Logo image
Logo image

Köpekler için Previcox: Bilmeniz Gerekenler

4 dakika
Veteriner farmakopesinde antiinflamatuar özelliklere sahip birçok ilaç bulunmaktadır. En ünlülerinden biri previcox'tur.
Köpekler için Previcox: Bilmeniz Gerekenler
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her iyi ecza dolabında her zaman iyi bir anti-inflamatuar olmalıdır, çünkü bu tür ilaçlar çok çeşitli rahatsızlıkları ve patolojik süreçleri tedavi etmek için her zaman faydalıdır. Bu ilaçlar, kazalara karşı bağışıklığı olmayan köpeklere de verilebilir. Bu yazıda köpekler için previcox hakkında her şeyi öğrenin.

Okurlarımızın bildiği gibi, ibuprofen veya parasetamol gibi insan tıbbında en sık kullanılan iltihap önleyici ilaçlar, köpekler için toksiktir. Bu nedenle, köpeklerin previcox gibi aynı işlevi gören kendi ilaçları vardır. Okumaya devam edin ve bu ilaç hakkında her şeyi öğrenin.

Previcox nedir ve ne için kullanılır?

Genel olarak uzmanlar, bileşenleri genellikle onlar için oldukça toksik olduğundan, evcil hayvanlarda steroid olmayan iltihap önleyici ilaçların kullanılmasını önermezler. Çeşitli veteriner patolojileri için, köpeklerin daha önce bahsedilen previcox gibi anti-inflamatuar aktiviteye sahip kendi ilaçları vardır.

Bununla birlikte, bu ilaçlar bu hayvanlar için özel olarak formüle edilmiş olsalar da, bu yan etkileri olmadığı anlamına gelmez ve ilaç hayvana verilmeden önce bazı hususlar dikkate alınmalıdır.

Previcox, firocoxib adlı bir ilacın markasıdır. Bu ilaç, daha önce de belirtildiği gibi, anti-inflamatuar, analjezik ve antipiretik özelliklere sahiptir. Hafif ila orta ağrı ve iltihabı gidermek için kullanılır. Klinikte, aşağıdakilerin tedavisi için kullanılır:

  • Osteoartrit veya artrit gibi osteoartiküler süreçler
  • Örneğin bir darbeden sonra kas iltihapları
  • Ameliyatla ilişkili ağrının semptomatik tedavisi
Some figure

Hareket mekanizması

Firecoxib, steroid olmayan antienflamatuar ilaç (NSAID) ailesine ait aktif bir bileşiktir. Prostaglandinlerin üretiminde önemli bir molekül olan siklooksijenaz üretimini engelleyebilir. Bu, travma veya diğer patolojilere bağlı kas kasılmasını, iltihaplanmayı ve genel ağrıyı önler.

Köpeklerde previcox nasıl uygulanır?

Daha sık uygulama kontrendike olduğundan, bu ilaç günde sadece bir kez uygulanır. Tedavinin süresi her zaman köpeğin ihtiyaçlarına veya veterinerin kriterlerine göre belirlenecektir.

Önerilen doz, hayvanın ağırlığının her bir kilogramı (2,2 libre) için beş miligramdır. İki sunum şekli olduğundan (57 miligramlık tabletler ve 227 miligramlık tabletler) bunlar karşılık gelen dozu ayarlamak için bölünecektir.

Çok büyük köpeklerde iki tablet verilebilir, ancak tek bir hapmış gibi aynı dozda olmaları gerekir.

Tabletler iştah açıcı bir aroma kaplamasına sahiptir, böylece onları çiğneyen köpekler sorunsuz bir şekilde yiyebilirler. Bununla birlikte, daha sibaritli köpekler için, tableti bazı yiyeceklere sararak onları kandırmak gerekebilir. Bu ilacın diğer gıdalarla birlikte uygulanması kontrendike değildir, bu nedenle gıda ile tamamen uyumludur.

Uyarılar ve kontrendikasyonlar

Kesinlikle herhangi bir ilaç durumunda olduğu gibi, köpekler için previcox bir dizi kontrendikasyon ve uyarıdan muaf değildir. Bu ilaç hamile köpeklerde, hamile olabilecek köpeklerde ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Anormal advers reaksiyonlar meydana gelebileceğinden 10 haftalıktan küçük yavrularda kullanılmamalıdır.

Hepatik metabolizması nedeniyle herhangi bir karaciğer patolojisi olan veya yakın zamanda geçirmiş hayvanlarda kullanılmamalıdır. Bu durumlarda ilacın kullanılması hastalığın tekrarlamasına neden olabilir. Aynı şekilde, böbrek veya kalp yetmezliği olan hayvanlara reçete edilmemelidir.

Birçok anti-inflamatuar ilaç gibi, previcox da bir köpeğin gastrointestinal sisteminde ülser veya gastrit gibi lezyonlara neden olabilir. Hassas hayvanlarda, mide-bağırsak mukozası üzerindeki zararlı etkileri en aza indirmek için mide koruyucularla birlikte uygulanması gerekli olabilir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlarla etkileşimler ile ilgili olarak, diğer herhangi bir anti-inflamatuar veya kortikosteroid ilaçla birlikte uygulamadan kaçınmak önemlidir.

Bu ilaçların kombinasyonu yan etki riskini artırabilir. Ek olarak, diüretikler ve hipertansiyon tedavisine yönelik ilaçlarla sinerjik etkileri, bir veteriner tarafından uygun şekilde değerlendirilmeli ve denetlenmelidir. Bu ilaçlarla tedavi uygulanmışsa, previcox ile tedaviye başlamadan önce en az 24 saat beklenmesi önerilir.

Elbette bu noktada, bu yazıda size verdiğimiz tüm bilgilerin bilgilendirme amaçlı olduğunu ve veteriner tavsiyesi teşkil etmediğini ve klinik ziyareti yerine geçmediğini açıkça belirtmeliyiz. Previcox, diğer ilaçlar gibi, hayvan ve klinik geçmişinin değerlendirilmesinden sonra bir veteriner hekim tarafından reçete edilmeli ve önerilmelidir.

Some figure

Previcox doz aşımı

Herhangi bir ilaçta olduğu gibi, aşırı doz zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle, previcox ile tedaviye başlarsanız ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gözlemlerseniz derhal veterinerinize başvurun.

Tabii ki, köpeklerde previcox doz aşımının klinik belirtileri hemen ortaya çıkmaz. Aslında, önerilenden 5 kat daha yüksek dozlarda, 3 ay sonra ortaya çıkarlar, bu nedenle tedavi boyunca dikkatli olunmalıdır. Zehirlenme zamanında tespit edildiği sürece sekel bırakmaz ve çoğu vaka tedaviye ara verilerek çözülür.

Kullanım şüphesi olan ilaçlar

Gördüğünüz gibi, bu ilacı almadan önce dikkate alınması gereken birkaç kontrendikasyon ve uyarı var. İnsanlarda olduğu gibi, bir hastalıkla uğraşırken tüm ilaçlar uygun değildir.

Bu nedenle, risklerini bilmeden bir evcil hayvana bu veya başka bir ilacın verilmesi durumu ciddi şekilde kötüleştirebilir. Dikkatli olunmalı ve hepsinden önemlisi, her zaman bir uzman tarafından belirtilen adımlar izlemelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.