Köpeklerde Papillomlar: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Köpeklerde papillomlar deride veya mukus dokularında küçük tümörler gibi görünen oluşumlardır. Ciddi olmasalar da veteriner değerlendirmesi gerektirirler.
Köpeklerde Papillomlar: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2022

Papillomavirüsler ( Papillomaviridae ) omurgalıları enfekte eden bir grup patojenik viral ajandır. Sadece insanlarda 100’den fazla farklı tip izole edilmiştir, bazıları doğada anekdot niteliğindedir ve diğerleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur (HPV-16 ve HPV-18). Türümüzün ötesinde, köpeklerde de papillomların olabileceğini biliyor muydunuz?

Gerçekten de köpeklerdeki papillomlar, papilloma virüsünün neden olduğu iyi huylu tümörlerdir, ancak onları enfekte edenler insanlarda semptomlara neden olanlarla aynı değildir. Bu gruptaki farklı virüs türleri, replikasyon mekanizması açısından çok spesifiktir, bu nedenle genellikle türler arasında “zıplamazlar”.

Köpeklerde papillomlar nelerdir?

Papilloma kelimesi biraz teknik gelebilir, ancak “siğil” terimini kullanırsak, neden bahsettiğimiz hakkında size bir fikir verecektir. Köpeklerde ve diğer herhangi bir hayvanda papillomlar, papillomavirüslerin neden olduğu iyi huylu tümörlerdir, bu durumda köpek hücrelerini enfekte etmede uzmanlaşmışlardır.

Ağız mukozası ve dudakların köşeleri, papillomların en yaygın oluştuğu yerlerdir, ancak özellikle bulaşma enfekte bir hayvanla cinsel temas yoluyla olmuşsa, deride ve hatta cinsel organlarda da görünebilirler. Virüsün doğası genellikle enfeksiyonun nerede meydana geldiğini belirler.

Virüsün özellikleri

Papillomavirüsler (PV), genomlarına entegre edilmiş yaklaşık 8000 baz çiftine sahip DNA patojenleridir ve sırayla zarfsız bir ikosahedral kapsid tarafından kapsanır. Bu virüslerin organelleri ve hücresel yapıları olmadığı için, çoğalmak ve bireyler arasında yayılmak için konakçının hücrelerini “kaçırmaları” ve kendilerini onlara entegre etmeleri gerekir.

PV’nin hedefi epitel hücreleridir, ancak enfeksiyonun kalıcı olması için bir gereklilik olduğundan, yalnızca proliferatif potansiyele sahip olanlar istila edilir. Virüsler köpeğin vücuduna girdiğinde, en az 4 hafta süren asemptomatik bir aşamanın oluştuğuna dikkat edilmelidir.

Köpek papilloma virüsü türleri

Söylediğimiz gibi, insanlarda 100’den fazla papilloma virüsü türü vardır, bunun nedeni muhtemelen bizim türümüzde en çok çalışılan virüs olmasıdır. Tanımlanan PV’lerin yarısından fazlası Homo sapiens’teki enfeksiyonlardan gelse de, köpeklerde aşağıdaki varyantları vurgulayabiliriz:

 • CPV1: Genellikle asemptomatik enfeksiyonlara neden olur, ancak aynı zamanda sırasıyla endofitik ve ekzofitik olmak üzere içselleştirilmiş veya daha fazla dışsal lezyonların nedenidir.
 • CPV2 – Endofitik ve ekzofitik lezyonlara neden olur, ancak aynı zamanda invaziv skuamöz hücreli karsinomların gelişiminin de sorumlusudur.
 • Tipler CPV3, CPV4, CPV5: Her 3 tip de pigment plaklarının ortaya çıkmasına neden olur.
 • CPV6: Endofitik papillomlara neden olur.
 • CPV 7: Ekzofitik papillomlara neden olur.
3 boyutlu bir papilloma virüsü.

Köpeklerde papillom belirtileri

VCA Hastaneleri portalında belirtildiği gibi, köpeklerde papillomlar farklı alanlarda ortaya çıkabilir. Yavru ve genç köpeklerde ağız mukozasında ve dudakların köşesinde kümeler oluşur. Öte yandan, her yaştan köpeklerde cildin herhangi bir yerinde tek siğiller olarak ortaya çıkarlar.

Bazı daha spesifik PV türleri, kümeler halinde genital bölgede görünebilirken, diğerleri göz kapaklarında veya gözyaşı kanalının sınırında görünebilir. Ancak hepsinin ortak bir noktası vardır: kuru poliplere (siğillere), pullu plaklara veya içe doğru büyüyen sert yapılara neden olurlar.

