Köpeklerde Entropiyon: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde entropiyon, tedavi edilmediği takdirde geri dönüşü olmayan hasara neden olabilen, görünüşte zararsız bir göz hastalığıdır. Bizimle nasıl tespit edeceğinizi öğrenin.
Köpeklerde Entropiyon: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2023

Hepimizin bildiği gibi, koku alma duyusu köpeklerde en keskin duyudur. Bununla birlikte, görme çok geride değildir, çünkü bu sayede köpekler etraflarında olup bitenleri hissedebilir, buna göre hareket edebilir ve yeni alanlarda kendilerini güvende hissedebilirler. Köpeklerde entropiyon, tedavi edilmediği takdirde evcil hayvanınızın görüşünü bozabilecek ve yaşam kalitelerini büyük ölçüde kötüleştirebilecek koşullardan biridir.

Aşağıdaki satırlarda size köpeklerde entropiyonun ne olduğunu, ana semptomlarının neler olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini anlatacağız. Okumayı bırakmayın, çünkü bu durum etiyolojisinin ilk başta önerdiğinden daha ciddidir.

Köpeklerde entropiyon nedir?

Köpeklerin gözleri sürekli olarak ortamdan doğru miktarda ışık alacak şekilde ayarlanır. Göz küreleri, sinirler, kaslar, kan damarları ve sıvıların akmasına izin veren yapılarla kaplı kraniyal yörüngelerde bulunur.

Köpeğin gözün beyaz kısmı konjonktiva olarak bilinen mukoza zarı ile örtülüdür sklera vardır. İris, dünyanın merkezindeki renkli dairesel bölümdür ve pupil siyah çekirdektir. Pupil sfinkterlerinin daralmasına veya genişlemesine bağlı olarak, ya daha fazla ışık almak için genişler ya da ışık uyaranını sınırlamak için büzülür.

Kornea, yukarıda bahsedilen dokuları koruduğu ve ışık huzmesinin toplanan bilgiyi beyne iletmek için gerekli olan fotoreseptörleri içeren yapı olan retinaya odaklanmasına yardımcı olduğu için hayvanlardaki oküler aparatın en önemli parçalarından biridir. Ne yazık ki, bu hassas yapı, entropion gibi olaylardan zarar görebilir.

Veteriner portalı VCA Hastaneleri tarafından belirtildiği gibi, köpeklerde entropiyon, göz kapaklarında içe doğru kıvrılmalarına neden olan bir anormalliktir. Bu durum, kirpiklerin ve diğer saç türlerinin korneaya sürtünmesine ve ağrıya, kornea ülserlerine, perforasyonlara veya görmeyi engelleyen pigmenter gelişmelere neden olur.

Entropiyon göz kapaklarından kaynaklanan bir sorun olsa da körlüğe neden olabilir.

köpeklerde entropiyon

Köpeklerde entropiyon nedenleri

Entropion’un birkaç nedeni olabilir, ancak bu son derece kalıtsal bir patolojidir.

Genetik

Veterinary Partner portalı tarafından belirtildiği gibi, entropion genellikle doğuştandır. Bu durumlarda, etkilenen köpek bir yaşından önce klinik belirtiler göstermeye başlayacaktır. Uzmanlar tam olarak hangi genin köpekleri bu duruma yatkın hale getirebileceğini bilmiyorlar, ancak bazı ırkların bundan muzdarip olma olasılığının çok daha yüksek olduğunu biliyorlar.

Doğuştan entropiyona sahip olma olasılığı en yüksek olan ırklardan bazıları, diğerleri arasında Akita, Staffordshire Terrier, Basset Hound, Bloodhound, Bulldog, Chesapeake Bay Retriever, Clumber Spaniel, Cocker Spaniel ve Labrador Retriever’dir. Belirgin gözler ve sarkık göz kapakları yatkınlıkta rol oynuyor gibi görünmektedir, ancak durumu tek başına açıklamamaktadır.

Göz ağrısı veya malformasyonlar

Önceki bir durumdan etkilenen gözler genellikle yuvalara “içe doğru” çekilir, bu da göz kapaklarının sarkmasına ve kendi üzerine katlanmasına neden olur. Bu entropiona neden olan göz kusuru doğuştan veya yaşam boyu edinilmiş olabilir.

Cilt problemleri

Bazı dermatolojik durumlar, gözleri ve göz kapaklarını da etkileyen derinin keratinleşmesine ve kalınlaşmasına neden olur. Bu nedenle, göz kapaklarındaki fizyolojik değişiklik, göz kapaklarının içe “katlanmasına” ve entropiyon oluşmasına neden olabilir.

