Dachshund 'larda En Yaygın Hastalıklar

Dachshund'lardaki hastalıkların tanımlanması, izlenmesi ve tedavisi, yaşam kalitelerini düşürmemesi için çok önemlidir.
Dachshund 'larda En Yaygın Hastalıklar
Daniel Aguilar

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Daniel Aguilar.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpek dünyasında, anatomik özellikleri ve sosyal davranışları onu inanılmaz derecede popüler yapan çok tuhaf bir cins var. Dachshund’dan bahsediyoruz. Mükemmel refakatçi köpekler olarak kabul edilirler ve aileye ideal bir katkı sağlarlar. Bununla birlikte, sağlıklarını riske atabilecek birkaç farklı hastalığa veya rahatsızlığa maruz kalmaya eğilimlidirler. Bugün Dachshund cinsi köpeklerdeki en yaygın hastalıklar hakkında bilgi vereceğiz.

Bu yazıda, Dachshund cinsi köpeklerde ana hastalıkları ve nasıl geliştiklerini tartışacağız. Ayrıca, bunları önlemek veya tedavi etmek için en iyi seçenekleri sizinle paylaşacağız. Bu makaleyi kaçırmayın; evcil hayvanınız, uzun yıllar boyunca yanınızda kalabilmesi için mümkün olan en iyi sağlık koşullarına sahip bir yaşamı hak ediyor.

Dachshund nedir?

Üçten fazla Alman kökenli ırkın melezlenmesinden doğan Dachshund’lar, muazzam enerji rezervlerine sahip köpeklerdir. Başlangıçta insanlar tarafından küçük memelileri avlamak için kullanıldılar. Ortaya çıktıktan 100 yılı aşkın bir süre sonra, artık kırsal kesimden evlerine taşınmışlardır ve çevredeki en arkadaş canlısı türler olmuşlardır.

“Sosis köpekleri” olarak da bilinirler, uzun gövdeleri ve kısa bacakları ile kolayca tanımlanabilirler. Bu köpekler, sağlıkları mükemmel gibi görünse de, cinse özgü bir dizi patoloji geliştirmeye genetik bir yatkınlığa sahiplerdir. İşte Dachshund ‘lardaki en yaygın hastalıklar:

Dachshund'larda yaygın hastalıklar.

Intervertebral disk hastalığı

Ünlü “dachshund” takma adı, bu acı verici patolojinin tetikleyicisi olduğu ortaya çıkan ilginç uzun görünümleri sayesinde elde edilmiştir. Bu köpeklerin intervertebral diskleri, doğası gereği, normalden daha yüksek bir basınç uygular ve bu, yürürken çok fazla ağrı ve rahatsızlığa neden olan çok sayıda fıtıklaşmış diske neden olur.

Teşhis için, evcil hayvanınızın hareket etmeye isteksiz olduğunu ve sırtı boyunca aşırı duyarlılığı olduğunu gözlemlemek kolay olacaktır. Bu belirtilerden herhangi biri ortaya çıkar çıkmaz tıbbi yardım almak önemlidir. Veteriner hekim bunu teşhis etmek için bu disk problemini gösterecek bir röntgen ister.

Bu durum uyarı yapılmadan ortaya çıkabilir; yine de, bazı önleyici faaliyetler, bunların gelişme riskini azaltabilir.

  • Köpeğinizi taşırken ani hareketleri azaltın. Bunu yaparak, vücudunun ağırlığının omurgasına düşeceğini ve onlara zarar verebileceğinizi unutmayın.
  • Onları ideal kilolarında tutacak dengeli bir diyete sadık kalın. Obez köpekler şüphesiz bu ve diğer birçok hastalıktan muzdarip olmaya daha yatkın olacaktır.
  • Düzenli olarak fiziksel aktivite yaptırdığınızdan emin olun. Sağlıklı bir şekilde koşabilecekleri ve egzersiz yapabilecekleri açık alanlarda yürüyüşe çıkarmanızı öneririz.

Hipotiroidizm

Dachshund’larda genellikle beş yaşına yakın yetişkin köpekleri etkileyen yaygın hastalıklardan biri hipotiroidizmdir. Bu durum, anormal bir tiroid hormonu üretimi ile karakterizedir. Bu maddenin düşük seviyeleri vücutlarında dolaştığında, kalp problemleri, dermatolojik süreçler ve diyabet olasılığı önemli ölçüde artar.

Ani saldırganlık veya normalde heyecan yaratan durumlara kayıtsızlık gibi anormal davranış değişiklikleri sergilediklerinde köpeklerde hipotiroidizmi tespit etmek mümkündür. Ayrıca, ani kilo alımı bir uyarı çağrısı olabilir. Evcil hayvanınızı gözlem altında tutun ve bu değişiklikleri veterinerinizle paylaşın.