Papillomların büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak tamamen zararsız olabilirler veya bazı semptomlara neden olabilirler. Olası klinik belirtiler arasında aşağıdakileri vurgulayabiliriz:

 • Yeme zorluğu: Bu, damak, orofarenks veya dudakların köşesinde birçok papillomun oluştuğu durumlarda ortaya çıkar.
 • Kanama: Köpek cildinde bir papilloma çizebilir ve kanamasına neden olabilir. Bazen köpek yavruları yemek yerken ağızlarında büyüyen yumruları ısırırlar ve bunlar da kanar.
 • Ağrı: “İçe doğru” büyüyen papillomlar, özellikle bir bacağın tabanında ortaya çıkarsa ağrılı olabilir. Bu durumda, köpek topallayacak ve bölgeyi yalayacaktır.

Bazı enfeksiyonlar tamamen asemptomatiktir. Her şey papilloma virüsünün tipine ve hayvanın sağlık durumuna bağlıdır.

Nasıl yayılır?

Yukarıda söylediğimiz gibi, köpeklerde papillomlar, bazı köpek papilloma virüsü varyantlarının bulaşmasıyla ortaya çıkar. Ancak, patojene ve hayvanın genel sağlığına bağlı olarak giriş yolu çok farklı olabilir.

Bu virüsler çok dirençlidir ve konakçılarının dışındaki bir ortamda hayatta kalabilir. Bu nedenle, köpek başka bir enfekte köpekle doğrudan temas ettiğinde, aynı zamanda enfekte nesnelerle oynarsa veya diğer hayvanlarla belirli hijyen unsurlarını paylaşırsa enfekte olacaktır.

Papillomavirüsler genellikle hayvanın yaralarından girer, bu nedenle pire veya keneler onlara yardımcı olabilir.

Köpeklerde papillom teşhisi

Papillomlar birbirine çok benzer, ancak bazen sebase tümörler ve diğer epidermal durumlarla karıştırılabilir. Doğru bir teşhis elde etmek için veteriner kliniği genellikle aspirasyon enjeksiyonunu kullanır. Bu teknikle lezyondan bir grup hücre minimal invaziv bir şekilde toplanabilir ve mikroskop altında gözlemlenebilir.

Bazı durumlarda, enjeksiyondan sonra elde edilen numune yeterince açıklayıcı değildir. Bu senaryoda, daha sonra laboratuvar bazında analiz edilen siğilin tam bir rezeksiyonu önerilir. Böylece melanomlar ve daha ciddi durumlar ekarte edilir.

Tedavi

Köpeklerde papillomların tedavisi, siğillerin konumuna ve hayvanın genel sağlığına bağlı olacaktır. Örneğin bu oluşumlardan bazıları, hayvanın bağışıklık sistemi enfeksiyona karşı savaşıp onu öldürdüğü için 1 veya 2 ay içinde kendi kendine yeniden emilir.

Bunun olmadığı durumlarda, doğrudan cerrahi olarak çıkarma veya elektrocerrahi veya radyocerrahi ile çıkarma kullanılabilir. Sağlıklı örneklerde, tedavi uygulandıktan sonra bir siğilin yeniden ortaya çıkması çok nadirdir.

Hayvan bağışıklığı baskılanmışsa, vücutta daha fazla papillom görünebilir. Bu durumlarda, daha spesifik tedaviler gereklidir.

Veteriner köpeğin gözünü temizler.

Bunlar ciddi bir sorun değil. Bir süre hayvanın derisinde kalsalar da büyümezler veya yayılmazlarsa endişelenecek bir şey yoktur. Öte yandan, köpeğin ağız mukozasında bir grup lezyon oluşmuşsa, özellikle yutmayı veya çiğnemeyi zorlaştırıyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. İlginizi çekebilir ...

Zika Virüsü ve Köpekler: Riskler Nelerdir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Zika Virüsü ve Köpekler: Riskler Nelerdir?

Sivrisinek ısırıkları yoluyla bulaşan bir hastalık olan Zika virüsü bazı ülkelerde daha yaygındır. Bu ülkelere giderken önlem almanızda fayda vardı... • Papillomas of the skin, VCA Hospitals. Recogido a 20 de julio en https://vcahospitals.com/know-your-pet/papilloma-of-the-skin
 • Regalado Ibarra, A. M., Legendre, L., & Munday, J. S. (2018). Malignant transformation of a canine papillomavirus type 1-induced persistent oral papilloma in a 3-year-old dog. Journal of veterinary dentistry, 35(2), 79-95.
 • Lane, H. E., Weese, J. S., & Stull, J. W. (2017). Canine oral papillomavirus outbreak at a dog daycare facility. The Canadian Veterinary Journal, 58(7), 747.
 • Orbell, H. L., Munday, J. S., Orbell, G. M., & Griffin, C. E. (2020). Development of multiple cutaneous and follicular neoplasms associated with canine papillomavirus type 3 in a dog. Veterinary Dermatology.
 • Thaiwong, T., Sledge, D. G., Wise, A. G., Olstad, K., Maes, R. K., & Kiupel, M. (2018). Malignant transformation of canine oral papillomavirus (CPV1)-associated papillomas in dogs: An emerging concern?. Papillomavirus Research, 6, 83-89.