Kaliteli Mama: Neler Aranmalı?

Evcil hayvanlar için en uygun malzemeler çoğu zaman paketlerin arkasında belirtilmiş olsa da, emin değilseniz, bir hayvan beslenmesi uzmanı veya güvenilir bir veteriner hekime her zaman sorabilirsiniz. Bu akıllıca bir karar olabilir çünkü gıdalar enerji seviyesi ve görünüşünü etkiler.
Kaliteli Mama: Neler Aranmalı?

Son Güncelleme: 08 Mart, 2019

Bir evcil hayvanınız olduğunda, ona iyi bir yaşam kalitesi sağlama konusunda endişelenmeniz normaldir. Onun bakımı söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Bunların arasında, şüphesiz, evcil hayvanınızı beslediğiniz yiyecek türü de vardır. Bu nedenle, bugün bu makalede, kaliteli mama söz konusu olduğunda nelere bakmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Evcil hayvanınız yediği şeydir

Evcil hayvanınız için seçeceğiniz yiyecek türünün yanı sıra- ev yapımı veya hazır mama – dengeli bir beslenme sağlaması önemlidir. Beslenmesi yaşı ve belirli özelliklerine uygun olmalıdır: boyut, egzersiz miktarı, hastalıklar vb.

Her durumda, köpeğinizin veya kedinizin, mamasından yeterince besin aldığını size söyleme şekli vardır. Düzgün bir şekilde beslenen bir hayvanın sağlıklı ve mutlu olduğu görünecektir.

Bu nedenle, tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayan kaliteli bir mama yiyen bir evcil hayvan aşağıdakilere sahip olacaktır:

  • Canlı ve neşeli bir görünüm
  • Yürüyüşler ve oyun oynamak için yeterli enerji
  • Yumuşak ve parlak tüyler
  • Ufak ve çok da kokulu olmayan dışkı

Tüylü yoldaşınızın mutlu ve sağlıklı olması için, ona mutlu bir yaşamın gerektirdiği bileşenlerin yanı sıra kaliteli bir mama sunacaksınız. Bu nedenle iyi bir evcil hayvan mamasını tanımayı öğrenmeniz gerekir.

kaliteli mama yiyen köpek

Malzemeleri inceleyin

Evcil hayvanınız kendi mamasının en iyi eleştirmenidir. Ancak, mağazadan alınan mamaları tercih etmeye karar verirseniz ve marka değiştirmek istiyorsanız, kuru veya konserve mama satın alma konusunda aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Evcil hayvan ürünleri endüstrisi büyük bir iştir ve herkes bilir ki her sakallı dede değildir. Bu nedenle, hangi malzemelerin veteriner hekimler ve hayvan besleme uzmanları tarafından sağlıksız olarak belirlendiğini öğrenmek için etikette listelenen bileşenlere dikkat etmeniz gerekir.

Yine de devlet tarafından kontrol edilen kuruluşlar onayladığı için pakette söylenenin doğru olduğuna inanıyor olabilirsiniz. Ancak, evcil hayvanınızın sağlığına gelince, çok dikkatli olmalısınız.

Kaliteli mama

Peki, kaliteli evcil hayvan maması için en uygun içerik nedir? Temel şeylerle başlayalım: Kediler ve köpekler esasen etoburdur. Bu nedenle beslenmeleri temel olarak hayvansal proteine dayanmalıdır.

Bu nedenle, etiketlerine göre, et, tavuk, domuz veya kuzu gibi malzemelere öncelik veren kuru veya ıslak mamaları seçmeniz gerekir. Hangi et türünün kullanıldığını ve nasıl işlendiğini belirtmek önemlidir: konsantre, kurutulmuş, vb.

mamasını yiyen kedi

Hayvansal proteinleri toz halinde kullanan evcil hayvan mamalarından uzak durmanın iyi bir fikir olduğunu unutmayın. Aynı şekilde, hayvansal proteinleri yan ürünler olarak kullananlardan da kesinlikle kaçınmalısınız. Karbonhidratlar, evcil hayvanların beslenmesinde gerekli değildir. Kaliteli bir evcil hayvan maması, ana madde olarak karbonhidrat içermeyecektir.

Hem tahıl hem de un şeklinde tahıllar da vardır. Bunlar protein sağlarken, köpek ve kedilerin ihtiyaç duyduğu proteinler değildir. Genellikle, pirinç en çok önerilen madde gibi görünmektedir.

Ambalaj üzerinde nelere dikkat edilmeli?

Proteinlere ek olarak, kaliteli evcil hayvan mamaları hayvansal yağlar ve bitkisel ya da balık yağları şeklinde lipitler içermelidir. Tabii ki, uygun miktarlarda vitamin ve minerallere de sahip olmaları gerekir. Ne olursa olsun, evcil hayvanınızın özel gereksinimleri için her zaman bir uzmana danışabilirsiniz.

Lif, bağırsak sisteminin düzgün çalışması için önemlidir. En iyi lif kaynakları pancar, domates ve elmadan yapılan posalarda bulunur.

Eğer kedileriniz varsa, satın aldığınız mamanın ayrıca taurin içerdiğinden de emin olun. Bu, kedigillerin ihtiyaç duydukları miktarlarda kendi başlarına sentezleyemedikleri önemli bir amino asittir. Taurin bulunmayan yiyecekler körlüğe veya kalp problemlerine neden olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.