Frenchton: Bu Cins Hakkında Her Şey

Frenchton, son yıllarda çok fazla ün kazanmış melez bir köpektir. Bu şaşırtıcı değil, çünkü özellikleri nedeniyle harika bir evcil hayvandır.
Frenchton: Bu Cins Hakkında Her Şey
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Laura Morales Negrin

Son Güncelleme: 14 Mart, 2024

Frenchton, iki ebeveyn ırkının harika niteliklerinin çoğunu miras alır: Boston Terrier ve French Bulldog . Tanıyan herkesin sevgisini kazanan sadık ve sevecen bir köpektir.

Bu köpekler, onlar için çok yaygın isimler olmasa da, froston , frenchbo veya faux frenchbo olarak da adlandırılabilir. Sizi bu köpeğin tüm temel özelliklerini keşfetmeye davet ediyoruz.

Frenchton köpeğinin kökeni

Cinsin ortaya çıkışı genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde doksanlı yılların başlarında belirlenir. Amaç, Fransız Bulldog ve Boston Terrier arasında bir melez olan, ancak doğuştan sorunları olmayan bir köpek elde etmekti.

Frenchton, başlangıcından itibaren oldukça itibar kazandı ve neredeyse tüm dünyada çok popüler hale geldi. Buna rağmen, bu güne kadar cinsinin resmen tanınmasını sağlayamadı.

Frenchton özellikleri

Frenchton, omuzlarında 33 ila 40 santimetre (1 ila 1,3 fit) arasında değişen küçük bir köpektir. Ağırlıkları 5,8 ile 11 kilo (13 – 24 pound) arasında değişebilir, ancak diğer ırklarda olanın aksine dişiler her zaman erkeklerden daha küçük değildir.

Bunun nedeni, örnekler arasında ebeveynlerin baskın genetiğine bağlı olarak çok fazla değişkenlik olabilmesidir. Öyle ki bunların en büyüğü orta boy köpekler olarak sınıflandırılabilir.

Her durumda, bu köpeğin gövdesi sağlam ve kompakttır ve bacakları kısa ama geniştir. Kafa, melezlendiği ırkları çok andırıyor ve onlardan düz burnu miras alıyor.

Siyah gözleri ve güzel bir siyah burnu var. Kulaklarına gelince, sarkık mı yoksa dik mi oldukları en çok baskın olan genlere bağlı olacaktır. Örneğin, Frenchton , Boston Terrier’den daha fazla Fransız Bulldog genetiğine sahipse, genellikle dik kulakları vardır.

Frenchton köpek yavrusu.

Fransız kürkü

Bu köpeğin ceketi kısa, ancak belirli bir yoğunluğa sahip. Pürüzsüz ve dokunması zor, ancak iyi bakılırsa çok parlak ve ipeksi. Kürkünün renklerine gelince, hem ton olarak hem de desenlerde çok çeşitli olabilir.

En sık görülen renkler arasında kahverengi, beyaz, siyah ve krem öne çıkıyor. Aralarında herhangi bir şekilde birleştirilebilirler, en yaygın olanı iki renkli bir kürktür.

Mizaç

Frenchton yavruları çok enerjiktir ve oyunlar ve yürüyüşler yoluyla çok fazla enerjiyi kanalize etmeleri öğretilmelidir. Aksi takdirde eşyalarımızı ve mobilyalarımızı ısırmaya başlayabilirler.

Hem çocukken hem de büyüdüklerinde, insanlarla ve diğer hayvanlarla oldukça sosyal olan bu köpekler, koruyucularına karşı çok fazla ilgi ve sevgi gösterirler. Bu, herhangi bir aileye entegrasyonlarını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Buna ek olarak, ‘oldukça sakin ve çok fazla havlaması yoktur. Tabii ki, iyi eğitilmiş ve ihtiyacı olan her şeye sahip dengeli bir köpek olduğu sürece bu doğrudur – fiziksel egzersiz ve oyunlarla zihinsel uyarım.

Ancak, bu kadar sevecen olmak, bu hayvanda belirli bağımlılık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, çok uzun süre yalnız kalması iyi değildir. Bu nedenle tüm gün evde olmayanlar için uygun bir evcil hayvan değildir.

