Köpeklerde Amfizem Nedir?

Amfizem akciğerde kalıcı hasara neden olur, bu nedenle erken teşhis komplikasyonları önlemek için en iyi seçenektir. İşte nasıl tespit edileceği.
Köpeklerde Amfizem Nedir?
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Solunum yolu hastalıkları, herhangi bir evcil hayvanın sağlığı için ciddi bir tehdittir. Bunun nedeni, farklı vücut organlarında sorunlara neden olan kan oksijenlenme sürecini engellemeleridir. Bu bozukluklar arasında, genellikle köpeklerde ciddi sorunlara neden olabilen şiddetli sekeller bırakan amfizem buluruz.

Amfizem, köpeklerin nefes almasını engelleyen bir durumdur. Bu nedenle kronik obstrüktif akciğer hastalıklarının (KOAH) bir parçası olarak kabul edilir. Okumaya devam edin ve bu hastalık hakkında daha fazla bilgi edinin.

Amfizem nedir?

Amfizem, solunum sisteminin bir durumundan kaynaklanır. Bu durum, köpeklerin ciğerlerine giren havayı solumakta güçlük çekmesine neden olur ve bu da solunum problemlerine neden olur. Bu durumun nedenleri çeşitlidir ve en az 3 farklı amfizem biçimi tanımlayabiliriz: alveolar, interstisyel ve deri altı.

Oksijen maskeli bir köpek.

1. Alveolar amfizem

Bu tip amfizem, köpeklerde en yaygın olanlardan biridir, çünkü koşullar doğrudan akciğerlerde gerçekleşir. Bu durum sırasında kanın oksijenlenmesinden sorumlu olan alveolar keseler şişer. Bu nedenle bu yapılar görevini yapamaz ve hayvanın doğru nefes almasına engel olur.

Alveolar amfizem genellikle ikincil bir durumdan kaynaklanır. Bununla birlikte, bazı vakalar kronik obstrüktif bir hastalığın sonucudur, bu nedenle köpek hayatının geri kalanında ilaçla yaşamak zorundadır.

2. İnterstisyel amfizem

İnterstisyel amfizem, akciğerlerin dışında bir “hava kabarcığı” oluşmasına neden olur. Bu sorun, bu gazın bir kısmının dışarı sızmasına izin veren solunum sisteminin herhangi bir bölümünün yaralanması nedeniyle oluşur. Sonuç olarak, bağ dokusuna kaçar ve organların etrafında kümelenir.

Bu amfizemin neden olduğu hasar, basınç nedeniyle tüm iç yapılar hasar gördüğünden, kabarcık içindeki hava miktarına bağlıdır. Bu durum farklı organların tehlikeye girmesine neden olur. Bu nedenle, semptomlar ve tedaviler diğer vakalardan biraz daha karmaşıktır.

3. Deri altı amfizem

Bu tip amfizem, ortaya çıkması için çok özel koşullar gerektiğinden oldukça nadirdir. Genel olarak, interstisyel amfizem gibi davranır, ancak hava neredeyse derinin altında birikir (ve deri altı olarak kabul edilir). Ayrıca “kabarcıkların” bulunduğu bölgeye bağlı olarak farklı tıbbi durumlara neden olur.

Amfizem neden olur?

Köpeklerde amfizem her durumda farklı nedenlerden kaynaklanır. Bununla birlikte, çoğuna önceden var olan bir solunum yolu hastalığı neden olur. En yaygın nedenlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Bronşit : Tedavi edilmediği takdirde alveolar amfizeme yol açabilen bronşiyal tüplerin iltihabı.
 • Travma: Karın bölgesine yakın herhangi bir güçlü darbe amfizeme yol açabilir. Buna trafik kazaları gibi bazı kazalar da dahildir.
 • Parazitler: Bazı endoparazitler akciğerleri istila edebilir ve alveollere ulaşabilir ve alveolar mekanizmayı tıkayan iltihaplanmaya neden olabilir.
 • Kanser : İnvaziv kanser süreçleri bir akciğer lezyonuna ve bu hastalığa neden olabilir.
 • Perforan yaralar: Solunum sisteminin herhangi bir bölümünü delen herhangi bir derin yara amfizeme neden olabilir. Bu vakaların çoğundan ısırıklar sorumludur.
 • Genetik koşullar: Konjenital lober amfizem adı verilen bir hastalık, köpeğin kendi genetiğinin bir ürünüdür. Bu durum, köpeklerin nefes almasını engelleyecek bir akciğer bozukluğuna neden olur.
 • Ameliyatlar: Ameliyattan sonra köpekler interstisyel amfizemden muzdarip olabilir.

