Köpeklerde Akrep Sokması: Ne Yapmalı?

Akrep tarafından sokulan tüm köpeklerin iyileşmesi için tedaviye ihtiyacı olmayacaktır. Ancak, herhangi bir komplikasyon durumunda veterinere gitmek her zaman en iyisidir.
Köpeklerde Akrep Sokması: Ne Yapmalı?
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Brayan Andres Guerra Parada

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde akrep sokmaları çok sık olmamakla birlikte, çoğunlukla evcil hayvanınız geceleri yalnız yürüdüğünde, hatta ağaçlık alanlardaysa daha çok ortaya çıkabilir. Köpeğinizin acı çektiğini görmek ne kadar endişe verici olsa da, bu durum meydana geldiğinde sakin kalmalı ve bunun alışılmadık bir kaza olduğunu kabul etmelisiniz.

Bu öncülden hareketle, köpek sahibi böyle bir olay karşısında sakin kalmalı ve sakin davranmalıdır. Burada size köpeklerde akrep sokmasıyla nasıl başa çıkacağınızı göstereceğiz.

Akrepler ve sokmaları

Akrep, sokmasını bir savunma biçimi olarak kullanır, bu nedenle köpekler ona çok yaklaştıklarında etkilenebilirler. Akrepler, gece alışkanlıkları ve hızlı olmaları nedeniyle, en yaygın oldukları açık, ormanlık veya çöl alanlarında köpekler için tehlike oluşturur.

Dünya çapında 1500’den fazla akrep türü tanımlanmıştır.

Bir köpek, yanlışlıkla akrep üzerine bastığında veya bu örümceklerin beslenmek için hareket etme eğiliminde olduğu karanlık yerlerde burnunu çektiğinde bir akrep tarafından sokulabilir. Sokmanın ölümcül olabileceği doğru olsa da, bu büyük ölçüde köpeğin sokulduğu bölgeye bağlıdır.

bir akrebin kuyruğu

Ana semptomlar nelerdir?

Bu sokma köpek için oldukça acı vericidir ve akrep türüne bağlı olarak evcil hayvanınızın yaşamı için orta veya yüksek risk anlamına gelebilir. Bir akrep köpeğinizi sokarsa ne yapmanız gerektiğine dair belirtilerin ve tavsiyelerin bir listesi:

  • Gözyaşları, salya akması ve acı iniltileri: Köpekte bu garip davranışı görürseniz ve onu teselli etmek için sizi aramaya çalışırsa, bu köpeğin bir akrep tarafından sokulduğunun bir işareti olabilir. Bir uzvundan sokulmuşlarsa, köpeğin pençesini havada tutması ve sokmanın neden olduğu ağrı nedeniyle sürekli inlemesi çok muhtemeldir.
  • Titreme ve gözbebeklerinde büyüme: Benzer şekilde, bir gece yürüyüşünden sonra köpeğin titrediğini ve göz bebeklerinin normalden daha geniş olduğunu fark ederseniz, anormal ağrılı bir bölge olup olmadığını görmek için vücudunu kontrol edin.
  • Şişme ve solunum güçlükleri: Solunum düzensizlikleri akrep sokmasının başka bir göstergesidir. Herhangi bir nedenle, zamanında fark etmezseniz, şişme olması muhtemeldir. En hızlı şekilde sokma alanını arayın ve köpeğinizi acil durum veterinerine götürün.

Örneğin, köpek sokma sırasında yalnızsa veya akrep özellikle zehirliyse, çok ciddi durumlarda, köpek kasılmalara maruz kalabilir ve yere yığılabilir. Bu noktada hayatı ciddi tehlikede olacaktır ve bu yüzden en kısa zamanda bir veterinere başvurun.

Köpeklerde akrep sokması için ne yapmalı?

Yukarıda sayılan belirtilerden herhangi birini fark ettiğiniz anda vakit kaybetmeden veterinere gitmelisiniz. Durum hafife alınmamalı çünkü her dakika önemlidir. Bu nedenle, herhangi bir ev ilacını kullanmayı unutun ve sokmadan şüphelendiğiniz anda veteriner kliniğine gidin.

