Ejderha Pullu Beta Balığı: Habitatı, Özellikleri ve Bakımı

Ejderha pulu betta balığı mükemmel bir evcil hayvandır, ancak evcil hayvan mağazalarında bu türlere gösterilen özen, onların gerçek ihtiyaçlarını karşılamıyor. Neden olduğunu bu yazımızdan öğrenin.
Ejderha Pullu Beta Balığı: Habitatı, Özellikleri ve Bakımı
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2024

Dragonscale betta fish ( Betta splendens ) veya Siamese fighting fish, Güneydoğu Asya’ya, özellikle Kamboçya, Laos, Malezya, Endonezya, Tayland ve Vietnam’a özgü bir tatlı su aktinopterygianıdır.

Betta cinsinin 73’den fazla türü olmasına rağmen, esaret altında yetiştirilen tüm balıkların, Betta splendens’in vahşi soylarından elde edildiği belirtilmelidir. Dragonscale betta balığı bunlardan biridir.

Bugüne kadar, hepsi farklı renk, ton ve kuyruklara sahip 37’ye kadar Siyam savaşçısı kaydedildi. Seçici yetiştirme çok güzel örnekler yaratıyor, ancak bundan kaynaklanan potansiyel problemler de dikkate alınmalıdır. Ejderha pulu betta balığına bakmak için bilmeniz gereken her şey burada.

Beta balığı habitatı

Esaret altındaki herhangi bir türün bakımına dalmadan önce, doğal yaşam alanını tanımamız gerekir, çünkü bu bize birçok cevap verecektir. Betta balıkları, taşkın yatakları, tuzlu bataklıklar ve pirinç tarlaları gibi çok sığ, durgun su kütlelerinde yaşayan tropikal tatlı su hayvanlarıdır. Onun evcilleştirilmesine yol açan tam da pirinç tarlalarıyla olan bu ilişkidir.

Önemli durgunluk ile küçük alanlarda yaşamalarına rağmen, bu hayvanlar doğal ortamda hayatta kalabilmek için çok fazla bitki örtüsüne ihtiyaç duyarlar. Onlar katı böcek öldürücülerdir ve bu nedenle küçük kabukluları ve omurgasızları çeken bitki ve alglere ihtiyaç duyarlar. Diğer yiyeceklerin yanı sıra, betta balığı sivrisinek larvalarına ve zooplanktona bayılır.

Ejderha pulu betta balığı, tutsak yetiştirilmiş örnekler arasındaki ardışık çaprazlamaların ürünü olduğu için vahşi doğada bulunamaz. Yabani bettalar yeşil, kahverengi ve gri tonlarında çok daha az göze çarpar.

Ejderha pullu beta balığının fiziksel özellikleri

Genel olarak, tüm bettalar, morfotiplerinden bağımsız olarak 6-8 santimetre (2.4 – 3.2 inç) uzunluğa kadar büyür. Kuyruk ve yüzgeçlerin uzunlukları değişebilir ve renkleriyle birlikte bu, piyasada bulunan bu Siyam savaşçılarının farklı türlerini ayırt eder: Mermer, Ejderha, İki Renkli, Kelebek, Kamboçyalı, bunlardan beş tanesi.

Ejderha pulu betta balığı, diğer çeşitlerden çok daha az göze çarpan bir kuyruğu olan kırmızımsı bir taban rengi ve kaba bir profile sahip olmasıyla öne çıkar. Dünyanın akvaryumcularını cezbeden şey, pullardaki yanardöner ve metalik tonudur, bunlar da bir ejderhanın pulları gibi kalınlaşmış ve serttir.

Yassı gövdesi ve parlak pulları bu balığa sert ve parlak bir görünüm kazandırır.

Siyah bir arka planda bir ejderha betta balığı.

Cinsel dimorfizm

Betta morfotipleri söz konusu olduğunda, her zaman erkeklere atıfta bulunuruz. Dişiler çok daha az göze çarpar, bu nedenle çok az insan, belirli bir çeşidi çoğaltmak istemedikçe onları tutmayı seçer. Bu tür çok belirgin bir cinsel dimorfizme sahiptir.

Erkeklerle karşılaştırıldığında, dişiler küçüktür ve çok daha az canlı renklere sahiptir. Uzmanların belirttiği gibi, sadece daha küçük değiller, aynı zamanda yüzgeçleri, kuyruk ve solungaç kapakları çok daha az göze çarpıyor.

Ejderha pullu betta balığının davranışı

Tüm bettalarda olduğu gibi, erkekler son derece agresiftir ve aynı akvaryuma yerleştirildiklerinde türlerinden başka biriyle ölümüne savaşırlar. Kendi türlerinin dişilerini de yalnız bırakmazlar ve bu nedenle örneklerin 15-20 litre kapasiteli akvaryumlarda ayrı tutulması her zaman tavsiye edilir.

Ancak bu balıklar çok meraklı, hareketli ve meraklı hayvanlardır. Numunenin akvaryum boyunca sizi nasıl takip ettiğini ve bitkilerle nasıl etkileşime girdiğini görebileceksiniz – hızlı ve çılgınca yüzmesine şaşıracaksınız.

Beslenme

Daha önce de söylediğimiz gibi, tüm betta balıkları katı böcek öldürücülerdir, bu nedenle asla bitki maddeleriyle beslenmezler. Diyetleri protein açısından zengin olmalıdır, bu nedenle onlar için yalnızca belirli kuru yiyecekler satın alabilirsiniz ve genel pul almaya değmez. Spesifik olmayan bir diyet seçilirse hayvan kısa sürede besinsel eksiklikler göstermeye başlayacaktır.

