İshal Olan Köpek Ne Yemelidir?

21 Haziran 2018
Böyle bir durumda, köpeğiniz 24 saat boyunca hiç bir şey yememelidir. Böylece bağırsak bakterileri varsa, besin yetersizliğinden yok olacaktır; daha sonra hafif bir beslenme düzeni uygulamalı ve bol bol sıvı tüketmesini sağlamalısınız.

İshal, birçok köpeği etkileyen çok yaygın bir hastalıktır. Bu, düşündüğümüzden daha ciddi bir sorun olabilir, özellikle de nasıl tedavi edeceğimizi bilmiyorsak. Hayvanınızın çok fazla sıvı kaybetmesine ya da bağırsak bakterileri nedeniyle durumunun daha da kötüye gitmesine sebep olabilir. Bu yazımızda ishali olan köpeğinizin iyileşmesi için yemesi gereken şeylerden bahsedeceğiz.

Köpekler neden ishal olur?

İshali nasıl tedavi edeceğimizi öğrenmeden önce, evcil hayvanların neden ishal olduğunu öğrenmemiz gerekir. İshale çeşitli faktörler sebep olabilir:

  • Bağırsak bakterileri. Köpeklerimiz sokakta gezerken buldukları her şeyi yalarlar. Bunun yanı sıra sokaklardaki diğer hayvanlarla da sürekli temas halindedirler, bu da bağırsak bakterilerinin evcil hayvanlarımıza saldırmasını kolaylaştırır. Köpeklerin ishal olmasının en büyük nedenlerinden biri budur.
  • Çürümüş gıdalar. İshal olan bir köpek, bulduğu çürük bir şeyi yemiş olabilir, örneğin çöpte bulduğu bir şeyi. Her ne kadar gözümüz sürekli onların üzerinde olsa da, sokakta veya evde bulup ağzına attıkları her şeyi kontrol edemeyiz.
  • Yiyecek alerjisi. Belki de köpeğinizin daha önceden herhangi bir şeye alerjisi yoktu, bu nedenle ona yeni bir gıda verirken dikkat etmediniz. Fakat, köpeğinizin verdiğiniz yeni gıdaya alerjisi olabilir. Köpeğinizin ishalinin bir türlü geçmediği ve neye karşı alerjisi olduğunu anlayamadığınız bu gibi durumlarda yapmanız gereken en önemli şey köpeğinizi bir veterinere götürmektir.
ishal olan köpek

  • Herhangi bir nesne. Köpekler her şeyi ağızlarında taşırlar. Normalde yiyecek dışında ki nesneleri yeme huylarının olmamasına rağmen, yanlışlıkla yutmuş olabilirler. Genelde bu nesneleri kusarak çıkarırlar, aksi takdirde ishale yol açabilir.
  • Yanlış beslenme. Belki köpeğinizi olması gerektiği gibi besleyemiyorsunuzdur. Belki de seçtiğiniz beslenme düzeni köpeğiniz için uygun değildir. Muhtemelen, onu köpek mamasıyla beslemeye karar verdiniz, ve ihtiyacı olandan çok daha fazlasını veriyorsunuz. Ya da yememesi gereken bir yiyecek veriyorsunuz. Eğer köpeğiniz üst üste ishal oluyorsa, bir veterinere danışıp uygun bir beslenme düzeni için tavsiye almanız gerekir. Veterinerin tavsiye ettiği kalite ve miktara uymalısınız.

İshal olan bir köpek ne yemeli

İshalin nedenlerini öğrendiğinize göre, şimdi nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunu yapmanın en temel yolu köpeğinizin beslenme düzenini değiştirmekten geçer. Bu nedenle, yapmanız gereken şeyler:

24 saat boyunca aç bırakın

İshali olan bir köpeğin, 24 saat boyunca hiç bir şey yememesi gerekir, ona yemesi için bir şeyler vermek sadece durumu daha da kötüye götürür. İshalin sebebi bağırsak bakterileri ise, köpeğinizi beslediğiniz zaman onları da beslemiş olursunuz. Ancak, köpeğiniz hiç şey yemezse bu bakteriler açlıktan ölecektir.

Köpeklerde ishal

Bol bol su içmesini sağlayın

Bu gibi durumlarda su içmek çok önemlidir. Yazının başında da belirtmiş olduğumuz gibi, ishal köpeğinizin sıvı kaybetmesine sebep olur, bu nedenle köpeğinizin bol bol su içmesini sağlamalısınız. İlk başlarda, kusması muhtemeldir. Fakat sabırlı olun ve azar azar su vermeye devam edin, gerekirse şırınga kullanabilirsiniz. Köpeğinizin yavaş yavaş düzeldiğini göreceksiniz.

Hafif bir beslenme düzeni uygulayın

Önemli: İLK 24 SAAT ASLA. Daha önce de belirttiğimiz gibi hayvanın 24 saat boyunca hiç bir şey yememesi gerekir. Bu süre sonunda hayvan yalnızca kendini daha iyi hissettikten sonra hafif bir beslenme düzeni uygulamaya başlayabiliriz. Eğer hayvan kendini daha iyi hissetmezse, onu bir veterinere götürmemiz gerekir.

Hafif bir beslenme düzeni, çok az tavuk ve pilav (tuzsuz) ya da hayvan seviyorsa pişmiş balık içerebilir. Bu beslenme düzeni, hayvanın en çok sevdiği şeylere bağlıdır. Köpeğinizi günde üç veya dört defa olmak üzere küçük porsiyonlarla beslemelisiniz. Köpeğiniz ishal olduğu için endişelenmeyin: Bu çok yaygın görülen bir hastalıktır, ayrıca tavsiyelerimize kulak verirseniz, köpeğiniz düşündüğünüzden çok daha çabuk iyileşecektir.