Akrebi görürseniz, onu bir kavanoza veya benzeri bir şeye hapsetmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde veteriner hekim türü ve izlenecek prosedürü belirleyecektir. Ancak, yeterince dikkatli bir şekilde yapamayacağınızı düşünüyorsanız, bunu yapmaktan kaçının. Sağlığınızı veya evinizdeki başkasını riske atmayın.

Ayrıca akrebi olabildiğince çabuk fotoğraflamayı deneyebilir ve en yakın veteriner kliniğine gidebilirsiniz. Veterinere giderken, bölgenizde hangi türlerin en yaygın olduğunu görmek için internette arama yapabilirsiniz.

Köpeğinizi veterinere götürmede bir gecikme yaşanırsa, lezyonu uygun şekilde sterilize ettikten sonra sokma bölgesine soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Çoğu durumda, panzehiri aldıktan sonra köpeğiniz ağrıyı yenecek ve normal hayatına dönecektir.

Ev ilaçları iyi mi?

Bir uzman tarafından tedavi edilmesi gereken bir zehir olduğu için, köpeklerde akrep sokmalarına evde ilaç uygulanması asla önerilmez. Yapabileceğiniz en fazla şey, sokma bölgesini temizlemek ve iğne gibi araknid kalıntılarını dikkatlice çıkarmaktır (bu çok normal olmasa da).

Ayrıca, zehrin yayılma hızını azaltacağı için evcil hayvanı sakin tutmalı ve hareketini mümkün olduğunca engellemelisiniz. Özellikle böyle kritik bir durumda evcil hayvanınıza asla kendi kendinize ilaç vermeyin. Kliniğine gittiğinizi bildirmek ve köpeğiniz için başka neler yapabileceğinizi sormak için veterinerinizi aramak en iyisidir.

Sokmalar nasıl önlenir

Uygulamaya koyabileceğiniz en iyi kural, köpeğinizin mümkün olduğu kadar geceleri dışarı çıkıp bahçenizde veya ormanda oynamasını veya yürümesini engellemektir. Akrebin yuvalarını terk edeceği ve ikisinin karşılaşma olasılığının daha yüksek olduğu bölgeler ve saatler bunlardır.

Aynı şekilde, evinizde veya garajınızda birikmiş odun bulundurmamaya çalışın. Burası akrebin beslendiği hayvanlar için favori bir saklanma yeridir. Akrepler ve diğer örümcekler için itici bir koku olduğundan, uygulayabileceğiniz bir püf noktası, evinizin girişlerine suyla seyreltilmiş sirke püskürtmektir. Lavanta kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Evcil hayvanınız bir akrep sokmasına maruz kalması ihtimaline karşı, size en yakın veteriner kliniklerinin telefon numarasını yakınınızda bulundurmalısınız.

Bir köpek ve iki akrep yan yana

Sakin kalmak zordur, ancak duygularınızı kontrol etmeli ve çabalarınızı köpeğinize mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almaya odaklamalısınız . Köpeğiniz ne kadar hızlı tedavi edilirse, iyileşme şansı o kadar fazla olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cómo mantener a las arañas y los alacranes fuera de tu casa utilizando productos naturales. Recogido el 1 de marzo de 2021 de https://es.wikihow.com/mantener-a-las-ara%C3%B1as-y-los-alacranes-fuera-de-tu-casa-utilizando-productos-naturales
  • Murthy, K. R. K., & Vakil, A. E. (1988). Elevation of plasma angiotensin levels in dogs by Indian red scorpion (Buthus tamulus) venom & its reversal by. Indian J. Med Res, 88, 376-379.
  • Murthy, K. R. K., & Haghnazari, L. (1999). The blood levels of glucagon, cortisol and insulin following the injection of venom by the scorpion (Mesobuthus tamulus concanesis, Pocock) in dogs. J Venom Anim Toxins, 5(1), 47-55.
  • Tarasiuk, A., Khvatskin, S., & Sofer, S. (1998). Effects of antivenom serotherapy on hemodynamic pathophysiology in dogs injected with L. quinquestriatus scorpion venom. Toxicon, 36(7), 963-971.
  • Ribeiro, E. L., Pinto, M. C. L., Labarrere, C. R., Paes, P. R. O., Paes-Leme, F. O., Chávez-Olórtegui, C., & Melo, M. M. (2010). Biochemical profile of dogs experimentally envenomed with Tityus serrulatus scorpion venom. Toxicon55(6), 1125-1131.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.