Aslanbaş Balığı: Habitat, Özellikleri ve Bakımı

Aslanbaş balıklarının hızlı yüzememelerinin nedeni, kafalarının ağırlığından dolayı kolayca hareket etmelerini zorlaştırmasıdır. Ayrıca sırt yüzgecinin olmaması da serbestçe hareket etmesini engeller.
Aslanbaş Balığı: Habitat, Özellikleri ve Bakımı
Cesar Paul Gonzalez Gonzalez

Yazan ve doğrulayan biyolog Cesar Paul Gonzalez Gonzalez.

Son Güncelleme: 06 Mart, 2024

Japon balığı en ünlü süs balığı olarak kabul edilir. Yerlileştirildikleri ve diğer ülkelere ihraç edildikleri Asya’ya özgüdürler. Bu durum nedeniyle türler, her biri kendine özgü özelliklere sahip çeşitlere ayrılmıştır. Aslanbaş balığı, adını aslanın yelesini andıran çarpıcı baş tacından alır.

Güzel görünümleri ve bakımı kolay bir balık olmaları nedeniyle – Japon balığı ( Carassius auratus ) dünyanın hemen her yerinde bulunur. Özellikle altın rengi, kompakt boyutu ve gösterişli kafası, aslanbaş balıklarına akvaryumdaki en popüler çeşitlerden biri olma ününü kazandırmıştır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Aslanbaş balığın yaşam alanı

Normalde, bu balıklar ılıman ve soğuk suların sakinleri olarak kabul edilir, bu nedenle 15 ila 25 santigrat derece (59 – 77 F) sıcaklık aralığında iyi yaşarlar. Kökeni Asya’dadır, ancak bakımı çok zor olmadığı için çoğu akvaryumda görmek mümkündür.

Biraz çamurlu alanlarda kalmayı sevdikleri için fazla hareket etmeyen tatlı su hayvanlarıdır. Aslında, sazanın yakın akrabalarıdır, bu yüzden benzer tercihlere sahiptirler. Hatta bir Japon balığı ile bir sazan balığının melezleşme olasılığı da yüksektir.

Genel olarak, bu balıklar, bazı bitkilerin besin olarak hizmet ettiği gölet ortamlarında çok başarılıdır. En iyi seçenek, bu ekosistemlerde çamurlu bir alt tabakaya sahip olmak olacaktır, ancak bu koşullarda sağlıklarını korumak zordur.

Aslanbaş balığın kafası

Fiziksel özellikleri

Vücudunun uzunluğu 20 santimetreye (8 inç) ulaşabilir, ancak normalde 15 ila 18 santimetre (6 ve 7 inç) arasında değişir. Gövdesi yuvarlaktır, arkada hafif bir eğrilik vardır ve oldukça yavaş yüzer. Yüzgeçleri aşağıdaki fiziksel yapıya sahiptir:

 • Bir çift göğüs yüzgeci: Her iki tarafta, “yelesinin” hemen yanında.
 • Bir çift anal yüzgeç : Vücudun alt kısmında.
 • Kuyruk yüzgeci
 • Anal yüzgeç: Kuyruğun hemen üzerinde bulunur.

Aslanbaş balığının iki ana özelliği vardır: yumru şeklinde büyüyen başı ve sırt yüzgecinin olmaması. Bu önemlidir, çünkü sırt yüzgeci olan Oranda çeşidi ile karıştırılabilir. Öte yandan, hemen hemen aynı olan ancak aslanbaş balığından daha kavisli bir sırta sahip olan Ranchu çeşidine de çok benziyor.

En yaygın renkler, beyaz, kırmızı ve sarı kombinasyonlarıyla altın tonlarıdır. Bununla birlikte, Japon balıklarına özgü başka herhangi bir renge de sahip olabilir.

Aslanbaş balığı davranışı

Bu balık, habitatı ve hızlı yüzemediği için çok sakin bir hayvandır. Eğer strese girerse, olağan refleksi saklanmaktır. Ancak bu utangaç olduğu anlamına gelmez. Aslında, Carassius auratus genellikle akvaryumlrdaki aynı gruptaki diğer balıklarla birlikte daha iyi gelişen sosyal bir türdür.

Yaşam beklentisi

Genel olarak uzmanlar, aslanbaş balıklarının 5 ila 10 yıl arasında esaret altında yaşayabileceğini belirtiyor. Ancak bu, aldıkları bakıma bağlı olacaktır. Bunun nedeni, diğer balıklarla etkileşimin, her zaman diğer türler nedeniyle sorunlara neden olabilmesidir. Yüzgeç ısırıkları, uyumsuz balıklar arasında yaygındır.

Aynı nedenle, evcil hayvanın yoldaşlarını dikkatli bir şekilde seçmeniz önerilir.

Aslanbaş balığı besleme

Doğal ortamlarında bu organizmalar omnivordur, bu nedenle bitkiler, böcekler, kabuklular, zooplankton ve detritus tüketirler. Akvaryumlarda canlı yem veya dondurulmuş yemle beslenirler ve ayrıca ticari pul tipi yemleri de kabul ederler. Bu hayvanların akvaryumdaki bitkileri de yiyebileceği unutulmamalıdır.

