Köpeklerde Kaşıntılı Cildi Rahatlatmak İçin İpuçları

Köpeklerde kaşıntılı deriyi bazen teşhis etmek zor olabilir. İşte farklı olasılıkların yanı sıra bazı doğal çözümler için bir rehber.
Köpeklerde Kaşıntılı Cildi Rahatlatmak İçin İpuçları
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde kaşıntılı cilt, gastrointestinal problemlerden sonra veteriner konsültasyonunun ikinci en yaygın nedenidir. Aşırı kaşıntı nedenleri genellikle parazitlerin varlığı ile ilişkilidir, ancak sorumlu başka kutanöz veya psikolojik odaklar olabilir.

Kaşıma, hayvanlarda ve insanlarda normal bir davranıştır. Bununla birlikte, uzun süreli veya yoğun ve aşırı derecede meydana geldiğinde, kaşıntı olarak bilinir. Bir miktar rahatlama elde etme girişimlerinde hastaların sürekli kaşınması nedeniyle cilt lezyonlarını tetikleyebilir.

Herhangi bir tedaviyi uygulamadan önce yapılacak en gerekli şey köpekteki kaşıntının kaynağını bulmaya çalışmaktır. Bu, pire veya kene ile bağlantılı olduğunda, genellikle sahipleri tarafından kolayca tespit edilebilir, ancak değilse, uzman tarafından genel bir kontrol gerekli olacaktır.

Köpeklerde kaşıntılı cildin nedenleri ve tedavisi

Parazit bulunursa, kaşıntıyı yok edecek tedaviye hemen başlanmalıdır. Tüyün gereksinimlerine göre sık yıkama ve fırçalama ile pipetler, yakalar veya kovucu spreyler ile birlikte iyi hijyen, tüm süreçte anahtar olacak ve hayvanın sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

tüyleri bölge bölge yolunmuş köpek

Aynı şekilde, eğer köpeğin üzerinde kene bulursanız, bunları uygun yöntemlerle çıkarmanız gerekecek ve bunu kendiniz yapma konusunda emin değilseniz veterinere gitmelisiniz. Veteriner parazit veya kene olmadığını teyit ederse, olası alerjileri veya cilt değişikliklerini teşhis etmek için daha fazla test yapacaktır.

Alerjiyi tetikleyebilecek faktörlerden bazıları polen, çimen, şampuan veya kozmetik bakım ürünleri, yem veya temizlik ürünleridir. Bu nedenle, köpeklerde kaşıntılı derinin kökenini keşfetmeye çalışırken, yeni bir bakım ürünü kullanmaya yeni başlayıp başlamadığınızı veya beslenmelerine yeni yiyecekler ekleyip eklemediğinizi düşünmek çok önemlidir.

Olumsuz hava koşulları da aşırı cilt kuruluğuna ve bunun sonucunda pullanmaya neden olabilir. Nem eksikliği durumunda, veteriner hekimler özel nemlendiriciler önerecektir.

Köpeğinizi yoğun ısı veya soğuğa maruz bırakmamak ve uygun bir diyete sahip olmak cilt bakımında temel ancak önemli kurallardır. Kaşıntıya ve kötü vücut kokusuna ve hatta aşırı strese neden olan maya enfeksiyonu da köpeklerde kaşıntıdan sorumlu olabilir.

Köpeklerde kaşıntıyı hafifletmek için doğal ilaçlar

Veterinere gitmek en iyisi olsa da, bazı doğal alternatifler evcil hayvanlarda kaşıntıyı hafifletebilir. Uçucu yağların kullanımı, köpeklerde kaşıntılı cildi kontrol eden veya azaltan antiseptik ve antifungal faydalara sahip olabilir.

bir şişede yağ ve şifalı bitkiler

Bu özellikler iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir, bu nedenle genellikle şampuanlara, losyonlara ve diğer cilt bakım ürünlerine dahil edilirler. En çok kullanılan şifalı bitkiler arasında fesleğen, papatya, lavanta, biberiye ve çay ağacı yağı bulunur.

Şifalı bitkilerin uygulaması infüzyon ve havlu kullanılarak yapılmalıdır. Fazla yağ kullanmaktan kaçının ve nem başka sorunlara neden olabileceğinden cildin yeterince hava aldığından emin olun. Yağlar doğrudan etkilenen bölgeye uygulanır, ancak köpeğin bileşenleri yutmamasını sağlamak için özen gösterilmelidir.

Bu yağların kullanımı, aktif bileşenlerine alerjisi olmadığı sürece, genellikle hayvanın sağlığına zarar vermez. Bununla birlikte, yanlışlıkla yutulursa gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabilirler.

Diğer çözümler arasında geleneksel elma sirkesi, aloe vera ve hatta somon yağı bulunur. Hafif kaşıntı durumlarında aşırı kaşımadan dolayı herhangi bir yara veya tahriş olmadığı sürece hepsi kontrollü dozlarda uygulanabilir.

Bunların amacı, kaşıntıyı erken evrelerinde durdurmak veya hafifletmektir, ancak yanlış kullanım aslında kaşıntı semptomlarını artırabilir ve bu nedenle durumu dikkatle izlemeniz gerekir. İlginizi çekebilir ...

Köpek Alerjileri: Nedenleri ve Belirtileri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpek Alerjileri: Nedenleri ve Belirtileri

Köpeklerde oluşabilecek cilt ve gıda alerjileri gibi köpek alerjilerinin nedenleri ve belirtileri hakkında bilgi almak için makalemizi okuyun.  • Piñeda, F. (2019). CertaPet. Dog Itching? A Guide to Treating Your Pup’s Itchy Skin. Recuperado de Dog Itching? A Guide to Treating Your Pup’s Itchy Skin
  • Silver, R. J. (2019). Bark. Vet Advice: Relief For Your Dog’s Itchy Skin. Recuperado de https://thebark.com/content/vet-advice-relief-your-dogs-itchy-skin
  • Arellano, D. M., & Chang, D. E. (2017). Infusión de Manzanilla (Matricaria chamomilla) como tratamiento para la enfermedad periodontal canina. REDVET. Revista Electrónica de Veterinaria, 18(9), 1-21.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.