Köpeklerde Kusma İçin Ev Tedavileri

Köpeğin zehirli yiyecekler veya sindirilemeyen maddeler yuttuğu durumlarda, bizlerin yardımıyla iyileşmesi mümkündür, ancak düzelmezse veterinere gitmeniz gerekecektir.
Köpeklerde Kusma İçin Ev Tedavileri

Son Güncelleme: 02 Mart, 2022

Köpeğiniz yakın zamanda kusmaya mı başladı, yemek mi yemiyor ve her şey onu hasta mı ediyor? Hazımsızlık veya gastroenterit problemi olabilir (ikincisi ishal de varsa daha olasıdır). Tek seferlik bir durumsa ve kan yoksa evde tedavi edebilirsiniz. Köpeklerde kusma için bazı ev ilaçlarını paylaşıyoruz.

Köpeğimin kusmasına ne sebep oldu?

Köpeklerde kusmaya viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, parazit enfeksiyonları (solucanlar gibi), gıda alerjileri ve intoleransları, toksik gıdalar veya sindirilemeyen maddeler neden olabilir. İlk üçü kronik kusma ve ishale neden olur ve köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veterinere götürmelisiniz.

Son ikisi -toksik yiyecek ve sindirilemeyen elementler- köpeğinizin yememesi gereken bir şeyi yemesinden ya da ona dokunan şeylerden kaynaklanmaktadır. Bu durumda, sorun evde tedavi edilebilir.

yerde yatan hasta köpek

Köpeklerde kusma ev ortamında nasıl tedavi edilir?

Basit bir gastroenterit veya hazımsızlığı tedavi etmek için evde uygulanabilecek çeşitli çözümler vardır:

 • Bir şey ona dokunduysa, yapılacak en iyi şey onu atmasına yardımcı olmak ve daha fazla yiyecek vermemektir. Köpeğinize 12 saat boyunca yiyecek hiçbir şey vermeyin ve ardından her zamanki yemeğinin sekizde birini vermeye başlayın ve eğer reddetmezse, normal miktarına ulaşana kadar iki veya üç gün boyunca her öğünde miktarı kademeli olarak artırın.
 • Bol su, ancak her saat kontrollü bir şekilde. Kusma veya ishal ile çok fazla sıvı kaybedilir ve değiştirilmesi gerekir. Yeterince içmezse, ona su vermenin bir yolu, çiğneme arzusunu da doyuracağı buz küpleridir.
 • Sıvıları değiştirmek için ayrıca vücut için gerekli şeker ve izotopları sağlayan ve hayvanın iyileşmesine yardımcı olan izotonik veya gazlı içecekler de kullanabilirsiniz. Alınacak dozlar konusunda veterinerinize danışmanız en iyisidir.
 • Yoğurt. Köpekler, insanlar gibi, ince bağırsakta sindirime yardımcı olan iyi huylu bakterilere sahiptir. Şiddetli ishal ve kusma ile bu bakteriler yıkanır ve kaybolur. Yoğurt bu bakterileri yenilemeye yardımcı olur.
 • Ne pahasına olursa olsun insan gıdalarından (yoğurt hariç) kaçının. Köpeğinizin midesi iyi durumda değilse, normalde sorunsuzca yediği bu yiyecekleri sindirmekte zorlanacaktır.
 • Meyan kökü, papatya, zencefil, pirinç veya nane gibi infüzyonlar. Karışımdan üç yemek kaşığı günde iki kez uygulanır. Davranışını gözlemlemek önemlidir, çünkü tekrar kusarsa kullanmayı bırakmalısınız.
 • Yumuşak diyet. Perhizden sonra beyaz pirinç gibi rahatsız etme ihtimali daha az olan yiyecekleri (baharatsız) yemesi tercih edilir.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra köpeğiniz düzelmezse veya kötüleşirse, bir enfeksiyon veya alerji olabileceğinden veya ‘sıkışmış’ sindirilemeyen bir şey yutmuş olabileceğinden, köpeğinizi gecikmeden veterinere götürmelisiniz.

