Kedilerde Distosi: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Distosilerin yaklaşık %67'sine anne neden olurken, sadece %29'una fetüs neden olur. Ayrıca, her iki durumda da sezaryen, bu komplikasyonu tedavi etmek için kullanılan en yaygın prosedürdür.
Kedilerde Distosi: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 24 Mart, 2022

Kedilerde gebelik genellikle herhangi bir komplikasyon olmadan doğumla sona erer ve yavru kediler güvenli ve oldukça sağlıklı doğarlar. Buna rağmen bazı durumlarda kedi ve yavrularının hayatını tehlikeye atan kedilerde distosi gibi doğum yapmada zorluklar yaşanabilmektedir.

Distosi, kedilerin doğumunda en nadir görülen sorunlardan biridir, ancak kedinin bu durumdan muzdarip olduğunu gösterebilecek bazı uyarı işaretlerinin farkında olmak çok önemlidir. Aşağıdaki makalede, bu durumun en sık görülen belirtilerine ve nedenlerine bakacağız, ancak herhangi bir acil durumda (ne kadar hafif görünse de) her zaman veterinere gitmelisiniz.

Kedilerde doğum: aşama aşama

Kedilerin 56 ila 70 gün süren bir gebelik süresi vardır ve 1 ila 5 yavru kedi doğururlar. Doğumdan önce, fetüsler çıkışlarını kolaylaştırmak için kendilerini doğru şekilde konumlandırmaya başlarlar. Ayrıca kediler, doğumdan önceki haftalarda ellerinden geldiğince doğuma hazırlanmaya çalıştıkları için davranış değişikliği yaşarlar.

Doğum, kedinin davranışı ve bazı fiziksel belirtilerle farklılaşan 3 farklı aşamaya ayrılır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Aşama 1 (2-24 saat): Rahimde kasılmalar başlar ve kedi huzursuz olur, nefes nefese kalır ve hatta kusabilir. Genellikle oldukça yüksek sesle mırıldanır ve genital bölgesinden berrak bir sıvı gelmeye başlar.
 • Aşama 2 (2-12 saat): Bu, fetüslerin anneden atıldığı andır ve ortalama 12 saat sürer. Normalde her yavru kedinin ortaya çıkışı arasında 30 ila 60 dakikalık bir fark vardır, ancak bazen birkaç dakika arayla doğabilirler.
 • Aşama 3 (aşama 2 ile aynı zamanda oluşur): Yavru kedileri annenin içinde tutan “torba” olan fetal zar dışarı atılır. Bu aşama genellikle ikinci aşama ile dönüşümlüdür, ancak aynı anda olması şart değildir, çünkü bazen ilk fetal zar görünmeden önce birden fazla yavru kedi çıkacaktır.
beyaz arkaplan yatan grili siyahlı kedi

Kedilerde distosi nedir?

Distosi, annenin yavrularını dışarı atmakta güçlük çektiği doğumlara verilen isimdir. Bu sorun doğumun 2. evresinde belirginleşir çünkü burada ilk yavru kedinin çıkması 60 dakikadan fazla sürer. Bu olursa, kedinizin acil bakıma ihtiyacı olması muhtemel olduğundan veterinerinizi aramaktan çekinmeyin.

Bu sorun genellikle doğum sırasında tespit edilse de, kedi için yapılan doğum öncesi testler, kedide distosi olup olmadığını belirleyebilir. Bu sayede veteriner hamileliği izleyebilecek ve bu da komplikasyon riskini azaltacaktır.

Kedilerde distosi nedenleri

Distosiler, anneden veya fetustan gelebilen komplikasyona neden olan faktörlere göre sınıflandırılır. Her iki distosi türünün de farklılıkları vardır, bu nedenle özel olarak tedavi edilmeleri gerekir. Özelliklerinden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 1. Maternal distosi : Bu tıkanıklığa, genellikle dar bir pelvik kanalı veya zayıf gelişmiş uterus ataleti olan anne neden olur. İlk durum, pelvisin doğru boyutta olmamasıdır (malformasyon, kırıklar veya olgunlaşmamışlık ile) ve yavru kedi doğru şekilde çıkamaz. İkincisi, rahimde kasılmaların olmadığı ve fetüslerin dışarı atılmasını imkansız hale getirdiği yerdir.
 2. Fetal distosi: Fetüsler, malformasyonları varsa, çok büyükse veya yetersiz çıkış pozisyonundaysa çıkışı engelleyebilir ve doğumda komplikasyonlara neden olabilir.

Distosiye yatkınlık

Distosi nadir görülen bir komplikasyon olmasına rağmen, brakisefalik ırklar (Persian, Himalayan, Munchkin veya Scottish Fold ) gibi bazı ırkların insidansı %10’a kadar çıkmaktadır. Akrabalı yetiştirme anne ve fetüslerdeki malformasyonların sayısını arttırdığından, bu genellikle belirli kedi türlerinin genetik yapısıyla ilgilidir.