Frenchton bakımı

Frenchton ile ilgili dikkat edilmesi gereken ana noktalardan biri de diyetidir. Her durumda olduğu gibi, boyutuna ve yaşamın her aşamasına uyarlanmış dengeli bir diyete sahip olmalıdırlar.

Öte yandan, egzersizine özel önem verilmelidir. Köpeğin formda kalması için her gün yürümesi önemlidir. Ancak brakiyosefalik bir köpek olduğu için çok sık nefes alma sorunları yaşar. Bu, yapılacak egzersizin boğulmayı önlemek için her zaman ılımlı olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkarmamalısınız.

Hijyen

Bu köpeğin saçını fırçalamak haftada 2 ila 3 kez yapılmalıdır. Banyolara gelince, bunlar hayvan çok kirlenmedikçe ayda bir veya bir buçuk ayda bir defadan fazla gerekli değildir.

Herhangi bir balmumu çıkarmak ve enfeksiyonların ortaya çıkmamasını sağlamak için bu köpeklerin kulaklarını kontrol etmek ve temizlemek önemlidir. Buna karşılık, Frenchton’ın tırnaklarına iyi bakmalı ve çok uzadıklarında onları kesmelisiniz.

Onları kesme zamanının geldiğini anlamanın bir yolu, köpek yürürken yere dokunduklarını duymamızdır. Çok fazla egzersiz yapmazlarsa, bu köpek tırnaklarını yeterince aşındıramayabilir ve onların bakımından sahibi sorumludur.

Irk eğitimi

Bir Frenchton’u eğitirken, iki ana husus dikkate alınmalıdır. Bir yandan, öğrenmesini destekleyen özelliklerle çok zeki ve aktif bir köpektir. Bununla birlikte, yeni şeylerde biraz huzursuz olur ve bunları yaparken yorulabilir ve dikkati dağılabilir.

Bu nedenle, eğitiminiz sırasında ısrarcı olmak ve olumlu pekiştirme ve ödüller kullanmak çok önemlidir. Bunun işe yaraması için ödüllerin, dikkatini dağıtan şeyden daha çekici olması gerekir.

Sağlık ve hastalık

Başta da belirtildiği gibi, bu cinsin amacı, ebeveynlerinin özelliklerine sahip, ancak daha sağlıklı bir köpek elde etmekti. Çoğu örnekte bu sağlansa da, tüm hastalıklar %100 önlenemez. En yaygın durumlar arasında aşağıdakiler gibi solunum sistemi ile ilgili olanlar vardır:

  • Brakisefali solonum yolu sendromu
  • Yarık dudak
  • Hipoplastik trakea

Buna ek olarak, Frenchtonların aşırı kilolu olma eğilimi vardır. Bu nedenle yoğun egzersiz yapmamaları gerektiği için diyetlerini kontrol etmek hayati önem taşır.

Bu köpekler aynı zamanda ebeveynlerinden konjonktivit, kuru göz, katarakt, kiraz gözü veya glokom gibi bazı göz hastalıklarını da miras alırlar. Son olarak, bu cinste diş hastalıkları oldukça yaygındır, bu nedenle tartar ve enfeksiyon birikimini kontrol etmek için diş fırçalama sık sık yapılmalıdır.

Bir evcil hayvan olarak Frenchton

Frenchton, bu makalede bahsettiğimiz her şeyden dolayı harika bir evcil hayvandır. İyi mizacından dolayı biriyle yaşamak hiç sorun değil ve diğer evcil hayvanlar da dahil olmak üzere ailenin tüm üyeleriyle iyi geçiniyor.

Ayrıca çok iri ve enerjik bir köpek olmadığı için her türlü eve uyum sağlayabilir. Tabii uzun süre yalnız bırakılmaması gerektiğini de unutmamalıyız.

Frenchton’a hak ettiği gibi özen gösterirseniz, ömrü 12 ila 15 yıl arasında değiştiği için bu sadık dostun keyfini uzun süre sürebileceksiniz. Bunu yapmak için, evde ona gereken ilgiyi göstermeli ve sağlıklı kalmasını sağlamak için düzenli olarak bir veteriner hekime götürmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.