Köpeğim Kulaklarını Çok Kaşıyor: Normal mi?

Köpeğiniz kulaklarını çok kaşıyorsa ve endişeleniyorsanız, yazımızda bulacağınız yabancı cisimler, parazitler, yaralar gibi yaygın olası nedenlere dikkat edin.
Köpeğim Kulaklarını Çok Kaşıyor: Normal mi?

Son Güncelleme: 25 Ocak, 2022

Köpeğinizin kulaklarını çok kaşındığını fark etmiş olabilirsiniz, ancak bunu normalden daha sık yapıp yapmadığını belirlemek genellikle zordur. Genel olarak, bu davranış belirli bir süre içinde bir artış fark ettiğinizde algılanır. Köpeğiniz kulaklarını çok kaşıyor ise nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle, kulaklar bu hayvanın vücudunun hassas bir parçasıdır ve bu nedenle kulakları izlemek iyi bir fikirdir. Köpeğinizin gereğinden fazla kaşındığından şüpheleniyorsanız, bunun nedeni bir patoloji olabilir. Bu yazımızda size köpeğinizin kulaklarını nasıl inceleyeceğinizi ve hangi uyarı işaretlerine dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız. Kaçırmayın.

Bir köpeğin kulaklarını çok fazla kaşıdığını nasıl anlarız?

Önemsiz bir mesele gibi görünebilir, ancak köpeğinizin davranışındaki küçük değişiklikleri (örneğin aşırı kaşınma) fark etmek, veterinerin acil müdahalesi veya evde basit tedavi arasındaki fark anlamına gelebilir. Söylendiği gibi, her durumda en iyi yaklaşım, durum kötüleşmeden önlem almaktır.

Bir köpeğin kulaklarını çok fazla kaşıdığını bize söyleyebilecek belirli bir sayı yoktur. Ancak, bu davranışa eşlik eden bazı işaretler önemlidir. Aşağıdakileri vurgulayabiliriz:

 • Köpek her zaman aynı kulağı kaşır
 • Köpek kaşımadan önce başını sallar (veya başını yana yatırır)
 • İşitme kaybı belirtileri gösterir
 • Kulakta kaşıdıkları yaralar veya dermatitler vardır
 • Kaşıma sayısında artış vardır, yani bu sadece ara sıra yapılan bir davranış değildir.

Köpeğinizin kulaklarını çok fazla kaşıdığından şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız? Cevap basit: veterinere gidin. Bu davranışın altında yatan nedenleri tespit etmek ve bunları çözmek için yalnızca hayvan hekimliği alanındaki profesyoneller gerekli araçlara sahiptir.

Köpeğinizin kulaklarını incelerseniz, aşırı kulak kiri, yabancı cisimler, iltihap, yaralar ve diğerleri gibi bir şeylerin yanlış olduğuna dair işaretler bulabilirsiniz.

kendini kaşıyan köpek

Köpeklerde en sık görülen kulak problemleri

Aşırı kaşınma davranışının nedenleri, genel olarak veterinere zamanında giderseniz kolayca çözülebilecek çok çeşitli rahatsızlıkları içerir. İşte en yaygın olanları.

Dış parazitler

Parazit istilası genellikle yoğun kaşıntıya ve hatta ağrıya neden olur, bu nedenle köpeklerin kulaklarını sık sık kaşıması normaldir. Bu omurgasızların çoğu, kolayca beslendikleri ve köpeğin onları çıkarmakta zorlandığı bir yer olduğu için kulaklara yerleşir. En yaygın olanları şunlardır:

 • Keneler: Bu araknidin , Ixodes, Haemaphysalis, Hyalomma ve Dermacentor cinslerine ait olanlar gibi birçok türü vardır. Bu örümcekler, kanlarıyla beslenmek için kafalarını hayvanın derisinin altına gömerler, bu yüzden dikkatli bir şekilde çıkarılmaları gerekir. Bunu yapacak kadar kendinize güvenmiyorsanız, kliniğe gidin.
 • Pireler: Bu parazitler, hayvanın vücudunun her tarafına yayılmıştır, bu nedenle köpeğinizin sadece kulaklarını değil, tüm vücudunu kaşıdığını görürsünüz. Mikroskop olmadan görülebilirler ve onları köpeğin kürkünün her yerinde koşarken ve zıplarken görebilirsiniz. Hayvan (ve ayrıca eviniz) pire tedavisi gerektirecektir.
 • Akarlar: Neredeyse her zaman köpeklerin kulaklarını etkileyen bu parazitlerin 2 türü vardır , Otodectes cynotis ve Demodex canis. Her ikisi de aşırı derecede koyu kulak kiri salgılayan, kabuk bağlayan ve köpeğin başını çok sallamasına neden olan lokalize uyuz oluşturur. Veteriner tedavisi gerektirir.