Aslanbaş balığı üreme

Japon balığı grubu, bir yıllık yaşamdan sonra olgunluğa ulaşır. İki yaşındaki dişiler ticari olarak kullanılmaktadır, ne kadar büyüklerse o kadar çok yumurta bırakabilirler. Ayrıca çoğu çeşit belirli bir yaşa gelene kadar tüm fiziksel özelliklerini göstermez.

Vahşi doğada, bu hayvanlar yumurtlamalarını ilkbaharda, Şubat ve Mayıs ayları arasında gerçekleştirir. Ancak, yılın herhangi bir zamanında bunu yapmak için şartlandırılabilirler. Dahası, Hormones and Behavior adlı bilimsel dergide yayınlanan bazı araştırmalar, bunu teşvik etmek için hormonların kullanımını test etti.

Döllenme ve yumurtlama

Döllenme için dişiler, su kütlesinin yüzeyinde birkaç erkek tarafından kovalanır. “Kaçarken” yumurtalarını çevreye bırakırlar, bu da erkeklerin onları döllemek için yararlandığı şeydir. Tamamlandığında, döllenen yumurtalar suyun dibine düşer ve burada yüzeylere yapışarak gelişmeye başlarlar.

Aslanbaş balıkları için akvaryum bakımı

Almak istediğiniz her balık için akvaryumda en az 40 litre su olmalıdır. Bu arada, akvaryumun iç yapısının, uygun akvaryum çakılı veya kumu dahil edilerek elde edilebilecek kalın toprağa sahip olması gerekecektir. Ek olarak, suyu en uygun koşullarda tutmak için bir oksijenleme pompası ve filtre kullanılması gereklidir.

Periyodik su değişimi gereklidir, bu nedenle haftada en az iki kez yapmanızı öneririz. Su kalitesi ile ilgili olarak, aşağıdaki kriterler karşılanmalıdır:

 • Sıcaklık: 18 – 24 ° C (optimum).
 • Oksijenlenme seviyesi: 5 mg / L (minimum).
 • Nitritler ve amonyak: <0,05 mg / L.
 • pH: 7 (optimum).

Bu tür genellikle bahsedilenlerden daha kötü koşullara dayanır, ancak sağlığı ve yaşam kalitesi için bunları uygun değerlerde tutmak daha iyidir. Evcil hayvanların dünyasında hayatta kalmanın yaşamakla aynı şey olmadığını unutmayın.

Diğer türlerle birlikte yaşama

Japon balığının diğer balık türleri ile birlikte olması konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak hızlı türler olmamalarını öneririz. Bu, aslan başlı balıkların yavaş yüzmesi nedeniyle sorunlara neden olabilir. Bu tür aşırı aktif hayvanlarla birlikte yerleştirildiğinde stres çok yaygındır.

Koruma durumu

Resmi olarak, bu tür akvaryumlarda bakımı ve esaret altında üremesi nedeniyle herhangi bir tehlike altında değildir. Üstelik, aksine, Japon balıkları, olumsuz koşullarda suya dayanabildikleri için istilacı bir tür olma potansiyeline sahiptir.

Bununla birlikte, aslanbaş varyantı, hareketliliği bozulduğu ve vahşi doğada kolayca hayatta kalmasını engellediği için bu duruma uymayabilir. Ayrıca, Japon balığı çeşitlerinin, köpeklerde olanlara benzer şekilde, insanların hangi özelliklerin daha “güzel” olduğuna karar verdiği seçici çaprazlamalardan geldiğini belirtmek önemlidir.

Sarı aslanbaş balığı

Bakımı “kolay” bir tür olmasına rağmen, bunun en kötü koşullarda yaşaması gerektiği anlamına gelmediğini unutmayın. Evcil hayvan sahibi olmanın zaman, mekan ve paraya yatırım yapmayı gerektirdiği akılda tutulmalıdır, bu nedenle kolay bir iş değildir. Meydan okumaya hazırsanız, tavsiyeleri takip edin ve evcil hayvanınıza mümkün olan en iyi yaşamı verin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hulata, G. (1995). A review of genetic improvement of the common carp (Cyprinus carpio L.) and other cyprinids by crossbreeding, hybridization and selection. Aquaculture129(1-4), 143-155.
 • Salazar, S. K., Pérez, J. E., & Alfonsi, C. (2008). Introducción y extracción de peces ornamentales y especies de invertebrados acuáticos en Venezuela. SABER. Revista Multidisciplinaria del Consejo de Investigación de la Universidad de Oriente20(2), 139-148.
 • Copa Yujra, C. A. (2011). Evaluación del crecimiento de tres variedades de peces Goldfish (Carassius auratus) en agua fria bajo condiciones controladas (Doctoral dissertation).
 • Najim, S., Al-Mudhaffar, R. A., & Jassim, F. K. (2012). Some reproductive character of the fantail goldfish (Carassius auratus auratus) female from rearing pond in Basrah, southern Iraq. Iraqi Journal of Aquaculture9(1), 83-94.
 • Watson, C. A., Hill, J. E., & Pouder, D. B. (2004). Species profile: Koi and goldfish. Southern Regional Aquaculture Center.
 • Rylková, K., Kalous, L., Šlechtová, V., & Bohlen, J. (2010). Many branches, one root: first evidence for a monophyly of the morphologically highly diverse goldfish (Carassius auratus). Aquaculture302(1-2), 36-41.
 • Smartt, J. (2008). Goldfish varieties and genetics: handbook for breeders. John Wiley & Sons.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.