Öte yandan, esaret altında daha iyi balıkların avlanmayı sevdiği gözlemlenebilir. Bazı mağazalarda, doğal ortamlarda tatlı su sütunlarında yaşayan küçük omurgasızlar olan canlı sivrisinek larvaları, tuzlu su karidesleri ve daphnia bulunur. Kuru pulları bu doğal avla birleştirmek, daha iyi balıklarınızın parlak ve enerjik görünmesini sağlayacaktır.

Akvaryum bakımı

Daha iyi balıkların plastik kaplarda veya satılık küçük balık tanklarında tutulduğunu görmek yaygındır. Bu durumda bir süre hayatta kalabilmesine rağmen uzun süreli hastalıklar ortaya çıkabilir, biz, her durumda bunu önermiyoruz. İdeal olarak, bir erkeğin kendisi için en az 5-10 litre (10-20 pint) bir akvaryumu olmalıdır, ancak daha büyük olması (20L – 40 pint) daha iyidir.

İdeal koşullarda bir betta balığına sahip olmak istiyorsanız, su 25 °C’nin (77 F) altına düşmemesi gerektiği için küçük bir filtre ve ısıtıcı da almalısınız. Çok dayanıklı balıklar olmalarına rağmen su döngüsü, belirli pH değerleri ve ortamda minimum kalite gerektirirler. Aşağıdaki listede size en önemli gereksinimlerden bazılarını anlatacağız:

  • Su sıcaklığı: 24 ila 28 °C (75 – 82 F). Bu sıcaklığa kışın ulaşılamıyorsa, bir ısıtıcı edinmeniz gerekecektir.
  • Suyun pH’ı: Balıklar daha yüksek değerlerle başa çıkabilse de 7 değeri idealdir. Bu parametre, profesyonel mağazalarda satılan belirli pH şeritleriyle ölçülebilir.
  • Su değişimleri: Filtresiz bir akvaryumda haftada 2 kez %25 ve bir haftalık %100 değişim gerekir. Bu, hayvan üzerinde çok fazla stres yaratır ve hastalığa neden olabilir ve bu nedenle her hafta bir filtre alıp suyun %25’ini değiştirmek çok daha iyidir. Klor miktarı nedeniyle asla musluktan taze su kullanmayın.
  • Akvaryum arkadaşları: Balıkların her zaman yalnız olması daha iyidir. Bununla birlikte, bazı bettalar daha temiz balıklara ve bazı dip balıklarına toleranslıdır.

Beta balıklarının labirent adı verilen ve doğrudan yüzeyden oksijen almalarını sağlayan bir organı vardır. Ancak bu, bakteriyel hastalıklara ve düşük su kalitesine karşı yenilmez veya dirençli oldukları anlamına gelmez. Minimal donanımlı bir akvaryum almazsanız, bettanız kısa sürede ölecektir.

Bettalar plastik kaplarda veya su dolu plastik kutularda uzun süre tutulamaz.

İlişkili hastalıklar

Uygun olmayan koşullarda tutulan herhangi bir betta balığı, uzun süreli patolojilerden muzdarip olacaktır. Bu hayvanlardaki en yaygın koşullardan biri, Pseudomonas fluorescens gibi bakteriyel ajanların neden olduğu y üzgeç çürümesidir. Bu durumda, yüzgeçler sadece bir kütük oluşturana kadar çürümeye başlar.

Yüzgeç çürümesi dışında, yetersiz bakılan balıklarda göz iltihapları, ülserler, pullarının yüzeyinde mantar oluşumları, ekzoftalmiler – şişkin gözler – ve çok daha fazlası gelişebilir. Beta balıkları bu koşullara daha yatkın değildir, ancak ikinci sınıf bakıma katlanabilecekleri yanılgısından dolayı sıklıkla bunlardan muzdarip olma eğilimindedirler.

Dragonscale betta balıklarının körlüğe eğilimli olduğu söylenir, ancak bu bilimsel olarak doğrulanmamıştır.

Ejderha pullu beta balığının çoğaltılması

Dragonscale betta balıkları, türlerinin diğer üyeleri gibi çoğalır. Bir erkek ve dişi bir araya gelirse ve o ilgilenirse, erkek çeşitli pozlar ve akrobasi şeklinde bir tür evlilik dansı yapmaya başlayacaktır. Muhtemel eşlerini etkilemek için erkekler çeşitli baloncuk yuvaları yapar ve dişi onları inceler.

Kur gerçekleştikten sonra, dişi ve erkek, yumurtaların serbest bırakıldığı ve dış döllenmenin meydana geldiği üreme eyleminde bulunurlar. Erkek yavruya bakar ve betta doğumdan 5 ay sonra cinsel olgunluğa ulaşır.

Beta balığı yuva yapar.
Çiftleşmeye hazırlık yapan bir betta balığı.

Son notlar

Ejderha pulu beta balığı, halihazırda var olan 30’dan fazla Betta splendens çeşidine ek olarak, bir başka Betta splendens çeşididir. Güzel, göz kamaştırıcı örneklerdir, ancak aralarındaki ardışık çaprazlamaların, uzun vadede hayvana zarar verebilecek morfotipe yol açtığını unutmayın.

Ejderha pulu bir beta balığı almak istiyorsanız, balığın sağlığını sağlayabilecek profesyonel bir yetiştiriciye gidin. Şüphe veya güvensizlik durumunda, daha az sorunu olan “daha genel” bir değişken aramanız daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.