Ayrıca, çok yaşlı veya çok genç kediler, vücutları doğum için hazır olmadığı için daha sık distosi yaşarlar. Üreme yaparken evcil hayvanınızın üreme yaşına dikkat edin ve her zaman sağlığına öncelik verin.

Ve bu yeterli değilse, yavru kedilerin babasını da hesaba katmak önemlidir, çünkü aralarındaki boyut farkı annenin rahminde daha büyük fetüslere neden olabilir. Bu, kedinin normal koşullar altında doğum yapamayacağı ve acil bakım gerektireceği anlamına gelir.

Kedi distosisinin uyarı işaretleri

Distosi, evcil hayvanın doğum öncesi check-up yaptırması standart bir prosedür olmadığı için genellikle doğum anına kadar tespit edilemeyen bir sorundur. Bu nedenle kediniz çok yakında doğum yapacaksa dikkate almanız gereken bazı uyarı işaretleri vardır. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz veterinere gitmenizi öneririz:

 • Kasılmaların başlamasından bu yana bir saatten fazla zaman geçti, ancak ilk yavru kedi henüz çıkmadı.
 • Kedi bariz acı belirtileriyle oldukça yüksek sesler çıkarıyor.
 • Evcil hayvanınız doğuma girmeden önce 70 gün veya daha uzun süredir hamileyse.
 • İlk fetüsün bir kısmını görebilirsiniz, ancak dışarı atılmamıştır (kendi başınıza çıkarmaya çalışmayın, yavru kediye veya anneye zarar verebilirsiniz).
 • Kedi yorgun görünüyordur ve çok kusmuştur.
 • Kötü kokulu vajinal sekresyonların varlığı.

Bu uyarı işaretlerini doğum sırasında tanımak zor olabilir. Bu nedenle, doğumdan önce riskleri takip edebileceğiniz için bir veterinere doğum öncesi kontrole gitmeniz önerilir.

Distosi tedavisi

Distosi farklı faktörlerden kaynaklandığından, onu tedavi etmenin de birkaç yolu vardır. Bunu yapmak için veteriner teşhis koymalı ve sorunun ne olduğunu belirlemelidir. Veterinerin gözlemlerine bağlı olarak, muhtemelen üç tedaviden birini önerecektir:

 1. Tıbbi tedavi: Distosi, kasılmaların olmamasından kaynaklanıyorsa, bunları ilaç kullanımı ile indüklemek mümkündür. Bu genellikle sorun doğumdan önce tespit edildiğinde ve böylece tıbbi süreci planladığında iyi bir seçenektir.
 2. Manipülatif tedavi: Fetüsler yanlış konumlandırılırsa, veteriner doğumu kolaylaştırmak için pozisyonlarını düzeltmeye çalışabilir. Başka bir deyişle, yavru kediyi hareket ettirerek veya elle çıkararak kedinin doğum yapmasına yardımcı olacaktır.
 3. Cerrahi tedavi: Bu müdahale, yavru kedileri anne rahminden çıkarmak için bir operasyonun yapıldığı sezaryen ile ilgilidir. Bu genellikle, teşhis için zamanın olmadığı veya annenin hayatının tehlikede olduğu acil durumlarda en iyi seçenektir.
Bir kedi ve yavruları.

Prognoz

Distosi zamanında tedavi edilirse, kedinin ve yavru kedilerin hayatta kalma şansı yüksektir. Ancak bazen doğum koşulları nedeniyle fetüslerin ölebileceği de unutulmamalıdır. Ölümcül bir sonuçtan kaçınmak için durumun oluşmasını önlemek ve veterinere gitmek en iyisidir, çünkü bu anne ve yavru kedilerin birlikte hayatta kalmasını sağlayacaktır. İlginizi çekebilir ...

Kedimin Doğum Yapacağını Nasıl Anlarım? 8 İşaret
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedimin Doğum Yapacağını Nasıl Anlarım? 8 İşaret

Kedinizin doğum yapmak üzere olduğuna dair birçok işaret var. İşte en önemli 10 tanesi ve bunların nasıl erken teşhis edileceği. • Conde, B. U. Reproducción felina. Enfermedades relacionadas con la reproducción. Jornada para Criadores Felinos.
 • Ekstrand, C., & Linde‐Forsberg, C. (1994). Dystocia in the cat: a retrospective study of 155 cases. Journal of Small Animal Practice, 35(9), 459-464.
 • García Mitacek, M. C. (2013). Efecto de cloprostenol y aglepristone sobre la gestación temprana y media en felinos (Doctoral dissertation, Universidad Nacional de La Plata).
 • de Tejerina, J. C. D. F., Vega, F. J. P., & Llamazares, B. C. (1994). Parto y distocias en la perra y en la gata. Clínica veterinaria de pequeños animales: revista oficial de AVEPA, Asociación Veterinaria Española de Especialistas en Pequeños Animales, 14(4), 223-241.
 • Sanchez, A. E., & Silva, M. E. (2002). Biología de la gestación en la gata doméstica (Felis catus). Archivos de medicina veterinaria, 34(2), 147-156.
 • Angulo, S. M. (2016). La cesárea en la perra y la gata. Argos: Informativo Veterinario, (177), 86-90.