Köpeklerde Kolit Tedavisi İçin Doğal Çözümler

Kolit, kolonun iltihaplanmasıdır ve sık, sulu, mukuslu ve/veya kanlı dışkıya neden olur. Beslenmenin iyi bir şekilde yönetimi ve doğal takviyelerin yardımı tedavisini kolaylaştırabilir.
Köpeklerde Kolit Tedavisi İçin Doğal Çözümler

Son Güncelleme: 11 Mart, 2022

Köpeklerde kolit, kalın bağırsağın en çok suyu emen kısmı olan kolonun iltihaplanması ile karakterize bir hastalıktır. Sindirim sisteminin bu seviyesinde bir durum meydana geldiğinde, en karakteristik semptom genellikle sulu ishalin birikmesidir.

Herhangi bir evcil hayvanda bu sorunun bariz belirtileri varsa, bunun nedenini bulmak ve tedaviyi uygulamak için veterinere gitmek çok önemlidir. Semptomları hafifletmeye yardımcı olan doğal ürünler ve takviyeler de vardır ve bunlar veterinerlik yaklaşımıyla tamamlanabilir.

Köpeklerde kolit nasıl belirlenir?

İshal köpeklerde nadir değildir, ancak genellikle sporadik olarak ortaya çıkar ve klinik müdahale olmaksızın doğal olarak geçer. Bununla birlikte, diğer durumlarda, daha uzun sürebilir ve zehirli yiyeceklerin, parazitlerin, tıkanıklıkların veya köpeklerde kolit gibi patolojilerin yutulmasıyla ilişkili olabilir.

Kolitin ana semptomu dışkı sıklığındaki artıştır; bunlar küçük, suludur ve mukus ve/veya taze kan ile görünebilir. Genellikle buna bağlı kusma olmaz ve kilo kaybı varsa, bunun nedeni köpeğin yeterince yememesi veya ishal vakalarında dehidrasyondur.

Kolit iki farklı şekilde ortaya çıkabilir:

  • Akut kolit. Bu aniden başlar ve uzun sürmez. En sık görülen nedenler yeme bozukluklarıdır.
  • Kronik kolit : Bu, iki ila üç haftalık aralıklarla veya hayvanın yaşamı boyunca tekrarlayan bir şekilde ortaya çıkar.
köpeğin karnına ultrasonla muayene

Kolite ne sebep olur?

Akut kolit, köpekte anormal dışkı dışında herhangi bir semptom olmaksızın ortaya çıkabileceğinden en yaygın tiptir. Genellikle aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır:

  • Yeme bozuklukları: Evcil hayvanlar için önerilmeyen gıdaların tüketilmesi veya ani beslenme değişiklikleri nedeniyle.
  • Gıda alerjileri veya intoleransları.
  • Trichuris, giardiasis veya coccidia’ya bağlı enfeksiyonlar gibi bağırsak parazitleri. Bu olaylar, bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için yavru köpeklerde yaygındır.

Kronik kolitin nedenlerini ise teşhis etmek daha zor olabilir. Kökenleri, iltihaplı bağırsak hastalığı, enfeksiyonlar, kanser gibi farklı sindirim hastalıklarındadır veya kökenleri idiyopatik olabilir – gerçek neden hiçbir zaman bilinmemektedir.

Köpeklerde kolit tedavisi

Tedavi, kolitin altında yatan nedene bağlıdır. Daha hafif akut kolit vakalarında – ki bu muhtemelen kendi kendine çözülür – sahipleri veteriner tarafından önerilen özel bir diyet sunarak sindirim sağlığının geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

Öte yandan, daha ciddi vakalar ilaç gerektirebilir ve yüksek dehidratasyon varsa serum tedavisi yapılabilir.

Kronik kolitte, veteriner hastalığı çözmek için neyin gerekli olduğunu belirleyecektir. Örneğin, antibiyotikler, ishal önleyiciler veya bulaşıcı nedenler için antiparaziterler. Gerekirse kolonoskopi ve biyopsi sonrası rektal kitleleri, polipleri veya tümörleri çıkarmaya yönelik müdahaleler düşünülebilir.