yerde yatan hasta köpek, köpeklerde kusma

Uyarı işaretleri

Bu problem sırasında köpeğinizin sağlığına ve ilerlemesine göz kulak olmanız çok önemlidir. Kusma izole olduğu ve tekrarlamadığı sürece, evde herhangi bir tedavi uygulamak mümkündür. Ancak, aşağıdaki noktalardan herhangi birini gözlemlerseniz veterinere gitmelisiniz:

 • Zehirlenme: Belirtilerin zehirlenmeden kaynaklandığını doğrularsanız hemen hayvan sağlığı uzmanına başvurmalısınız.
 • İshalin varlığı: Kusma, evcil hayvanın susuz kalmasına neden olur, bu nedenle ishal ile birlikte büyük bir sağlık tehlikesi oluşturabilir.
 • Diğer belirtiler ortaya çıkar: Mide rahatsızlığının biraz uyuşukluk ve ilgisizliğe neden olması normaldir. Ancak ateş, spazmlar veya ana semptomlarda kötüleşme meydana gelirse profesyonel yardım alınmalıdır.
 • İlk 24 saatte iyileşme olmaması: Ara sıra kusmanın genellikle hızlı ve ilerleyici bir iyileşme gösterdiğine dikkat edin. Bu belirtiler yoksa, önleme için veterineri ziyaret etmek en iyisidir. Özellikle dehidrasyonu önlemek için zaman çok önemlidir.
 • Kusmada kan: Kan, vücudunda ciddi bir şeyler olduğunun bir göstergesidir, bu nedenle evde kullanılan ilaçlar evcil hayvanınızı iyileştirmek için yeterli olmayacaktır.
 • Mukoza solgunluğu: Ağız mukozasının solgunluğu acil bir klinik işarettir. Ağzın iç bölgelerinin normal renginin güçlü bir pembe olması gerektiğini unutmayın.

Tekrarlamaması için yapılacaklar

Bu hayatta her şeyin bir tedavisi olsa da, önlem almak tedavi etmekten her zaman daha iyidir. Bu anlamda köpeğinizin hazımsızlık nedeniyle tekrar tekrar kusmasını önlemek istiyorsanız, köpeğinizin köpek maması ile doğru beslenmesini sağlamak en iyisidir. Pestisitler nedeniyle toksik olabileceğinden parktan ot yememelidir.

Ayrıca köpeğe verilen insan besinlerine dikkat edin. Köpekler yüzyıllardır pek çok sorun yaşamadan çiftliklerde sofra artıklarını yediğinden, bu başlı başına kötü bir durum  değildir. Ancak, evde bir şeyler yemeye alışırlarsa ve sonra aynı şeyi parkta veya çöpte bulurlarsa, kötü olup olmadığını düşünmeden onu yerler.

Öte yandan sağlıklı yaşam alışkanlıklarına sahiplerse, temizlerse, sık yürüyüşlere çıkıyor, egzersiz yapıyor, oynuyor, iyi besleniyor ve düzenli aşı yaptırıyorlarsa, hazımsızlıktan kaynaklanan kusmanın ortaya çıkması olası değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ferguson, L., Wennogle, S. A., & Webb, C. B. (2016). Bilious Vomiting Syndrome in Dogs: Retrospective Study of 20 Cases (2002-2012). Journal of the American Animal Hospital Association52(3), 157–161. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27008323/
 • Kokocińska, A., Woszczyło, M., Sampino, S., Dzięcioł, M., Zybała, M., Szczuka, A., Korczyńska, J., & Rozempolska-Rucińska, I. (2022). Canine Smell Preferences-Do Dogs Have Their Favorite Scents?. Animals : an open access journal from MDPI12(12), 1488. https://www.mdpi.com/2076-2615/12/12/1488
 • Lupo, S., A. (2019). Effect of lavender (Lavandula angustifolia) essential oils on sheltered dog behavior: preliminary results. Dog Behavior, 5(3), 10-22. https://dogbehavior.it/dogbehavior/article/view/111
 • Sharma, S. S., Kochupillai, V., Gupta, S. K., Seth, S. D., & Gupta, Y. K. (1997). Antiemetic efficacy of ginger (Zingiber officinale) against cisplatin-induced emesis in dogs. Journal of ethnopharmacology57(2), 93–96. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9254112/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.