Golden Labrador: Bu Cins Hakkında Her Şey

Çeşitli ırkların melezlenmesinden elde edilen tüm köpekler arasında, bu sefer harika güzellik, zeka ve sadakat köpekleri olan Golden Labrador'ları sunmak istiyoruz.
Golden Labrador: Bu Cins Hakkında Her Şey
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2024

Her gün yeni bir köpek çeşidinin ortaya çıktığını söyleyemeyiz, ancak son yılların bilmeye değer birçok melez ırkın doğuşuna tanık olduğu doğrudur. Goldador veya Golden Labrador bu köpeklerden biridir.

Bu köpek, cinsinin taşıdığı isimle kolayca anlaşılabilen iki ebeveyninin güzelliğini ve iyiliğini miras alır. Hala hangileri olduğunu bilmiyor musunuz? Sizi Golden Labrador hakkında bu bilgileri ve daha fazlasını keşfetmeye davet ediyoruz.

Golden Labrador’un Kökeni

Kayıtlı doğumu on yıl önce Avrupa’da gerçekleşti. “Kayıtlı” terimini vurguluyoruz çünkü bugün bu çiftleştirmelerin çok önceden yapıldığını biliyoruz, ancak bunlar hakkında resmi bir veri yok.

Golden Labrador’u (Goldador olarak da bilinir) ortaya çıkarmak için Golden Retriever ve Labrador Retriever ırklarının saf örnekleri arasında bir çaprazlama yapılır.

Yetiştiriciler bu melez köpeği aramaya başladığında amaç, bahsettiğimiz iki ırkın her birinin en uygun koşullarına sahip bir terapi köpeği elde etmekti ve başarılı oldular. Bununla birlikte, buna ek olarak, Golden Labradorlar aynı zamanda mükemmel evcil hayvanlardır ve keskin koku alma duyuları nedeniyle arama kurtarma köpekleri olarak giderek daha fazla kullanılmaktalardır .

Son olarak, bu köpek cinsinin uluslararası alanda büyük bir ün kazanmasına rağmen, American Kennel Club veya International Cynological Federation gibi resmi kuruluşlar tarafından tescil edilmediği belirtilmelidir. Bunun gerçekleşmesi için hala zaman var.

Bir goldador yere bakar.

Golden Labrador’un Özellikleri

Golden Labrador, 54 ila 62 santimetre (1,8 ila 2 fit) arasında bir yüksekliğe sahip orta boy olarak sınıflandırılır. Ağırlık 27 ila 36 kilo (60 ila 80 pound) arasında değişebilir. Cinsiyette hem boyut hem de ağırlıktaki farklılıklar bulunabilir (dişiler daha küçük olma eğilimindedir).

Bununla birlikte, hangi genlerin baskın olduğuna bağlı olacağından, boyutlar melez ırklarda biraz değişebilir.

Golden Labrador’un vücudu kaslı ve dengelidir ve çok atletik bir tavır sergiler. Uzatılmış bir kafası vardır, ancak Retriever’ınki gibi sivri bir burunla bitmez. Kulaklar kare şeklindedir ve başın her iki yanında asılıdır. Bu arada gözler büyük ve koyudur. Son olarak kuyruğunun orta ve dik olduğunu vurgulayabiliriz.

Goldan Labrador Kürkü

Bu köpeğin çift katmanlı bir kürkü var. Alt kısım yoğun, yumuşak ve yünlü, dış kısım ise kısa ve pürüzsüz, ancak bazen biraz dalgalanabiliyor. Saçlarının renkleri, onlara hayat veren cinslerinki, yani altın, çikolata veya siyahtır. Buna rağmen, en yaygın olanları kırmızımsı altın ve sarı örneklerdir.

Golden Labrador Mizacı

Golden Labrador yavrusu, dinlenmeden koşmayı ve oynamayı sevdiği için biraz gergin ve gürültülüdür. Bu nedenle, sahipleri dikkat etmezse beklenmedik kazalara maruz kalabileceklerinden, onlara göz kulak olmak en iyisidir.

Bu köpeklerin erken yaşlardan itibaren sosyalleştirilmeleri ve özellikle ısırmalarını engellemek ve fiziksel güçlerini kontrol etmek için eğitilmeleri önemlidir. Bunu yapmamak, büyüdüklerinde istemeden de olsa insanları zayıflatabilir.

Genel olarak, Golden Labradorlar büyüdüklerinde sakin, sadık, özenli ve çok sabırlı köpeklerdir. Bu yüzden terapi için harika köpekler ve çocuklar için mükemmel bir arkadaştırlar. Empati seviyeleri şaşırtıcı.

Golden Labrador bakımı

Golden Labradorlar, oburluğunu Labrador Retriever’den miras alabildiği için dengeli ve denetimli bir diyete ihtiyaç duyar. Onlara doğru miktarda yiyecek vermenin yanı sıra, zinde ve aktif kalmaları için her gün egzersiz yapmaları önemlidir.

