İshal Olan Kediye Hangi Ürünleri Verebilirim?

Kedilerde ishal, sindirim sisteminin düzgün çalışmadığının açık bir işaretidir. Tedaviye evde başlamak mümkün olsa da, kökenini tespit edebilmeleri ve sorunu çözebilmeleri için bir veterineri ziyaret etmeniz her zaman tavsiye edilir.
İshal Olan Kediye Hangi Ürünleri Verebilirim?

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2022

Kedilerin bir kumu olduğu için, kedi sahipleri dışkılarında herhangi bir anormallik olup olmadığına bakmayabilirler. Bununla birlikte, tıpkı köpekler gibi, kedilerin de dehidrasyona sebebiyet vermemesi için ishali mümkün olan en kısa sürede durdurma konusunda yardıma ihtiyacı vardır. Peki, ishal olan bir kediye ne verebilirsiniz?

Tabii ki, bunu söylemek yapmaktan daha kolay ve bu yüzden, burada, Benim Hayvanlarım‘da, ishal olan bir kediye neler yapabileceğinizi ve neleri veremeyeceğinizi bilmeniz için size bazı ipuçları ve yöntemler sunacağız.

İshal olan bir kedi için çareler ve ürünler

İshal olan bir kedi için yapabileceğiniz ilk şey onları diyete sokmaktır. İçlerini temizlemeleri için en az bir gün yiyecek bir şey vermeyin. Onlara sadece su verin ve bir gün sonra onlara yağsız sebze ve tavuk suyu verin.

İshal olan bir kedi.

Kedilerde ishalin ana nedenlerinden biri tüy yumaklarıdır, bu nedenle kedinizin tüylerini kısa tutmak bu duruma karşı mükemmel bir önlemdir.

Kediniz ishal ise akılda tutulması gereken diğer önemli ipuçları şunlardır:

  • Yiyecekleri değiştirin. İshal, yetersiz beslenmenin yaygın bir sonucudur. Kedinin uzun süre aynı mamayı yemesi veya çok yapay bir mama ile beslenmesi bu duruma yol açan mide ağrılarına neden olabilir. Ancak, mamasını değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bunu aniden değil, yavaş yavaş yapın.
  • Ev yapımı beslenme. İshali olan veya ishale yatkın bir kediye haftada iki kez ev yapımı mama vermek sindirim sistemine yardımcı olacaktır. Tuzsuz beyaz pirinç veya derisiz tavuk gibi sunabileceğiniz birkaç ürün var. Veteriner kliniklerinde mide problemi olan kediler için de özel mamalar bulabilirsiniz.
  • Vitaminler. Vitaminler kedinizin günlük diyetinin önemli bir parçasıdır, ancak ishal vakalarında son derece önemlidir. Bunun nedeni, bir kedinin ishali olduğunda, kısa sürede bir dehidrasyon durumuna ulaşabilmesidir. Vitaminler onlara ihtiyaç duydukları ve aşırı sıvı kaybı nedeniyle kaybetmiş olabilecekleri tüm besin maddelerini sağlayabilir.
  • Sıvılar. İshal, daha önce de söylediğimiz gibi dehidrasyona neden olabilecek sıvıların vücudumuzdan çok hızlı bir şekilde atılmasından başka bir şey değildir. Bu nedenle sıvı alımı evcil hayvanınızın iyileşmesine yardımcı olacaktır.
  • Doğal yoğurt. Yoğurdun içerdiği probiyotikler kedinizin sindirim sistemini güçlendirecek ve bakterilere karşı iyi bir bariyer olacaktır. Ayrıca tadı harikadır! Tabii ki, ürünün şekersiz olması gerektiğini söylemeye gerek yok.
  • İzotonik içecekler. Bu içecekler, vücutları onları dışarı attıktan sonra ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayacağından, evcil hayvanınıza büyük fayda sağlayacak yüksek mineral ve sodyum içeriğine sahiptir.
renkli gözlü, tasmalı, beyaz hasta kedi veterinerdeBenim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.