Tavşanın Midesinde Tüy Yumağı: Ne Yapmalı?

Tavşan midesinde tüy yumağı olması ciddi bir sağlık sorununa neden olabilir. Sizi bu hayvanlara tüy yumağına karşı yardım etmek için neler yapılabileceğini keşfetmeye davet ediyoruz.
Tavşanın Midesinde Tüy Yumağı: Ne Yapmalı?
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 20 Şubat, 2024

Tavşanlar çok temiz hayvanlardır ve uyguladıkları hijyen rutinleri tüylerini temiz tutmalarını sağlar. Bununla birlikte, tekrarlanan tımardan sonra bir tavşanın midesinde tüy yumakları oluşması gibi dezavantajlar da vardır.

Tıpkı kediler gibi, bu hayvanlar da her gün kendilerini tımarlamak için çok zaman harcarlar. Bu nedenle, bu evcil hayvanların çok fazla tüy yutması oldukça yaygındır. Bunu önlemek veya bu tüy yumaklarını yok etmelerine yardımcı olmak bir tavşanın sağlığı için çok önemlidir ve bu yazıda size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Bir tavşanın midesindeki tüy yumakları nelerdir?

Tüy yumakları, ayrıca trichobezoars olarak bilinen, hayvanın sindirim sisteminin herhangi bir bölümünde sıkışan katı kütleleridir. Tavşanın kendisi tarafından üretilirler, çünkü tımar etme alışkanlığında, vücudundaki gevşek tüyleri istemeden yutar.

Bir tavşanın midesindeki tüy yumakları potansiyel olarak ciddi bir problemdir. Bunun nedeni, bağırsak yolunda ve midede birikerek tıkanıklığa neden olmalarıdır. Tavşanların kusma yeteneğinin olmadığı da hesaba katılırsa, sorun daha da artar.

Kediler, kusabildikleri için tüy yumaklarını atmak konusunda biraz daha rahattır.

Ancak uzmanlar trikobezoarların gastrointestinal staz ile karıştırılmaması gerektiğini hatırlatıyor. Gastrointestinal staz, sindirim sistemi yoluyla yiyeceklerin yavaşlamasına neden olur, ancak buna kıl yumakları gibi fiziksel bir tıkanıklık neden olmaz. Görünüşü, hayvanın gastrointestinal bakterilerindeki bir değişiklikten kaynaklanır.

Çoğu durumda, tavşanların yuttuğu tüylerin çoğu bağırsak yolunda ilerler ve dışkıyla dışarı atılır. Bu dengenin korunması için, bu hayvanların saman ve onlara lif sağlayan diğer yiyeceklerden zengin bir diyet yemeleri gerekir. Aksi takdirde tavşanın midesinde tüy yumağı oluşur.

Bunun olmasını önlemek için ana şey semptomlara dikkat etmektir. Aşağıdaki satırlarda size bunların ne olduğunu göstereceğiz.

Veterinerin sedyesinde bir tavşan.

Tavşanlarda tüy yumağı belirtileri

Tavşanınızın midesinde tüy yumağı olduğunu gösteren bazı belirtiler şunlardır:

  • İştahını kaybeder ve yemeyi bırakır.
  • Düzenli dışkılama yapmaz, günlerce durabilir.
  • Şiş bir karın vardır.
  • Dışkısında kıllar bulunur.
  • Kayıtsızdır.
  • Hareket etmeyi reddedebilir.
  • Karın ağrısı belirtileri gösterir.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen bir veteriner merkezine gitmelisiniz; egzotik hayvanlarda uzmanlaşmış birini seçin. Trikobezoarlar gerçek neden olmayabilir, ancak bu işaretlerden herhangi biri, tavşanın sağlığında bir şeylerin doğru olmadığının göstergeleridir.

Tavşanlarda tüy yumağı nasıl önlenir

Bazı ipuçlarını takip ederek tavşanın midesindeki tüy yumakları önlenebilir. Bunları aşağıda açıklayacağız, bu yüzden okumaya devam edin.

Yemek ve su

Tavşanlarda trikobezoar oluşumunu önlemek istiyorsanız doğru beslenme önemlidir. Bu hayvanın diyeti lif açısından zengin ve karbonhidratlar açısından düşük olmalıdır.