Tüm bunlara ek olarak, köpeklerde kolit tedavisinin anahtarı iyi bir beslenme yönetimidir. Diyet, hayvana başka bir tür yiyecek veya ödül maması vermeden, dikkatlice kontrol edilmelidir.

Köpeklerde kolit tedavisinde diyetin etkili olması tanıdan sonra en az iki ay veya daha fazla sürer.

Bu kontrollü diyetlere dayalı bazı doğal ilaçlar da uygun bağırsak geçişini düzeltmeye yardımcı olabilir. İşte bazı örnekler.

Sindirilebilirliği yüksek et ve sebzeler

Sahibinin doğal beslenmeyi tercih etmesi veya kolitten muzdarip bir köpeğin beslenme şeklini değiştirmesi durumunda, ana bileşenlerine özel dikkat gösterilmesi çok önemlidir.

Proteinler hayvansal kaynaklı, kolay sindirilebilir ve hipoalerjenik olmalıdır. Tavşan eti, hindi veya balıkların yanı sıra bu köpekler için şiddetle tavsiye edilen bir kaynaktır.

Elma, balkabağı, patates veya havuç gibi sebzeler ve meyveler de sindirimi kolay ve lif bakımından zengin olmalıdır.

Somon yağı

Omega-3 yağ asitleri, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Omega-6 asitleri de içeren somon yağı gibi balık yağlarında bol miktarda bulunurlar. Ayrıca, başka çok faydalı özelliklere de sahiptirler.

Kapsüllerde veya yemlerine yağ eklenmiş olarak satıldıkları için bu takviyeleri köpeğinizin diyetine dahil etmek kolaydır.

Yoğurt ve kefir: doğal probiyotikler

Probiyotikler, hem bifidobakterilerde hem de laktobasillerde eksik olan irritabl bağırsak hastalığı gibi kolit ile ilişkili hastalıkların semptomlarının tedavisinde faydalıdır.

Bu mikroorganizmalar yoğurt, kefir gibi gıdalarda veya hap şeklinde besin takviyesi olarak bulunur. Sağlıklı bağırsak florası her zaman herhangi bir mide hastalığıyla mücadelede ilk adımlardan biridir.

Glutamin bağırsak sağlığı için faydalıdır

Glutamin vücutta doğal olarak bulunan bir amino asittir, ancak bazı hastalıklarda kanda azalabilir.

Bir besin takviyesi olarak, bu amino asit, köpeklerde kolitten etkilenen bağırsak astarının yeniden inşasına yardımcı olabilir. Bu, protein emilimini arttırır ve bakteri üremesini sınırlar.

somon, avokado, yumurta, kuru yemiş gibi sağlıklı besinler

Gördüğümüz gibi, köpeklerde kolit, bir tedavi kombinasyonunu gerektirir. Hayvanda mide rahatsızlığını önlemek için hayvan sahibi ve veteriner birlikte çalışırsa en iyi sonuçlar görülecektir. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde İrritabl Bağırsak Sendromu: Nedenleri ve Belirtileri
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde İrritabl Bağırsak Sendromu: Nedenleri ve Belirtileri

İrritabl Bağırsak Sendromu -IBS- insanlarda olduğu kadar köpeklerde de ortaya çıkan bir patolojidir. Bu durumla ilgili her şeyi bugünün yazısında ö...  • Affinity petcare. Colitis en perros síntomas, diagnóstico y tratamiento.
  • Colitis linfoplasmocitaria canina: un hallazgo frecuente en la exploración colonoscópica. Rev. AVEPA, 23 (1): 13-17,2003.
  • Rao, R., & Samak, G. (2012). Role of Glutamine in Protection of Intestinal Epithelial Tight Junctions. Journal of epithelial biology & pharmacology5(Suppl 1-M7), 47–54.
  • Biourge, V., Vallet, C., Levesque, A., Sergheraert, R., Chevalier, S., & Roberton, J. L. (1998). The use of probiotics in the diet of dogs. The Journal of nutrition128(12), 2730S-2732S.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.