Köpeklerde Lenfödem: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde lenfödem kronik bir patolojidir ancak uygun tedavi ile kontrol altına alınabilir. Burada bu hastalık hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Köpeklerde Lenfödem: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 21 Mart, 2022

Köpeklerde lenfödem, lenf sisteminin, lenflerin dolaştığı organ, kanal ve damar ağının zayıflamasından kaynaklanır. Bu şeffaf ve beyazımsı sıvı, bağışıklık hücrelerinin (özellikle lenfositlerin) ve bağırsaklardan gelen protein ve yağları içeren sıvı olan şili taşımaktan sorumludur.

Bazı ırklar lenfödeme daha yatkın olsalar da, gerçek şu ki herhangi bir köpek bundan muzdarip olabilir. Bu nedenle, bu yazıda size bu hastalık, nedenleri ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Kaçırmayın.

Lenfödem nedir?

Köpek lenfödem, hücrelerin etrafındaki boşluk olan interstisyel boşlukta sıvı birikmesidir. Bu durumda, esas olarak deri altı dokusu seviyesinde ortaya çıkar. Bu birikimin nedeni, lenf düğümleri, kan damarları veya organlar açısından lenfatik ağdaki bir arızada yatmaktadır.

Lenfödem kalıtsaldır, kroniktir ve kendi başına bir hastalık olabilir veya diğer patolojilere bitişik görünebilir. Bu, birincil lenfödem (sorun lenfatik sistemin kendisinde olduğunda) veya diğer patolojik süreçlere ikincil bir hastalık arasında ayrım yapılmasına yol açar.

Bazen bu interstisyel sıvı birikimi ameliyattan sonra ortaya çıkar.

Köpeklerde lenfödem belirtileri

Köpeğinizde bulacağınız ana işaret, etkilenen bölgenin şişmesidir. En sık ön ayaklarda, cinsel organlarda, karında ve kulaklarda görülür. Bu şişmiş alan karakteristiktir çünkü aşağıdaki özelliklere sahiptir :

 • Bir uzuvda ortaya çıktığında yerçekiminin etkisiyle genellikle en distal bölgede başlar. Böylece köpekte önce şişmiş ayak parmakları göreceksiniz, ancak zamanla birikerek gövdeye yayılacaktır.
 • Etkilenen alana basıldığında, işaret birkaç saniye devam eder.
 • Etkilenen bölgedeki cilt genellikle daha incedir ve gözenekli ve kırılgan bir görünüme sahiptir.
 • Genellikle ağrısızdır.
 • Şişliklerin aksine, lenfödem dokunulamayacak kadar sıcak değildir ve normalden daha soğuk değildir.
 • Bazen bölgedeki lenf düğümleri palpasyonla bulunamaz.

Bu şişliğin verdiği rahatsızlık nedeniyle köpek daha az aktif olabilir. Acı çekiyorlarsa, bölgeyi yalayıp kemirdiklerini görebilirsiniz, ancak buna izin vermemelisiniz çünkü bu, kolay erişim alanı oluşturmanın yanı sıra daha sonra tedavisi zor olacak yaralara ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Nedenleri

Köpeklerde lenfödemin birincil veya ikincil olmasına bağlı olarak farklı nedenleri vardır. Buradan ayrı olarak inceleyebilirsiniz:

 • Primer lenfödem: Bu genellikle lenf damarlarının ve lenf düğümlerinin gelişimindeki kusurlardan kaynaklanır, yani doğuştandır. Bulldog, Alman Çoban, Labrador Retriever, Alman pug veya Dachshund gibi ırklar bu bozukluklara eğilimlidir.
 • Sekonder lenfödem: Bu hastalığa neden olan başka bir patoloji olduğunda, genellikle tümör oluşumu, lenfatik damarların tıkanması, cerrahi, travma ve iltihabi hastalıklardır.

Sorunun kaynağının nerede olduğunu belirlemek için köpek üzerinde bir dizi teşhis testi yapmak gerekir. Bunlara kan testleri, idrar tahlili, cilt biyopsisi, kontrast radyografi (lenf düğümlerinin durumunu görmek için) veya manyetik rezonans görüntüleme dahildir.

Bu testler ayrıca venöz ödem gibi diğer hastalıklarla ayırıcı tanı yapmak için de kullanılır.

Tedavisi

Kronik bir durum olduğu için köpeklerde lenfödemi kesin olarak iyileştirebilecek bir tedavi yoktur. Ancak bu köpekler, şişlik tespit edildiğinde hızlı müdahale edildiği takdirde yaşam kalitesine sahip olabilirler. Kullanılan tekniklerden bazıları aşağıdaki gibidir :

 • Robert-Jones sıkıştırıcı bandaj : Patilerin distal bölgesinde sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olduğu için, hastalığın başlangıcında oldukça faydalıdır.
 • Sert bandajlar: Daha ileri aşamalar için genellikle bir atel veya alçı kullanılır.
 • İlaçlar: Kısa vadede diüretiklerle tedavi edilebilir ancak bu tedavi uzatılmalıdır. Tokoferol nikotinat ve sodyum sülfonat hidrat, iyi sonuçlar verdiği için son yıllarda test edilmektedir.
 • Cerrahi: Her şeyin başarısız olduğu durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulur. Genel olarak seçim, ödemli dokuyu çıkarmak, yeniden yapılandırmak veya en kötü durumda uzvun kesilmesidir.

Lenfödem başka bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, tedavi önce onu düzeltmek için yönlendirilecektir.

Gördüğünüz gibi, ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz veterinere gitmeniz çok önemlidir, çünkü bu, köpeğinize basitçe bir bandaj sarmak ile ameliyata girmek arasındaki fark anlamına gelebilir.

Ek olarak, lenfödem semptomlarının çoğu venöz staz, kalp veya böbrek yetmezliği, siroz ve hipoproteinemi semptomlarına benzer, bu nedenle herhangi bir tedaviye başlamadan önce ayırıcı tanı gereklidir. İlginizi çekebilir ...

Kedilerde Lenfoma: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedilerde Lenfoma: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde lenfoma, oldukça spesifik olmayan belirtilere neden olan yaygın bir kanser türüdür. Onu bizimle tıbbi düzeyde tanıyın. • Seo, M. G., Choi, Y. W., Jung, D. I., Lee, H. C., & Hong, I. H. (2021). Massive lymphangiosarcoma in a dog: a case report. Korean Journal of Veterinary Research61(4).
 • Hsu, J. F., Yu, R. P., Stanton, E. W., Wang, J., & Wong, A. K. (2021). Current Advancements in Animal Models of Postsurgical Lymphedema: A Systematic Review. Advances in Wound Care.
 • Fossum, T.W., Miller, M.W. (1992). Lymphedema ethiopathogenesis. J Vet Inter Med; 6:238
 • Fossum, T.W., King, L.A., Miller, M.W. Butler, L.M. (1992). Lymphedema clinical signs, diagnosis and treatment. J. Vet Intern Med Assoc; 6:312

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.