Kediniz Öksürüyor mu? Kedi Astımı Olabilir

Kedi astımının belirtileri nelerdir? Kediniz öksürürse endişelenmeli misiniz? Aşağıda daha fazlasını öğrenin.
Kediniz Öksürüyor mu? Kedi Astımı Olabilir
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedinizin kuru öksürüğü mü var? Öğürme, öksürme, hırıltı veya nefes almada zorluk gibi diğer benzer semptomları da fark edebilirsiniz. Kediniz öksürüyorsa, tedavisi olmayan bir tür kronik bronşit olan kedi astımı belirtisi olabilir. Ancak erken tedaviye başlanırsa kontrol altına alınabilir.

İnsan astımına benzer bazı özelliklere sahip olan kedi astımı, sıklıkla tüy yumağı sorunları ile karıştırılabilir. Kürk topları, kedinin sürekli yalaması ve kendini temizlemesi nedeniyle midesinde tüy biriktiğinde meydana gelir. Tüy yumakları, kedi astımı ile ilgili olmayan ayrı bir konudur.

Etkilenen hayvanlar

Kedi astımının 8 yaşından küçük kedilerde görülmesi daha yaygın olsa da, genç, yaşlı, erkek ve dişi aynı şekilde saldırabilir. Araştırmacılar, hastalığın genetik bir yönü olup olmadığını doğrulamadı. Bununla birlikte, daha düz yüzlü kediler veya Persler, Himalayalar ve Siyam kedileri gibi ırklar daha hassas olabilir.

Erken teşhis önemlidir. Bir kedi öksürdüğünde, kronik veya alerjik bronşit veya bronşiyal astım olarak da bilinen kedi astımından kaynaklanabilir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olarak da adlandırılır.

Kedi astımı, alt solunum yollarının (akciğerler) iltihaplanması ve daralmasıdır. Bu, bağışıklık sisteminin alerjenlere aşırı tepki vermesi nedeniyle olur. Hafif, orta, şiddetli veya yaşamı tehdit edici olabilir.

Kedi astımına ne sebep olabilir?

 • Ağaçlardan veya çimenlerden polen
 • Saç spreyleri, deodorantlar veya pire tozu
 • Sigara veya baca dumanı
 • Kedi kumundan gelen toz, özellikle kokulu kum
 • Küf
 • Toz akarları
 • Temizlik ürünleri
 • Stres, obezite, soğuk, sıcak ve efor da tetikleyici olabilir

Erken teşhis

Fiziksel yönlerle ilgili olarak, diğer bazı faktörler de kedi astımını etkileyebilir.

Halının üzerinde yatan bir kedi.
 • Kedinin boyutuna kıyasla daha küçük bir bronş ağacı
 • Bronş duvarlarında daha fazla düz kas
 • Daha büyük oranda elastik kıkırdak ve daha fazla küresel hücre
 • Submukozal bezler ve mast hücreleri

Bazı araştırmalara göre, bu faktörler evcil kedilerin yüzde bir ila beşini etkiliyor. Bazı paraziter akciğer enfeksiyonları kedi astımına benzeyebilir, bu nedenle önce bunları ekarte etmek iyi bir fikirdir.

Bir kedi, kedi astımı olduğunda ne olur? Bronş tüpleri, tahriş edici toz parçacıklarını yakalamaya çalışmak için büzülür ve mukus üretir. Vücut bu iki adımı partiküllerin akciğerlere girmesini önlemek ve sırasıyla öksürük yoluyla atmak için alır. İltihaba ek olarak akciğerlerin kasılması, hava yollarını daraltır ve nefes almada zorluğa neden olur.

Kedi astımının tek belirtisi kuru öksürük değildir. Ayrıca hızlı, yüksek sesle veya zahmetli nefes alma veya tıslama veya hırıltı sesi de fark edebilirsiniz. Kedinizin ağzından nefes almaya çalıştığını fark ederseniz, risk muhtemelen daha yüksektir. Ve eğer kedinizin göğsünün ve karnının düzensiz hareket ettiğini görüyorsanız ve nefes verirken bir tıslama sesi duyuyorsanız, muhtemelen kedinizde kedi astımı vardır.

Tabii ki, uygun tedavi ile birlikte erken teşhis, kediniz için en iyi sonucu sağlayacaktır. Ancak semptomlar fark edilmezse ve akciğerler kronik dejeneratif değişikliklere uğrarsa tedavi daha zor olacaktır. Bir astım krizinin kediniz için hayati tehlike oluşturduğunu unutmayın.

Kedi astımını tespit etme ve teşhis etme

Kuru öksürük veya nefes almada zorluk gibi semptomları fark ettikten sonra, veterineriniz muhtemelen bir dizi test isteyecektir. Bu testlerin amacı, akciğer parazitleri, bronşiyal pnömoni, neoplazmalar veya kalp yetmezliği gibi diğer olası nedenleri dışlamaktır.

Bir göğüs röntgeni, hücreleri incelemek için sıvının trakea yoluyla akciğerlere verildiği bir tanı yöntemi olan bronkoalveolar yıkama gibi tanıya yardımcı olacaktır. Bu son prosedür genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Kedi astımı doğrulandıktan sonra, tedavi muhtemelen tabletlerden daha hızlı çalışan ve daha az yan etkiye sahip olan inhale ilacı içerecektir. Aerosol tedavisi bronşiyal mukusu giderir ve nefes almayı iyileştirir, enjeksiyonlar veya immünoterapi, astım atağını tetikleyen abartılı duyarlılığı azaltmaya hizmet eder.

veterinerde kedi, kedilerde astım

Önleme ve doğru beslenme

Kedinizin bağışıklık sistemi reaksiyonlarına neden olan alerjenleri ortadan kaldırmaya çalışmak önemlidir. Gördüğümüz gibi, bazı nedenler duman, böcek öldürücüler, oda spreyleri, soğuk havalar ve kokulu kedi kumu veya çok tozlu çöp olabilir.

Ek olarak, dengeli bir beslenme düzeni önemlidir. Uzmanlar, alerji veya iltihaplanma tetikleyicileri olabileceğinden, tahıl ve tahıl bazlı kuru gıdaların ortadan kaldırılmasını önermektedir. Ayrıca kediniz fazla kiloluysa ciğerlerinin daha fazla çalışması gerekecektir.

Özel bakım ve sıkı tedavi ile kedinizin astımı hayati tehlike oluşturmaz. Bunun yerine hastalığı stabilize edebilecek ve kedinize yaşam kalitesi kazandırabileceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.