Köpeklerde Gaz Oluşumuna Neden Olan Faktörler

Köpeklerde Gaz Oluşumuna Neden Olan Faktörler
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde gaz miktarı daha az olabilir, ama aynı zamanda da ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Semptomları insanlardakine benzer: bağırsak rahatsızlığı ve hoş olmayan kokular. 

En ciddi vakalarda, bir  köpek gaz birikmesi sonucunda oluşan mide burulması nedeni ile ölebilir. Normal olarak, gazın mide ve bağırsaklarda birikmesi ona rahatsızlık verebilir. Uzmanlar normalde hayvanın ağız ve anüs aracılığı ile gazı dışarı atacağını belirtirler. En ciddi vakalarda karnı çok sert olur ve mide burulması ile kramp belirtileri görülür.

Köpeklerde gaz oluşumuna neden olan faktörler

köpeklerde mide problemi

Çoğu durumda, köpeklerde gazın kaynağı beslenme, bazı hastalıklar ve yaşam tarzı ile ilgilidir.

Bazı yiyecekler yavaş ve ağır sindirimle ilişkilendirilir ve bu da besinlerin  bağırsakta olması gerekenden daha uzun süre kalmasına neden olur. Bu da sonuç olarak, köpeklerde gaz oluşumuna neden olur. Bu gıdalar arasında sebzeler dikkat çekmektedir. Karbonhidrat ve lifli gıdalar da köpeklerde şişkinliğe neden olur.

İnsanlarda olduğu gibi, çok hızlı yemek yeme  eğiliminde olan köpekler vardır. Bu şekilde ç ok miktarda hava yutarlar, bu da midede gaz birikmesine neden olur. Bu problem genellikle yavru ve pug burunlu köpeklerle daha sık görülür. Örneğin, buldozerler çok iyi ısıramadıkları için besinleri çiğnemeden yutarlar ve bu da gaz birikmesine neden olur.

Hastalıktan kaynaklanan gaz oluşumu

Kalp ve akciğer hastalıkları, yüksek derecede  mide gazı oluşum riski içerir.

Bunun yanı sıra, köpeğin yaşam tarzı, özellikle de yaşlı bir köpek ise, gaz riski  için bir faktör olabilir. Bu nedenle, köpek için fiziksel aktivite önerilir, ancak yemekten önce veya sonra olmamak şartı ile.

Köpeklerde gaz oluşumu nasıl önlenir

Köpeklerde karın şişkinliği önlenebilir. Buna yardımcı olacak pek çok besin faktörü vardır. Gıda intoleransları yüksek olan köpekler daha sık gaza maruz kalabilir. Bu nedenle, bu hayvanlara sindirimi kolaylaştıracak en kaliteli köpek mamalarından vermek daha da önemlidir.

“High-end” etiketli köpek mamaları kanıtlanmış bir kaliteye sahiptir ve sindirilmesi oldukça kolaydır. Yavrular gibi yiyecekleri çok çabuk tüketen köpekler için, tüketimin kısıtlanmasını sağlayan ayarlanabilir kaseler kullanmak iyi bir fikirdir. Bu şekilde köpek, tek bir öğün sırasında çok fazla yemek yemeyecektir.

Pug-burunlu veya kısa kafalı   köpekler ile ilgili olarak, piyasada özel yiyecekler vardır. Bunlar normal olarak, köpeğin daha uzun süre çiğnemesini sağlayan ve böylelikle hava yutmasını engellemek için belirli bir boyut ve şekle sahip olan rulo şeklinde gıdalardır.

Eğer evcil hayvanınız bağırsak paraziti, solunum yolu hastalığı, karaciğer problemi, yani gaz oluşumu anlamına gelen hastalıklardan muzdaripse, gaz problemlerini durdurmak için özel tedavi yöntemleri uygulamak gerekir. 

Mide Gazı oluşumunun sonuçları

Mide gazından muzdarip olan dostumuzdaki belirti veya semptomlar, her bir vakanın ciddiyetine göre değişkenlik gösterir. Gazın ağız ve anüs içinden dışarı atılmasının yanı sıra, köpekte kilo kaybı, kusma veya ishal belirtileri görülebilir.

En ciddi vakalarda köpek, kramp, karın ağrısı ve karın sertliğinin yanı sıra, ölüme neden olabilen, midenin (timpanizm) genişlemesi semptomlarına maruz kalabilir.

Genellikle gaz problemi olan bir köpek duyarsız, perişan ve tok olur. Bu rahatsızlıklar ile karşılaştığında, köpeğiniz iki şekilde rahatlamaya çalışacaktır: karnını soğuk hissetmek için yere daha yakın bir yere getirecektir. Gaz sancısı olan köpekler, aynı zamanda ön bacaklarını yere yatırıp, arka bacaklarını ise ayakta tutmaya çalışırlar. Bu ilginç pozisyon Mohammedan olarak adlandırılır.

sahibiyle yürüyen köpek

Bazı öneriler

  • Köpeğimizi sindirimi zor olan yiyecekler ile beslememeliyiz. Bunlara örnek olarak; brokoli, bezelye, fasulye, süt ve peynir gibi laktoz içeren ürünleri sayabiliriz.
  • Gördüğümüz gibi, kullandığımız köpek mamasının en iyi kaliteye sahip olması önemlidir. Yüksek kaliteli mamalar daha fazla maliyetlidir, ancak daha çok miktarda sindirilebilir bileşene sahiptirler.
  • Yiyecek artıklarına dikkat edin. Yediğimiz bazı yiyecekler köpekler için faydalıdır; ancak, işlenmiş ürünler ile şekerli aperatifler köpeğimizin midesine zarar verebilir ve aynı zamanda gaz oluşumuna neden olabilir.
  • Evcil hayvanımıza verdiğimiz gıdalar sıvı ise daha yavaş yiyecektir. 
  • Günde iki öğün ideal bir beslenme biçimidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.