Amfizem belirtileri

Durumun en belirgin göstergeleri nefes darlığı ve öksürüktür. Bununla birlikte, amfizemin varlığına işaret edebilecek başka uyarı işaretleri de vardır. Aşağıdaki liste bu işaretlerden bazılarını içerir:

 • Kilo kaybı
 • Letarji
 • Egzersize karşı düşük direnç
 • Zayıflık
 • İştah kaybı
 • Hızlı kalp atış hızı
 • Vücudun bir veya daha fazla yerinde topaklar

Köpeklerde amfizem teşhisi

Veteriner, olası patolojilerin uzun bir listesini ekarte etmelidir, bu nedenle hasta üzerinde fiziksel muayeneler, laboratuvar testleri ve röntgenler yapılacaktır. Tanıya yardımcı olması için tamamlayıcı tetkikler de istenebilir. Bu, veterinerin patolojinin nedenini belirlemesine ve uygun tedaviyi atamasına izin verir.

Teşhisin, amfizemi tespit etmek ve duruma neden olan sorunu keşfetmekten ibaret olduğunu unutmayın. Bu nedenle, ilgili incelemeyi yalnızca hayvan sağlığı alanındaki bir profesyonel yapabilir. Asla evcil hayvanınızın hastalığını kendi başınıza teşhis etmeye çalışmayın.

Köpek amfizemi tedavisi

Bu patolojinin tedavisi, oksijenlenmeyi sağlamak için köpeğin hastaneye yatırılması gerekebileceğinden, vakanın ciddiyetine bağlı olacaktır. İzlemin ilk kısmı, köpeğin semptomlarını stabilize etmeye odaklanmıştır. Bunu yapmak için, nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olan bronkodilatör ve antienflamatuar ilaçlar kullanılır.

Bundan sonra, cerrah akciğerlerdeki hasarı analiz edecek ve atrofiye olmuş parçaları çıkaracaktır ( lobektomi olarak bilinen bir işlemde). Etkilenen organlar da tedavi edilir ve iyileşmeleri için gerekenler verilir. Son olarak, ilk etapta amfizeme neden olan durum ele alınmaktadır.

Oksijen maskeli bir köpek.

Köpeklerde erken teşhis konulursa ciddi uzun vadeli sekeller olmaz. Bu, iyileşme genellikle çok karmaşık olmadığı için ameliyat gerektiren köpekleri içerir. Genel olarak, yaptıkları egzersizi kısıtlamanız ve onları bol bol dinlendirmeniz gerekir. Ancak, veterinerinizin size verdiği tüm talimatları her zaman uyguladığınızdan emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Akhtardanesh, B., Azari, O., & Vosough, D. (2007). Uncomplicated generalized subcutaneous emphysema in a dog. Iranian journal of veterinary surgery, 2(5), 93-97.
 • Billet, J. P., & Sharpe, A. (2002). Surgical treatment of congenital lobar emphysema in a puppy. Journal of small animal practice, 43(2), 84-87.
 • Mass, B., Ikeda, T., Meranze, D. R., Weinbaum, G., & Kimbel, P. (1972). Induction of experimental emphysema: cellular and species specificity. American Review of Respiratory Disease, 106(3), 384-391.
 • Snider, G. L., Lucey, E. C., & Stone, P. J. (1986). Animal models of emphysema. American Review of Respiratory Disease, 133(1), 149-169.
 • Han, H. J., & Kim, J. H. (2019). Concurrent pulmonary hypoplasia and congenital lobar emphysema in a young dog with tension pneumothorax: a rare congenital pulmonary anomaly. Acta Veterinaria Scandinavica, 61(1), 1-6.
 • Vicens, B., Reventós, J., & Concustell, E. (1977). Estudio de las alteraciones de las propiedades tensioactivas del surfactante pulmonar del perro por la produccion de un enfisema experimental papainico. Archivos de Bronconeumología, 13(3), 168-173.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.