Logo image
Logo image

Köpekler için Glukozamin: Dozajı ve Faydaları

2 dakika
Aşağıdaki yazıda, köpekler için glukozamin hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız... kıkırdak sorunları için çok etkili bir tedavi!
Köpekler için Glukozamin: Dozajı ve Faydaları
Son Güncelleme: 03 Nisan, 2022

Evcil hayvanlar belirli bir yaşa geldiklerinde tıpkı insanlar gibi farklı hastalıklara yakalanmaya başlarlar. Yaşlılıkta eklem ve kıkırdak sorunları çok yaygındır, ancak iyi haber şu ki, bunları hafifletmeye yardımcı olacak birkaç tedavi var. En yaygın olanı köpekler için glukozamin kullanmaktır. Bu yazıda size daha fazlasını anlatacağız.

Köpeklerde eklem sorunları

İster inanın ister inanmayın, birçok köpek yaşlandıkça artrit veya osteoartritten muzdarip olur. Danua veya Alman Çoban gibi büyük ırklarda yaygın olarak görülen dejeneratif bir hastalıktır.

Zaman geçtikçe kıkırdak sertleşir, incelir ve hareketleri daha az hafifletir. Bu, çok fazla acıya ve hareketlilik eksikliğine yol açar. Hayvan yataktan kalkamaz, oynayamaz veya yürüyemez.

Kıkırdak bozulduğunda etrafındaki alan iltihaplanır ve eklemlere daha fazla baskı uygulayarak daha fazla ağrıya ve daha az hareketliliğe yol açar. Ek olarak, bozulmuş kıkırdak ciddi yaralanmalara daha yatkındır.

Some figure

Köpekler için glukozamin nedir?

Glukozamin hakkında bilinmesi gereken ilk şey, vücutta doğal olarak oluşan ve kıkırdakta bulunan bir bileşik olmasıdır. Glutamin ve glikoz adı verilen bir amino asitten oluşur ve kıkırdak hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur.

Bununla birlikte, evcil hayvanlar artrit veya osteoartritten muzdarip olduğunda, veteriner köpekler için ek formda glukozamin tedavisi reçete edecektir.

Ek formda köpekler için üç tip glukozamin vardır :

  • Glukozamin sülfat: Bu, kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından ekstrakte edilir ve kükürt içerir.
  • Glukozamin hidroklorür : Bu, diğer deniz türlerinden gelir ve kükürt içermez.
  • N-asetil glukozamin: Glikozdan türetilir, eklemleri yağlamak için sinovyal sıvının üretilmesine yardımcı olur.

Bu besin bazı gıdalarda da bulunabilir ve bu nedenle evcil hayvanın her yaşta sağlıklı ve dengeli bir diyete uyması önemlidir.

Köpekler için glukozamin tedavileri, eklem ağrısını hafifletmenin yanı sıra kıkırdağı onarmaya, tendonlardaki gerilimi azaltmaya ve kalça displazisi, artrit ve omurilik yaralanmalarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Some figure

Buna karşılık, glukozamin eklemleri içeren ameliyatlardan sonra iyileşme sürecini hızlandırır, kıkırdak yaşlanmasını yavaşlatır, sindirim sistemini iyileştirir ve irritabl bağırsak sendromunu azaltır.

Köpekler için glukozamin: dozlar

Bu ilaç farklı biçimlerde mevcuttur: tabletler, tozlar, sıvılar. Veteriner hekim, hayvanın durumuna göre hangisinin uygun olduğunu size söyleyecektir, çünkü köpek çok yaşlıysa ve iyi çiğneyemiyorsa, onlara tablet vermektense şurup vermek daha iyi olacaktır.

Genel olarak, köpekler için glukozamin uygulaması günlük olarak yapılır, her 12 saatte bir veya her 24 saatte bir iki doza bölünür ve doktor tarafından reçete edilen doz, evcil hayvanın ağırlığına ve durumun ne kadar ileri olduğuna bağlı olacaktır. Köpeğin ağırlığındaki her kilogram için 20 miligram glukozamin sülfat uygulamak normaldir. Bu hesaplama her zaman veteriner tarafından yapılmalıdır.

Bu tedavi tüylü dostlarımızın hayatlarını iyileştirmede, daha az acı çekmelerinde, hatta hastalığın ilerlemesini önlemede etkili olsa da, bazı yan etkilere de maruz kalabileceklerini göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar arasında yorgunluk, uykusuzluk ve aşırı susuzluğu vurgulayabiliriz.

Köpekler için glukozamin, osteoartrit veya kalça displazisi sorununun çözümü değildir, ancak hayvanın yaşamını büyük ölçüde iyileştirdiği doğrudur. Sorun erken tespit edildiğinde ve tedaviye harfiyen uyulduğunda, evcil hayvanın daha az acı çekmesi ve çok fazla acı çekmeden günlük aktivitelerine devam edebilmesi daha olasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Towheed, TE; Maxwell; L; Anastassiades, TP; Shea, B; Houpt, J; Robinson, V; Hochberg, MC; Wells, G. (2008). Terapia con glucosamina para el tratamiento de la osteoartritis (Revisión Cochrane traducida). Biblioteca Cochrane Plus.
  • Fernández-Martín, S., González-Cantalapiedra, A., Muñoz, F., García-González, M., Permuy, M., & López-Peña, M. (2021). Glucosamine and Chondroitin Sulfate: Is There Any Scientific Evidence for Their Effectiveness as Disease-Modifying Drugs in Knee Osteoarthritis Preclinical Studies?—A Systematic Review from 2000 to 2021. Animals, 11(6), 1608.
  • Beale, B. (2010). Artritis en gatos y perros: tratamientos. Banfield Journal, 1-16.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.