Saman yemeklerinin temelini oluşturacak ancak taze sebze ve meyveleri de günlük yaşamlarına dahil etmeniz gerekiyor. Meyve grubu içinde, bu durumlarda, ananas ve papayanın haftada bir veya iki kez küçük parçalar halinde verildiği sürece çok faydalı olduğuna dikkat edilmelidir.

Buna ek olarak, tavşanın su alımına dikkat etmek önemlidir. Tüm bunlar, bağırsak yollarına fayda sağlar ve daha nemli olacakları ve daha kolay atılacakları için tüy yumaklarının hareketini ve dışarı atılmasını kolaylaştırır.

Düzenli fırçalama

Evcil hayvanınızın saçını düzenli olarak taramak, yutulmayan ölü tüylerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Kullanılacak fırçalar, tavşanın kürkünün türüne bağlı olacaktır, ancak metalik ince kart tipi fırçalar, bu gevşek kürkü çıkarmak söz konusu olduğunda genellikle en etkili olanıdır.

Tüy dökme dönemlerinde fırçalama normalden daha sık yapılmalıdır. Bu aşamada çok daha dikkatli olmalısınız, çünkü saç dökülmesi daha fazla olacağından ve hayvanın kendisini tımar ederken saçı yutma olasılığı daha fazla olacaktır.

Egzersiz ve oyunlar

Fiziksel aktivite, hayvanın sindiriminin yanı sıra gastrointestinal motiliteyi de destekler. Tavşanı her gün birkaç saat kafesten çıkarıp geniş bir alanda koşmasına izin vermek genel sağlığı kadar bu konuda da ona yardımcı olacaktır. Benzer şekilde, ona uygun oyuncaklar sağlamak, günlük aktivitesini zenginleştirecektir.

Sakin ve sağlıklı bir ortam

Tavşanlarda stres evcil hayvan tüylerinin dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle hayvana sakin ve sağlıklı bir ortam sağlamak tavşanın duygusal olarak dengeli olmasına yardımcı olacaktır.

Hayvana evde gürültüden ve olası yırtıcılardan (diğer evcil hayvanlardan) uzakta sessiz bir dinlenme yeri verilmelidir. Ayrıca oda sıcaklığı yeterli olmalı ve kafesleri her zaman temiz tutulmalıdır.

Tavşanın midesindeki tüy yumağı için ne yapılmalı?

Bahsedilen önleme yöntemleri, tavşanın midesinde tüy yumağı olduğunu hissederseniz veya tespit ederseniz de yararlıdır. Öyle olsa bile, bir veterinere danışmak önemlidir, sanki ciddi bir tıkanıklık meydana gelirse, hayvanın büyük olasılıkla ameliyat olması gerekecektir.

Tüm söylediklerimize ek olarak, trikobezoarların tedavisi söz konusu olduğunda çok etkili bir gıda takviyesi var.

Tavşanlar için malt nedir?

Tavşan maltı, evcil hayvan mağazalarından satın alabileceğiniz kalın, bitki bazlı bir macundur. Diş macunu gibi tüp şeklinde satılıyor ve bu da dozajını kolaylaştırıyor.

Malt genellikle yetişkin tavşanlarda kullanılır. Bunu sağlamak için ideal olan bir veterinere danışmak veya üreticinin tavsiyelerine uymaktır. Yine de olağan olan şey, normal zamanlarda evcil hayvana haftada bir veya iki kez vermek ve tüy dökme aşamalarında bunu 3 veya 4 katına çıkarmaktır.

Tavşanların genellikle lezzetini pek sevmediğini unutmayın. Hayvan mamayı reddedebileceğinden, yemeğinin üzerine biraz malt serpmek iyi bir fikir değildir. Uzmanların genellikle tavsiye ettiği şey, tavşanın ayağına biraz malt sürmektir. Orada hissettiğinde, ondan kurtulmak isteyecek ve yalamaktan başka seçeneği kalmayacak!

Tavşanınızın midesindeki tüy yumakları çok zararlıdır.

Çok sayıda trikobezoardan veya bağırsaklarını tıkayan diğer herhangi bir elementten etkilenen tavşanlar, zamanında önlem alınmazsa hayatlarını ciddi tehlike altında göreceklerdir. Sağlığını bir profesyonelin ellerine bırakmak, bunun olmasını önlemek için önemli bir adımdır, bu nedenle evcil hayvanınızda yukarıdaki belirtilerden herhangi birini tespit ederseniz, veterineri ziyaret etmekten çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.