Yaş

Yaş, köpeklerin derisinin sarkmasına neden olur. Bu, özellikle Cocker Spaniel gibi düşük göz kapaklarına sahip ırklar için geçerlidir. Bu ve diğer birçok safkan köpeklerde yaşlılıkla ilişkili entropion oldukça yaygındır.

Yaralar ve yaralanmalar

Gözlerdeki yaralar ve yaralanmalar bazen göz kapaklarında hasara neden olur ve koruyucunun bakımı yetersiz kalırsa kötü iyileşir. Bu nedenle, oyun veya yürüyüş sırasında bir darbe entropiye neden olabilir.

Belirtiler

Köpeklerde entropiyon belirtileri, göz kapaklarının ve kirpiklerin genel olarak korneaya ve göz küresine sürtünmesinden kaynaklanır. Bu durumdaki en yaygın belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Gözlerin sürekli şaşı olması
  • Aşırı göz yaşı
  • Etkilenen bölgede bakteriyel bir enfeksiyona işaret eden pürülan bir akıntı
  • Etkilenen göz çevresinde (veya her ikisinde) belirgin kızarıklık ve şişlik
  • Konjonktivit, yani göz küresinin konjonktival tabakasının iltihabı
  • Aşırı göz kırpma
  • Blefarospazm veya göz kapağı kaslarının spazmı
  • Kornea ülseri belirtileri

Çoğu durumda, her iki göz de aynı anda etkilenir (biri diğerinden daha fazla hasar görmüş olsa bile). Neredeyse her zaman doğuştan gelen bir durum olduğundan, köpeklerin büyük çoğunluğunun ilk yaşından önce semptomlar gösterdiğine dikkat edilmelidir.

Teşhis

Herhangi bir oküler anormallik olması durumunda, köpeğinizi veterinere götürmelisiniz. Entropiyondan kaynaklanan bir yaranın enfekte olabileceğini ve köpeğinizde çok ciddi durumlara neden olabileceğini unutmayın, bu nedenle yukarıda belirtilen klinik belirtileri gözden kaçırmayın.

Kliniğe girdikten sonra, köpeklerde entropiyon genellikle yalnızca dış göz muayenesi ile teşhis edilir. Teşhis pozitifse, veterineriniz olası kornea hasarını tespit etmek için köpeğinizde bir floresan boyama testi yapacaktır. Kornea yaralanması olan hastalar ek tedavi gerektirdiğinden bu adım çok önemlidir.

Klinik belirtiler genellikle entropiyon şiddetli hale gelmeden önce ortaya çıkar. Bu nedenle, rutin muayenede birçok köpekte teşhis konur.

Köpeklerde entropion tedavisi

Veteriner korneanın enfekte olmasını önlemek (veya yerleşik bir enfeksiyonla savaşmak) için teşhisten sonra koruyucu antibiyotikler reçete edebilir, ancak bu entropionun kendisini iyileştirmeyecektir. Her durumda tek olası çözüm ameliyattır.

Cerrahi prosedür basittir: fazla göz kapağı derisini çıkarın ve blefaroplasti ile yeniden konumlandırın. Ameliyattan 10 ila 14 gün sonra rezeksiyon bölgesi dikilmeli ve dikişler alınmalıdır, bu nedenle köpek kısa bir süre sonra kliniğe dönmek zorunda kalacaktır. Unutulmamalıdır ki bazen cerrahi işlem bir majör ve bir minör olmak üzere 2 seansa bölünür.

Hayvanda kornea ülseri varsa, blefaroplasti yapıldıktan sonra bunun ele alınması gerekecektir. Buna oftalmik merhemlerin uygulanması ve köpeğin göz küresinin iyileşene kadar sterilize edilmesi dahildir.

Blefaroplasti genellikle 6 aylık veya daha küçük köpeklerde yapılmaz. Yetişkin olduklarında köpeklerin kafatası yapısının nasıl olacağı asla bilinmediğinden, yaşlanana kadar muhafazakar bir yaklaşım izlenebilir.

köpeğin gözlerini kontrol eden veteriner

Köpeklerde entropion prognozu

Hemen hemen tüm vakalarda prognoz mükemmeldir. Blefaroplasti zamanında yapılırsa, köpek birkaç hafta içinde normale dönecektir. Bununla birlikte, kornea hasarı bazen geri döndürülemez ve ciddi vakalarda köpek tam görme keskinliğini geri kazanamayabilir. Ayrıca, köpeğin birden fazla ameliyat gerektirebileceği garanti edilemez.

Entropionlu tüm köpek sahiplerine, hiçbir koşulda onları melezlememeleri tavsiye edilir. Genetik bir durum olduğu için üreme, gelecekteki yavruların da buna sahip olmasını ve bundan dolayı komplikasyonlar yaşamasını sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.