Köpeklerde Stomatit Nedenleri Nelerdir?

Stomatit, bağışıklık sisteminin tahriş edici, enfeksiyon veya ağız yaralanmasına aşırı tepki vermesinden kaynaklanır. Hayvana çok fazla acı ve ıstırap verir.
Köpeklerde Stomatit Nedenleri Nelerdir?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde stomatit, ağız sağlığını etkileyen inflamatuar bir patolojidir. Garip gelse de, bu hastalık kedilerde köpeklerden daha sık görülür.

Aslında, bazen köpek sahipleri stomatit ile diş eti iltihabını karıştırabilir, çünkü her iki durum da benzer şekilde kendini gösterebilir. Burada size köpeklerde stomatit hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Köpeklerde stomatit hangi özellikleri karakterize eder?

Unutulmaması gereken bir özellik, stomatitin dişi köpeğin çene boşluğuna bağlayan destekleyici dokuları etkilememesidir. Bunlar örneğin alveolar kemikler, çene kemiğinin diş yuvalarını çevreleyen ve içeren kısımlarıdır. Ayrıca periodontal bağları da etkilemez.

Genel olarak stomatit, yumuşak ve etli yapılara zarar verir. Örneğin, yutak, ağız mukozası, yanakların iç kısmı ve dil, diş etlerini de etkileyebilir. Tipik olarak, stomatit, ağrılı ve kalıcı ülser oluşumu ile kendini gösterir.

Stomatit neden olur?

Stomatit, diş etlerini ve dili içerebilen veya içermeyen oral mukozanın genel iltihaplanmasına neden olur. Bu patolojinin kökeni hala bilinmemekle birlikte, aşağıda belirtilen birkaç durumun ortaya çıkmasına neden olabilir:

 • Ağız yaraları: Ağızdaki yaralar bakterilerin içeri girmesine ve ağız mukozasında genel bir iltihaplanmaya neden olabilir.
 • Periodontal hastalık: Bu patoloji, hem diş etlerinin hem de bukkal mukozanın stabilitesini kronik olarak etkiler ve bu da stomatit görünümüne yol açabilir.
 • Ağız enfeksiyonları: Çeşitli mantar ve bakteriler ağız mukozasını istila edebilir ve stomatite neden olabilir. Bu genellikle köpeklerde bağışıklık sorunları nedeniyle olur.
 • Beslenme eksiklikleri : Vitamin veya besin eksikliği, oral mukozada inflamatuar veya enfeksiyöz patolojilerin varlığına yol açabilir. Bu, stomatitin ortaya çıkma olasılığını artırır.
 • Genetik hastalıklar: Genlerin stomatit varlığını nasıl indüklediği hala bilinmemekle birlikte, bazı ırkların bundan muzdarip olmaya daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir.
 • Neoplazmalar: Çeşitli tümör türleri, ağzın farklı bölgelerinde kronik stomatite de yol açabilecek genel inflamasyon oluşturma yeteneğine sahiptir.
 • Ağızdaki yabancı cisimler: Bir köpeğin ağzında çok belirgin olmayan birkaç deri kıvrımı vardır. Bununla birlikte, bazı küçük nesnelerin aralarına sıkışması için yeterince büyüktürler ve enfeksiyonlara, yırtılmalara ve ciddi vakalarda stomatite yol açarlar.
 • Kötü ağız hijyeni: Köpeklerin diş plağı, enfeksiyonlara neden olabilen bakteri kolonilerinden oluşur. Ağız hijyenine dikkat edilmezse, bu bakteriler kronik stomatit vakalarına neden olabilir.

Stomatit birincil bir durum olabilir

Birincil hastalıklar, belirgin bir neden olmaksızın ortaya çıkanlardır. Primer jeneralize stomatitte bukkal mukoza ve sıklıkla dilin kenarları ve dişleri çevreleyen mukoza etkilenir. Ancak, belirli bir neden tespit edilmemiştir.

Stomatit, birincil bir durum olarak, diş plağı oluşturan oral mikroplara karşı abartılı bir konakçı bağışıklık tepkisi ile ilişkilidir. Genelleştirilmiş stomatitin çeşitli başka hastalıkların bir sonucu olarak, yani ikincil bir durum olarak ortaya çıkması daha yaygındır.

İkincil bir durum olarak köpeklerde stomatit

Altta yatan nedenler olarak tanımlanan birçok tıbbi durum, köpeklerde stomatit gelişimine yol açabilir. İşte onlardan bazıları:

 • Otoimmün bozukluklar
 • Bakteriyel, parazitik veya mantar enfeksiyonları
 • Kostik maddelerle temas veya bazı ilaçlara reaksiyon
 • Hormonal eksiklikler
 • Diyabet, lenfoma, böbrek hastalığı, osteomiyelit ve hipereozinofilik sendrom gibi diğer hastalıklar

Stomatit belirtileri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bazı stomatit semptomları diş eti iltihabına çok benzer. Kesin ve doğru tanıya ulaşmanın tek yolu veteriner muayenesidir.

Veteriner kliniğine bir ziyaretin ne zaman gerekli olduğunu anlamak için aşağıdaki belirtilerden herhangi birinin ortaya çıktığının farkında olmak önemlidir:

 • Yanaklarda, diş etlerinde veya dilde bazen irin sızdıran ülserlerin görünümü.
 • Diş eti kanaması ve aşırı salyanın eşlik ettiği ağız kokusu.
 • Kızarık ve iltihaplı lezyonlar.