Mikozlar

Mikozların en belirgin belirtisi alopesidir. Örneğin saçkıran durumunda, kel yamalar karakteristik yuvarlak bir şekle sahiptir. Bu koşullar veteriner tedavisi gerektirir ve sporları yüzeylerden çıkarmak zor olduğu için bu genellikle uzun sürer. Ayrıca köpekleri enfekte eden mantarların birçoğu insanları da etkiler.

Mantar enfeksiyonları genellikle krem veya damla şeklinde topikal antifungallerle tedavi edilir.

Otit ve kulak enfeksiyonları

Bu, genellikle bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu kulak kanalının iltihaplanmasıdır. Ayrıca alerjiler, parazitler veya yabancı cisimler tarafından da ikincil olarak kaynaklanabilir. Tedavi, anti-inflamatuar ilaçlar ve antibiyotiklerin verilmesini gerektirir, bu nedenle bir veterinere gitmelisiniz.

Yabancı cisimlerin varlığı

Kulağa yabancı bir cismin girmesi ağrı ve kaşıntıya neden olur, bu nedenle köpek genellikle rahatlamak için kulağı kaşır. Yabancı unsur çok derinse, içine ne girdiğini doğrudan göremeyebilirsiniz. Bu nedenle en iyi seçenek yine veterinere gitmektir.

En yaygın yabancı cisimlerden bazıları, hemen çıkarılmazsa enfeksiyonlara ve yaralara neden olan korkunç sivri uçlardır.

Yaralanmalar ve travma

Bu durumlarda ağrı, kaşıntıdan daha sık görülür, ancak köpeğin kulaklarını ısrarla kaşıdığını da göreceksiniz. Bir köpekle kavga, düşme, darbe veya başka herhangi bir kaza, yaraların yaygın nedenleridir.

Sorun, bu yaraların fırsatçı enfeksiyonları çekmesidir, bu nedenle bölgeyi düzenli olarak iyice dezenfekte etmelisiniz. Aynı şekilde, iyileşme sürecinde muhtemelen kaşınacağı için köpeğinizin çok fazla kaşınmasını önlemeye çalışın ve kabukları çıkararak bunu geciktirin.

Seboreik dermatit

Bu tip dermatit, aşırı sebum veya gres salgılanması ile karakterizedir. Mantarlar, parazitler, yetersiz beslenme veya otoimmün hastalıklar bu cilt iltihabının en sık nedenleridir.

Vücut yağının bu üretimine yine aşırı miktarda oluşan ve kulaklarda kaşıntıya neden olan kulak kiri katılır. Köpeğin kulak kanalını incelerseniz, onu kolayca görebileceksiniz ve ayrıca kötü bir kokusu olacaktır. Uygun tedaviyi vermek için dermatitin nedenini bulmak önemlidir.

Bir köpeğin kulaklarını okşayan sahibi

Son olarak, köpeğinizin kulaklarını düzenli olarak kontrol etmenin ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Ek olarak, özellikle kulakları sarkıksa, bu tür kulaklar daha kötü havalandırdığından onları temizlemek de iyidir. Temel bakım ile evcil hayvanınızın sağlıklı bir şekilde sizinle harika zamanların tadını çıkaracağından emin olabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Calle, S., Falcón, N., & Pinto, C. (2011). Aislamiento bacteriano en casos de otitis canina y su susceptibilidad antibiótica. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú22(2), 161-166.
 • Muñoz, L., & Casanueva, M. E. (2002). Garrapatas (Acari: Ixodidae) en perros de la ciudad de Concepción, Chile. Archivos de medicina veterinaria34(1), 131-134.
 • Goodale, E. C., Outerbridge, C. A., & White, S. D. (2016). Aspergillus otitis in small animals–a retrospective study of 17 cases. Veterinary dermatology27(1), 3-e2.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.