Bu köpekler suya olan tutkularını ebeveynlerinden miras alırlar. Bu nedenle yüzme onlara hem fiziksel hem de zihinsel olarak fayda sağlayacak bir aktivitedir. Herkesin evinde havuz bulunmasa da imkan varsa hayvanı çok mutlu edecektir. Değilse, deniz gezisi harika bir fikir olurdu.

Zihinsel düzeylerinden bahsetmişken, bu köpeklerin sahipleriyle birlikte oyuncaklar, aktiviteler ve oyunlar kullanarak günlük olarak bu yönde aktif kalmaları da önemlidir. Aksi takdirde, köpek stres, endişe, can sıkıntısı ve uyaran eksikliği ile ilişkili diğer davranışlardan muzdarip olabilir.

Banyo ve hijyen

Bu köpeği yıkamak, gerçekten kirli olduklarında sınırlandırılmalı ve en fazla ayda bir yapılmalıdır. Önemli olan saçlarını iki ila üç haftada fırçalamaktır. Gevşek tüyler alındığından ve yenisi daha sağlıklı büyüdüğünden, tüylerinin sağlıklı kalması için bu gereklidir. Tüy dökme zamanlarında, bu görev daha da sık olmalıdır.

Kulaklar 10-15 günde bir kontrol edilmeli ve enfeksiyonlara neden olan akar ve kulak kiri birikimini önlemek için temizlenmelidir. Bu tür bir temizlik için ideal olan, evcil hayvan mağazalarından temin edilen köpekler için uygun kulak ürünlerine sahip olmaktır.

Diğer yandan dişlerinizi doğal olarak takmadıkları için dişlerinizi fırçalamayı ve gerekirse tırnaklarınızı kesmeyi de unutmayın.

Golden Labrador’un Eğitimi

Golden Labradorlar zeki, uysal ve dikkatli köpeklerdir ve bu nedenle onları eğitmek genellikle oldukça basittir. Komutları kavramaları kolaydır ve yanıtları genellikle hızlıdır.

Tabii ki, her durumda olduğu gibi, olumlu pekiştirme ve azim, eğitimi için temel araçlardır. Eğitime ek olarak, yukarıda belirtildiği gibi, bu köpeğin erken sosyalleşmesi önemlidir.

Golden Labradorlar: sağlık ve hastalıklar

Golden Labrador’un yaşam beklentisi 10-12 yıl civarındadır ve genellikle sağlıklı bir köpektir. Ancak bu, bazı hastalıklara karşı bağışık olduğu anlamına gelmez, bazıları ebeveyn ırklarından miras alınır. Bu hayvanda en sık görülen patolojiler arasında şunlar vardır:

  • İşitme hastalıkları: kulaklarının şekli nedeniyle, otit gibi enfeksiyonlara neden olan bakteri ve akarları biriktirme eğilimindedirler.
  • Kalça displazisi
  • Diz displazisi
  • Çapraz bağ yırtılması
  • Obezite
  • Katarakt
  • Progresif retinal atrofi

Veteriner tarafından yapılan düzenli kontrollerin yanı sıra, olası herhangi bir hastalık belirtisi durumunda sahibinin derhal harekete geçmesi, Golden Labrador’unuzun sağlığını iyileştirecektir. Bu durumların çoğu kroniktir ve yavaş ilerler, bu nedenle genellikle rutin ziyaretlerde teşhis edilirler.

Evcil hayvan olarak Golden Labrador

Golden Labradorlar, arkadaş canlısı ve barışçıl yapıları nedeniyle çocuklu aileler de dahil olmak üzere aileler tarafından çok sevilen bir refakatçi hayvandır. Ayrıca iyi mizacından ve öğrenmeye yatkınlığından dolayı ilk evcil hayvan olarak bile iyi bir seçimdir.

Tabii ki, onun bakımı ve öğrenmesinden siz sorumlu olmalısınız ve sahibi otoritesini lider olarak kullanmalıdır. Sert olmanın köpeğe karşı saldırgan olmak değil, saygıyı kullanarak itaat etmeyi öğretmek anlamına geldiğini unutmayın.

İdeal olarak, bir evcil hayvan olarak bir Golden Labrador’u seçerseniz, köpeğin çok hareket edebileceği bol miktarda açık alana sahip bir yerde yaşamalıdır. Bu köpekler için küçük apartman daireleri tavsiye edilmez, ancak günde birkaç kez dışarı çıkarılırlarsa uyum sağlayabilirler.

Goldador veya golden labrador deniz kenarında

Son olarak, yabancılarla bile iyi geçinen sosyal bir köpek olduğunu ve bu nedenle asıl görevinin bekçi köpeği olmak olmadığını belirtmek gerekir. Genellikle diğer köpeklerle iyi geçinir, ancak iyi bir birliktelik sağlamak için en iyi şey birlikte büyümeleridir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.