Ek olarak, kilo kaybıyla birlikte isteksizlik veya yeme zorluğu gözlemlemek de yaygındır. Ağız lezyonları genellikle köpeğin tımar etme isteksizliği göstermesine neden olur.

Köpeklerde stomatit teşhisi

Stomatitin diş eti iltihabına yakın benzerliği nedeniyle, ana teşhis aracı köpeğin tıbbi geçmişidir. Bununla, ikincil hastalıkların varlığı veya belirli ilaçlara karşı olumsuz reaksiyonların varlığı ekarte edilir. Ancak kesin bir teşhis koymak yeterli değildir.

Klinik öyküye ek olarak, veteriner ağız mukozasında hasar olup olmadığını kontrol etmek için fizik muayene yapmalıdır. Patolojinin ciddiyetini doğrulamak için röntgen de gerekli olabilir. Uzmanın ne düşündüğüne bağlı olarak, bulaşıcı patojenlerin varlığını doğrulamak amacıyla bukkal mukozadan kültürler veya biyopsiler almak da mümkündür.

Farklı stomatit türleri

Teşhis netleştikten sonra, köpeğin sahip olduğu stomatit tipini sınıflandırmak önemlidir. Bu şekilde, duruma sebep olan nedenleri ortadan kaldırmaya ve evcil hayvanın yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik tedavi yönlendirilebilir. Stomatitin kökenine göre, aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

 • Ülseratif stomatit: Bu genellikle bakterilere karşı abartılı bir bağışıklık tepkisinin sonucudur. Genellikle kroniktir, ancak daha ciddi vakalarda nekrotizan ülseratif stomatit olarak da adlandırılır.
 • Bağışıklık aracılı ülseratif gingivostomatit : Periodontal hastalığın neden olduğu. Stomatit varlığından ayrı olarak, bu patoloji, diş eti iltihabı semptomları ve oral mukoza zarlarının genelleştirilmiş iltihabı ile karakterizedir.
 • Lenfoplazmasitik gingivostomatit: Bu köpeklerde oldukça nadirdir, bu nedenle oluşum nedenleri bilinmemektedir. Bunun için çok az temel olmasına rağmen, immünolojik bir sorunla ilgili olması mümkündür.

Bazı köpek ırkları veya aşamaları stomatite daha duyarlı mı?

Herhangi bir cinsin stomatit geliştirebileceğini akılda tutmak önemlidir. Bununla birlikte, bazı köpek ırkları, genellikle yan etki olarak stomatit içeren tıbbi durumlara belirli bir yatkınlığa sahiptir.

Bu nedenle, örneğin, osteomiyelit bazı ırklarda, özellikle de Spaniellerde, Tazılarda, Labradorlarda, Maltese cinsi köpeklerde ve minyatür Schnauzerlerde daha yaygındır.

Öte yandan, hipereozinofilik sendrom Alaska malamutlarında ve Cavalier King Charles spaniellerinde yaygındır. Ayrıca Alman Çobanları, İtalyan Tazıları, Rottweiler ve Sibirya Eskimo köpeklerinde daha fazla bulunur.

Bir köpek her yaşta bu ağız durumuna maruz kalabilse de, yavru köpeklerde iltihaplanma, ağızda diş çapraşıklığı ile ilişkili olabilir.

Bu hastalık nasıl tedavi edilir?

Köpeklerde stomatit tedavisi genellikle zordur ve diğer zamanlarda altta yatan neden tedavi edildiğinde durum kendi kendine kaybolabilir. Bu, enfeksiyon veya kostik kimyasallara maruz kalma durumlarında geçerlidir.

Plak ve patojen miktarını azaltmak için ağızda dezenfektan solüsyonlarla farklı durulamalar yapmak da yaygındır. Ayrıca, tamamen profesyonelin endikasyonlarına bağlı olmasına rağmen, antibiyotik ve antifungal kullanımı gerekli olabilir.

Genel olarak, veteriner hekimler dişleri korumaya çalışırlar, ancak çoğu zaman onları çekmek zorunda kalırlar. Bu, ağrıyı azaltmak ve hayvanın yaşam kalitesini iyileştirmek için yapılır.

İmmünosupresif ilaçlar veya steroidlerle yapılan tedaviler iltihabı azaltabilir, ancak özellikle uzun süreli tedavilerde yan etkileri vardır. Bu nedenle genellikle profesyoneller tarafından önerilen son seçenekler arasındadır.

Köpeklerde stomatit.

Son öneriler

Günlük diş hijyeni ve düzenli profesyonel temizlik stomatitin ilerlemesini yavaşlatabilir, ancak bu genellikle ağrıyı önlemek için yeterli değildir. Ayrıca, dişleri çekilmiş köpeklerin yumuşak gıda diyetine ihtiyacı olabileceğini unutmayın.

Her zaman olduğu gibi, köpeğinizi bu ağrılı hastalıktan ve diğer birçok ağız hastalığından korumak için en iyi strateji önlem almaktır. Bu nedenle, her şeyin yolunda olduğunu doğrulamak için veterinerinizle sık sık kontroller yaptığınızdan emin olun. Ayrıca, köpeğinizin vücudunu sık sık kontrol etmeyi unutmayın. Herhangi bir anormallik durumunda, mümkün olan en kısa sürede bir profesyonelle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.