Köpeğinizin Ağzındaki Tümörler

Tümörler veya neoplazmalar, köpek sağlığında çok zor bir problemdir, zamanında tedavi edilmezlerse ölümcül olabilirler. Bunları tespit etmenin en iyi yolu, tüm vücut üzerinde genel kontroller yapmaktır. Herhangi bir anormalliğe çok dikkat edin ve gerekirse bir veterinere gidin.
Köpeğinizin Ağzındaki Tümörler

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2022

İnsanlarda olduğu gibi, hayvanlar da tümör geliştirebilir. Bu durum, onlar için de bizim için olduğu kadar tehlikeli ve ölümcül olma eğilimindedir, çünkü kanser neredeyse hiçbir canlı türünün bağışık olmadığı bir hastalıktır.

İnsanların en iyi arkadaşları olan köpekler söz konusu olduğunda, genellikle en yaygın görülenlerden biri ağız kanseridir; bu, yeme, havlama veya su içme yeteneklerini sınırladığı için son derece rahatsız edicidir, çünkü ağızlarının dışında veya içinde tümör olması normal bir yaşam sürmelerini imkansız hale getirir.

Benzer şekilde, alandaki uzmanlar, kötü huylu olmadıkça, bu tip tümörlerin agresif olmasına rağmen çok seyrek olarak metastaz yaptığını belirlediler. Yukarıdakilere dayanarak, şimdi bu hastalık hakkında konuşacağız.

Ağızdaki tümörlerin nedenleri

ağaçların arasında dili dışarıda bakan köpek
Yazar: Ana Fuentes

İnanılması zor olsa da, köpeklerin bu korkunç hastalıktan muzdarip olma nedenlerini somut olarak belirlemek şu ana kadar mümkün olmamıştır.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar bunun, köpeğin dünyayı ve onları çevreleyen hemen hemen her şeyi kokladığında soluduğu çeşitli kanserojen ajanların bir sonucu olabileceğini belirtmişlerdir.

Aynı şekilde kansere neden olan bu parçacıklar, kimyasal ürünler ve yapay koruyucular içeren farklı gıda türlerinde tüketilebilir.

Bu kanserojen maddeler, köpeğin vücuduna girdiklerinde çoğalacak ve kanserli hücrelerin büyümesine neden olacaktır.

Aynı şekilde, ağızdaki tümörlerin genellikle 6 ila 22 aylık köpeklerde görüldüğünü vurgulamak önemlidir.

Daha da tuhaf olan, herhangi bir köpek bundan muzdarip olsa da, bu hastalığın daha fazla görüldüğü bazı ırklar vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Belirtileri

Beklendiği gibi, bu hastalıktan muzdarip olduğunda, köpeğinizin ağzındaki tümörler, onları fark etmenizi sağlayacak bir dizi belirti gösterecektir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • İlk belirtilerden biri genellikle köpeğin nefesindeki ani bir değişikliktir ve bu, ortaya çıkan sorunu kanıtlayan belirli bir kokuya sahip olacaktır.
  • En sık görülen semptomlardan bir diğeri de tükürüğünde kan bulunmasıdır ve bunu esas olarak köpek su içtiğinde fark edeceksiniz.
  • Yiyecekleri çiğnemede zorluk.
  • Sorun gelişmeye başladığında ağzını açması imkansız hale gelecektir.
  • Dişlerin yer değiştirmesi veya kaybı.
  • Açıkçası, ana ve en belirgin semptom, ağız boşluğunda bir kitlenin varlığıdır.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ettiğinizde, derhal veterinere götürmelisiniz, o da ağız boşluğunun muayenesi ile klinik muayene yapacak, diş etlerinde olması gerekenden farklı bir değişikliğin meydana gelip gelmediğini inceleyecektir. Biyopsi alınacak ve tümörün kötü huylu olup olmadığını anlamak için laboratuvara gönderilecektir.

Tedavisi

veterinerini çok seven köpek

Bunu yaptıktan sonra, uzman köpeğin tıbbi geçmişini inceleyerek doğru bir teşhis koyacak ve kanserojen hücrelerin vücutta ne ölçüde yayıldığını belirleyecektir.

Ayrıca kanserin bu bölgelerin ötesine yayılıp yayılmadığını görmek için ağız, yüz, boyun ve lenflerdeki lenf düğümlerini iyice kontrol etmeyi seçecektir.

Bu tür tümörleri iyi huylu olduklarında tedavi etmek için en iyi çözüm, çenenin etkilenen kısmını çıkarmak için ameliyat yapmaktır.

Bununla birlikte, tümör diğer bölgelere yayıldığında bunu tedavi etmek pratik olarak imkansızdır, ancak bu vakalarda cerrahi işlem hala köpeklere verilebilecek en iyi tedavidir.

Ameliyat yapıldıktan sonra, köpek ağızda çok fazla ağrı çekecektir, bu nedenle bunu hafifletmek için aşağıdakiler önerilir:

  • Ağrı hafifse, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar vermelisiniz.
  • Ağrı orta düzeydeyse, ona kodein ve tramadol gibi zayıf opiyatlar vermelisiniz.
  • Ağrı dayanılmaz olduğunda, morfin gibi güçlü afyonlar en iyisidir.

Fark etmiş olacağınız gibi, köpeğinizin ağzındaki tümörler son derece hassas bir konudur, ancak köpeğiniz bahsettiğimiz semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa, bugünkü makalenin size yardımcı olacağını umuyoruz. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde Deri Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Deri Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Köpeğin ırkı ya da yaşı önemli olmaksızın hayatlarının herhangi bir evresinde deri kanseri olabilirler. Detaylar için okumaya devam edin.  • Castejón, R., Calvo, I., Trobo, J. & San Roman, F. (2003) NEOPLASIAS MALIGNAS DE ORIGEN NO ODONTOGÉNICO DE LA CAVIDAD ORAL DEL PERRO. Pequeños animales COVELMA, 34-36.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.