Manual de rehabilitación y fisioterapia del miembro pelviano en perros (con pérdida de masa muscular).
 • Corneille, T. 7. Fármacos utilizados en el manejo del dolor en perros y gatos. Bases para el manejo del dolor en perros y gatos, 135.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.