Evcil Hayvanınızın Küçük Sağlık Sorunları için Doğal Çözümler

Kimyasallardan arındırılmış olan bu ilaçlar ishal, kabızlık, şişkinlik veya kusma gibi durumlarda yardımcı olabilir.
Evcil Hayvanınızın Küçük Sağlık Sorunları için Doğal Çözümler

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2019

Evcil hayvanlar çeşitli hastalıklara maruz kalmaktadır. Bu, bağışıklık sistemlerinin zayıf kalması veya sokaklarda çöplerle ve diğer hayvanlarla yakın temas kurmaları nedeniyle olabilir. İnsanlar genellikle evcil hayvanlarını veterinere götürse de, evcil hayvanların sahip olduğu küçük sağlık sorunları konusunda yardımcı olabilecek birçok doğal çözüm vardır. Evcil hayvanlara yönelik bu doğal tedavilerden bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Küçük sağlık sorunları için ilaçlar ve doğal çözümler

İshal

İshal hem insanları hem de hayvanları etkileyen ortak bir sorundur. Zararsız görünebilir, ancak gerçek şu ki, tedavi edilmeden bırakıldığında ishalin dehidrasyona ve hatta ölüme neden olabileceğini unutmamamız gerekir. Genellikle, bakteri, virüs, parazit veya bozulmuş gıdalar ishale neden olabilir.

Evcil hayvanınız ishal olduğunda yapılacak ilk şey, evcil hayvanınıza veterinerin verdiği ilaçlar dahil olmak üzere herhangi bir şey vermemektir, çünkü bu, durumu daha da kötüleştirebilir. Hayvan bir şey yemediği esnada, yalnızca rahatsızlık, gaz gibi sorunlardan muzdarip olduğuna dair kanıtınız varsa, o zaman sorun yoktur.

Bununla birlikte, ateş, ruh halinde değişimler, titreme veya dışkıda kan fark ederseniz veterinerinize gitmelisiniz. Bu büyük bir probleme işaret ediyor olabilir.

Eğer sıradan bir ishal ise, onlara tuzsuz haşlanmış sebze ve tavuk vererek işe başlayabilirsiniz. Pirinç vermeyin, çünkü pirinç vücuttan çok fazla su emer ve dehidre olmalarına neden olur.

Evcil hayvanınız için taze ve temiz su bulundurduğunuzdan emin olmalı ve yeterince su tükettiğini görmek için onu gözlemlemelisiniz. Suya birkaç damla limon, biraz papatya veya biraz nane yaprağı eklemek, toparlanma sürecini hızlandıracaktır.

Kabızlık

Şimdi tam tersini tartışacağız: kabızlık. Probiyotik verilmesi , bağırsak hareketini tetikleyecektir çünkü müshil etkisine sahiptir. Yine de, hayvan ilk 48 saat içinde dışkılamazsa, onu bir veterinere götürmeniz gerekir.

aloe vera jeli

Aloe vera kabızlıkla mücadele için ideal bir bileşendir ve bu bitkiyi evcil hayvanınıza kolayca verebilirsiniz. Bu bitkinin jelinden birkaç damla içme suyuna ekleyebilirsiniz. Evcil hayvanınız kendini kötü hissettiği için su içmek istemeyebilir. Eğer öyleyse, suyu bir şırınga veya şişe yardımıyla verebilirsiniz.

Gaz

Bazen kediler ve köpekler gazdan muzdarip olabilir. Bu genellikle gıda intoleransı nedeniyle veya çok fazla veya düşük kaliteli mama vermenizden kaynaklanır. Vücutları yedikleri yemeği sindiremiyor olabilir..

Hayvanın suyuna veya yiyeceklerine biraz ot ekleyebilirsiniz. Gaz söktürmeye yardımcı olabilecek bazı otlar anason, nane, rezene tohumu ve kerevizdir.

Kusma

Normalde, köpekler ve kediler belirgin bir sebep olmaksızın kusarlar, ancak bu kusma vakaları  genellikle normaldir ve yiyecekleri sindirme yollarının bir parçasıdır. Ancak, daha sık gerçekleşen bir kusma vakası söz konusuyla, bazı anormalliğe işaret ediyor olabilir. Bu, örneğin, toksisite, parazitler veya başka herhangi bir durumu içerebilir.

küçük sağlık sorunları yaşayan köpek

Evcil hayvanınıza sağlamanız gereken ilk şey yumuşak bir diyet olacaktır. Ayrıca limon suyu, anason, nane veya zencefil gibi otları suyuna veya yemeğine ekleyerek ona yardımcı olabilirsiniz.

Evcil hayvanınız için bu çözümler ve doğal ilaçları evinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Sadece marketlerde kolayca bulabileceğiniz bazı bitkilere ihtiyacınız var. Bunlar evcil hayvanınızın vücudu için kimyasal bazlı ilaçlardan daha iyidir.

Bununla birlikte, herhangi bir hastalık söz konusu olduğunda, hayvanın tehlikede olmadığı bir zaman aralığının olduğunu unutmayın. Ancak, bu hastalığı ortaya çıkarabilecek koşullar ortadan kalktıktan sonra da hastalık devam ederse, evcil hayvanınıza tam olarak ne olduğunu bulmak için veterinere gitmeniz gerekir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.