Köpeklerde Kırmızı Pati: Nedenleri ve Tedavisi

Köpeğinizin kırmızı patileri daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Aşağıdaki makalede bunun hakkında daha fazla bilgi edinin.
Köpeklerde Kırmızı Pati: Nedenleri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 10 Mart, 2022

Köpeklerde genel sağlık için sağlıklı patiler gereklidir. Köpeğiniz için yürüyüşe çıkmak ve bir bölgeyi keşfetmek, rutinlerinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden patilerini kontrol etmek her hafta yapılacak önemli bir iş olmalıdır. Köpeklerdeki kırmızı patiler, yürümede büyük problemlere neden olabilir.

Bu yazıda size köpeklerde kırmızı patilerin nedenlerini ve bu konuda ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Köpeğinizi kontrol için veterinere götürmeden önce kırmızı patilerini nötr bir köpek şampuanı ile yıkamanız tavsiye edilir.

Tahriş ediciler

Köpeğin patileri, yabani otlar gibi tahriş edici maddeler veya böcek ilacı gibi kimyasallarla temas etmiş olabilir. Isırgan otu gibi bitkilerle temas halinde olsaydı, onları çiğnemeleri nadir olurdu. Bununla birlikte, flamingo çiçeği (antoryum olarak da adlandırılır) gibi diğer bitkiler, hayvan tarafından çiğnendiğinde ağzı kızarabilir. Köpeklerin dikkat etmesi gereken birçok tehlikeli bitki vardır.

Bazıları zararsız olabilir, ancak bileşimlerinde pestisit bulunması onları evcil hayvanınız için oldukça toksik hale getirir.

Tahriş edici maddelerden kaynaklı kırmızı pati tedavisi

Bir muayeneden sonra, veteriner hangi tür tahriş edicinin neden olduğunu belirleyecektir ve köpek için antihistaminikler ve anti-inflamatuarlar uygulayabilir. Anti-inflamatuar onlar için özel olacaktır ve köpeğinize ibuprofen vermemelisiniz.

Mantar

Bir mantar enfeksiyonu, köpeğin patilerinin yumuşak bölgesine zarar verir. Kızarıklığa ek olarak, köpeğinizin ısrarla ve her saat kendini çiğnediğini ve yaladığını fark edeceksiniz.

En iyi bilinen enfeksiyon, mikrosporum, trikofiton ve epidermofiton adı verilen üç tür mantarın neden olduğu saçkıran veya kandidiyazdır. Köpekler ve kediler birbirlerine ve hatta insanlara bulaştırabilir. Kırmızı patilere ek olarak, hayvanın vücudunda alopesi meydana gelen dairesel lezyonlar görülebilir.

Mantar kaynaklı kırmızı pati tedavisi

Veteriner, mantarın ilerleme derecesine göre tozlar, losyonlar veya merhemler ile topikal bir mantar öldürücü tedavi önerebilir. Şiddetli bir vakaysa, sistemik bir antifungal reçete edebilirler.

Parazitler

Köpeğinizin patisindeki bir yarayı yalayıp çiğnemesine ek olarak, ishal gibi başka semptomları varsa, bu parazit olabilir. Kancalı kurtlar, bağırsakta barınan küçük organizmalardır. Bacağındaki bir yaradan hayvana girebilirler; bazen bacakta bir yumru da görülebilir.

Kancalı kurt nedeniyle kırmızı pati tedavisi

Tedavi, köpeği antelmintik ilaçlarla temizlemekten oluşur. Deworming sırasında pençelerin bir tedavisi yapılacaktır.

Gıda alerjisi

Köpeğinizin diyetindeki tahıllar veya tavuk proteini gibi belirli yiyeceklere alerjisi olabilir. Bu alerjiler, kulaklar, gözler, ağız ve dudaklar gibi pençelere ek olarak vücudun diğer bölgelerinde tahriş olmuş deri ile kendini gösterir. Köpek çok kaşındığını gösterecek ve ayrıca ani kusma ve ishalden muzdarip olabilir.

Gıda alerjisine bağlı kırmızı pati tedavisi

Veteriner, teşhisi koyduktan sonra, evcil hayvanınıza bir diyet reçete edebilir. Genellikle, reaksiyona neden olan bulunana kadar proteinlerin ve ticari gıdaların kısıtlanması önerilir.

Yanıklar

Köpeğin uzuvlarını koruyan pedleri vardır, ama unutmayın ki, temelde çıplak ayakla dolaşıyorlar. Hem kış hem de yaz aylarında, aşırı sıcaklıklara maruz kalmaları nedeniyle pedleri yanıklara maruz kalabilir.

Hayvan yürürken biraz rahatsızlık gösterebilir ve hatta acı çektiği için hareket etmeyi reddedebilir. Önleyici tedavi, pedlerin kızarmasını önleyecektir. Her yürüyüşten sonra, onları iyi durumda tutmak için patilere kayganlaştırıcı bir merhem sürülebilir.

Yanıklara bağlı kırmızı pati tedavisi

Yarayı veteriner iyot jeli veya spreyi ile temizlemek ve ardından iyileştirici bir merhem sürmek en iyisidir. Veteriner kliniklerinde gerektiğinde veteriner hekimin reçete edebileceği ,yanıklar için jeller bulunmaktadır.

köpeklerde kırmızı pati

Pododermatit

Köpeklerdeki kırmızı patiler, pire, parazit, akar vb. alerjisinin neden olduğu dermatitten kaynaklanabilir. Retriever, Newfoundland ve Rottweiler gibi bazı köpek ırkları, pedlerini de etkileyen dermatite daha yatkındır. Pododermatitin kendisi endokrin problemlerinin veya bağışıklık sistemi arızasının bir belirtisi olabilir.

Pododermatit nedeniyle kırmızı pati tedavisi

Pododermatit genellikle kendi kendine geçer. Ancak, teşhis konulur ve dermatit kötüleşirse, kızarık bölgeyi kontrol altında tutmak için immünosupresif dozlarda kortikosteroidler ve topikal tedaviler uygulanır.

çimlerde yatak mavi gözlü lekeli derili köpek

Gördüğünüz gibi, hem sizin hem de evcil hayvanınızın sağlığını ve bağını güçlendiren yürüyüşlere dikkat etmenin yanı sıra, gelecekteki hastalıkları önlemek veya mevcut olanları tespit etmek için köpeğinizin patilerini incelemeye değer.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.