Köpeklerde Kusma: Uyarılar ve Tedavi

Köpeklerde Kusma: Uyarılar ve Tedavi

Son Güncelleme: 30 Mart, 2019

Köpeklerde kusma çok yaygındır. Ancak tekrar kusmamaları için bir dizi önlem almak önemlidir. Bununla birlikte, köpeğinize kötü bir şey oluyor olabilir. Her iki durumda da, kusma evcil hayvanınız için rahat bir deneyim değildir. Bu nedenle, rahatsızlıklarını en kısa sürede ortadan kaldırmak için onlara yardım etmeye çalışmalısınız.

Bu yazıda, kustuğunda köpeğinize bakmayı bilmeniz konusunda size tavsiyelerde bulunacağız. Tek bir ayrıntıyı bile kaçırmayın. Ne zaman ihtiyacınız olacağını asla bilemezsiniz.

Köpeklerde kusma: bakım

Kusan köpeklerin bakımı: Endişelenmenize gerek yok, eğer bir miktar zaman geçtiyse (en fazla 2 gün) ve köpeğiniz hala kusuyorsa, onu en kısa sürede bir veterinere götürmelisiniz.

O zamana kadar kendisini daha iyi hissettirmek için elinizden geleni yapın.

sahibinin elini yalayan köpek
 • İlk kusma olayından sonra en az iki saat boyunca yiyecek vermeyin. Bu onun sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
 • Küçük miktarlarda su: kusma köpekleri susuz bırakır. Bu nedenle, su içmeleri gerekir. Suyun küçük miktarlarda verilmesi gerekir. Çünkü ona çok fazla su verirseniz, bu onun tekrar kusmasına neden olur. Yani, yardım etmek yerine durumu daha da kötüleştirir.
 • Yavan diyet: Köpeğinizin kusması en az 6 saat boyunca durduysa, ona yiyecek bir şeyler verebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, midelerine hafif gelen bir yiyecek vermelisiniz. Aynen kusan bir çocuğu beslemek gibi. Yapılacak en iyi şey ona biraz pirinç ve biraz derisiz, kemiksiz, haşlanmış tavuk vermektir.
 • Köpeğinize ilaç vermeyin. Birisi köpeğinize vermek için size ilaç önermiş olsa bile, onlara güvenmeyin. Veteriner, köpeğinize ilaç yazabilecek tek kişidir. Bir şeyin başka bir hayvan için işe yaramış olması sizin için de yarayacağı anlamına gelmez. Reçetesiz ilaç verilmesi evcil hayvanınıza daha çok zarar verebilir.
 • Yiyeceklerini ekleyin: İki gün sonra, kusmalar arasındaki sürenin daha uzun olup olmadığına bakın. Eğer öyleyse, köpeğinizin normal yemeğini eklemeye başlayabilirsiniz. Köpeğinize eşit miktarda yumuşak yiyecek ve normal yiyecek vererek başlamalısınız.

Kusma, köpeğiniz için tehlikeli hale geldiğinde

Köpeklerde kusma vakalarının, daha büyük sorunlara neden olabileceği durumlar vardır. Onunla ve kusmasıyla yakından ilgilenmelisiniz. İşte, hemen harekete geçmeniz gereken birkaç durum:

veterinerde sharpei yavrusu
 • Plastik bulursanız. Köpeğinizin kusmuğunda küçük plastik parçalar veya plastik bir poşet bulursanız, onu derhal veterinere götürün. Bu bağırsakta kan pıhtısına neden olabilir. Bu, köpeğiniz için daha büyük sorunlara neden olur.
 • Güçlü bir koku. Köpeğinizin kusmuğu kimyasal bir koku yayıyorsa, oldukça fazla zarar verebilecek bir şey yemiş olabilir. Bu durumda onu derhal veterinere götürün.
 • Kan. Kan görürseniz, kanın, köpeğinizin boğazını kusarken zorlayarak incittiği için çıktığına dair kendinizi kandırmayın. Kusmukta kan neredeyse hiçbir zaman iyi bir işaret değildir.
 • Aşırı salyalanma. Aşırı salyalanma daha büyük bir problemin olduğunun işaretidir. Kusma ve neredeyse dehidre olmasına rağmen, herhangi bir hayvanın bu kadar tükürük üretmesi normal değildir. Sonuç olarak, onu derhal bir veterinere götürmeniz gerekir.
 • Öğürme. Hiçbir şey kusmadan sürekli öğürebilir. Eğer öyleyse, muhtemelen onu veterinere götürmek en iyisidir.
 • Eğer kusmak istiyor ve yapamıyorsa, bu, mide tıkanıklığı olduğuna da işaret edebilir. Bu, kan akışının kesilmesi ve nekroza neden olmasına yol açabilir.
 • Yiyecek ya da suyu geri çevirme. Hayvanınız az miktarda su bile kabul etmiyorsa, en kısa zamanda veterinere götürün. Bilmediğiniz bir iç problemi olabilir.

Kusan evcil hayvanınızın bakımı için evde yapabileceğiniz birçok şey vardır. Bununla birlikte, nedenini bilmiyorsanız ve endişeleniyorsanız veya garip bir şey görüyorsanız veterinere gidin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.