Bu hastalığın tedavisi sentetik tiroid hormonu verilmesine dayanmaktadır. Belirsiz bir süre için her 12 saatte bir başvurularla başlar. Semptomlar azaldığında, veteriner her 24 saatte bir doz reçete ederek sıklığı azaltacaktır. Vakanın ciddiyetine bağlı olarak, bazı köpekler ömür boyu tedavi gerektirebilir.

Epilepsi

Dachshund ‘lardaki yaygın hastalıklar arasında, nöbetler, türlerinde en yaygın kronik nörolojik bozukluk olarak kabul edilir. Bu nöbetlere beynin anormal elektriksel aktivitesi neden olur. Sonuç olarak, köpekler kısa süreler boyunca garip davranışlar ve istemsiz hareketler sergilerler.

Hastalığı teşhis etmek için evcil hayvanınızda gözlemlediğiniz tüm düzensizlikleri veterinerinize bildirmeniz önemlidir. Bu köpeklerin gösterdiği en belirgin semptom, istemli kontrol kaybı yaşadıkları düzensiz ve tekrarlayan nöbetlerdir.

Dachshund’daki bu hastalık türü, antiepileptik ilaçların uygulanmasına dayalı tıbbi tedavi gerektirir. Tercih edilen ilaç genellikle fenobarbitaldir ve nöbetleri %90’a kadar azaltabilir.

Akantozis nigrikans

Köpekler bazı cilt hastalıklarını geliştirmeye meyillidir, ancak, akantoz nigrikans hakkında konuşurken, tüm köpek ırkları arasında vakalar sadece Dachshund cinsi köpeklerde bildirilmiştir. En yüksek oran yavrularda rapor edilmiştir, ancak daha yaşlı dachshundlarda ortaya çıkması göz ardı edilmemiştir.

Dachshund’daki diğer hastalıkların aksine, akantozis nigrikans, köpeğin koltuk altı ve kasık bölgesinde bulunan kalın, grimsi yaraların görünümü ile karakterizedir. Genellikle kaşıntı ve pul pul dökülme bu rahatsız edici patolojiye eşlik eder. Hastalık hastada bir kez ortaya çıktığında, tüm yaşamları boyunca onlara eşlik edecek.

Bugüne kadar, bu durumu iyileştirmek için özel bir tedavi bulunamamıştır. Kontrol etmek için veterinerler, semptomları ve ikincil enfeksiyon riskini azaltan sabun ve diğer ilaçlı hijyen ürünlerinin kullanılmasını önerecektir.

Oküler patolojiler

Dachshund’lardaki bazı hastalıklar kalıtsal kökenlidir. Bazen ortaya çıkmaları kaçınılmazdır ve geriye sadece sağlıkları üzerinde olumsuz bir etki yaratmamaları için mümkün olan en iyi koşulları sunmak kalır. Bu grup içinde evcil hayvanınızı sıklıkla etkileyebilecek üç oküler patoloji vardır:

  • Retinanın ilerleyici atrofisi : Gece körlüğü olarak bilinir, görmede kademeli bir azalma ile karakterizedir. Bu sorunu yaşayan köpekler yürürken nesnelere çarpabilir ve bu nedenle ışığın az olduğu zamanlarda hareket etmekten kaçınabilirler.
  • Katarakt: Bu patoloji, kristal lens üzerinde beyazımsı bir zarın görünümü ile ayırt edilir. Katarakt dachshundlarda en sık görülen göz rahatsızlıklarından biridir. Yaşlı köpekler bu hastalıktan en sık muzdarip olanlardır. Düzeltilmesi için cerrahi müdahale en iyi seçenek olacaktır.
  • Glokom : Göz basıncındaki artışın neden olduğu glokom, optik sinirde tam körlüğe yol açabilecek ilerleyici hasara neden olur. Bu hastalığı tanımak zor olsa da, tespiti için veterinere düzenli ziyaretler yapmak önemlidir. Erken teşhis, olumlu bir sonucu destekleyecektir.

Von Willebrand hastalığı

Üç dachshund cinsi köpek yan yana oturuyor

Size bahsettiğimiz göz patolojileri gibi, Von Willebrand hastalığı da kalıtsal bir kökene sahiptir. Bu hastalıkta büyük kan kayıpları ve iç ve dış kanamalar kendini göstereceği için köpeğin hayatı tehlikede olabilir. Herhangi bir yaralanma, ne kadar küçük olursa olsun, evcil hayvanınız için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bu tür bir hastalığın teşhisi için genetik testler ve Von Willerbrand faktör seviyelerinin ölçüldüğü kan testleri gerekecektir. Bu hastalığın tedavisi yoktur, ancak uygun izleme altında kontrol edilebilecek bir patolojidir.

Artık Dachshund cinsi köpeklerdeki yaygın hastalıklar hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, onların sağlığını korumak için daha iyi önleyici tedbirler alabilirsiniz. Davranışlarındaki herhangi bir anormalliği gözden kaçırmayın.

Tüm evcil hayvanlarınızın refahını korumanın en iyi yolunun, profesyonellerin tavsiyelerine uymak ve yaşamları boyunca düzenli kontroller yaptırmak olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.