Evcil Hayvanlara İlaç Vermek Artık Çok Kolay

Ne olursa olsun, herhangi bir stres belirtisi göstermeyin; çünkü köpeğiniz bunu derhal fark edecektir. Bunun yerine, evcil hayvanınızın bir ilacı yutmasını sağlamak için bu yararlı stratejilere bakın. Köpeğinize göz damlası vermek zorunda kalırsanız, muhtemelen onu tutması için başka birine ihtiyacınız olur.
Evcil Hayvanlara İlaç Vermek Artık Çok Kolay

Son Güncelleme: 04 Şubat, 2019

Köpeğiniz ya da kediniz hasta olduğu zaman, veterineriniz size hap ya da göz damlası içeren bir reçete verir. İster hap ister göz damlası olsun, her iki durumda da, evcil hayvanlara ilaç vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bugünkü makalede evcil hayvanlara ilaç vermek için hangi yöntemleri izleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Evcil Hayvanlara İlaç Vermek ile İlgili İpuçları

Köpeğinizin ya da kedinizin bir ilaç alması gerektiği; ama sizin, hayvanınızın bu ilaçları yutmalarını sağlayamadığınız zamanlar oldu mu? Elbette ki, evcil hayvanınızı büyük hapları ya da tadı acı olan damlaları yutması için kandırmak zor olacaktır. Neyse ki bunu kolaylaştıran bazı teknikler vardır. Bu adımları takip edebilirsiniz:

1. Evcil hayvanlara ilaç vermek için sakin olun ve sakin kalın

Bu gerçekten önemlidir. Hayvanlar sizin vücut dilinizi okuyabilir ve duygularınızı anlayabilir. Bir başka deyişle, sizin gergin ya da endişeli olup olmadığınızı anında fark ederler.

Evcil hayvanlarınıza ilaç vermeniz gerektiği zaman, yapmanız gereken ilk şey sakinleşmek olmalıdır. Evcil hayvanınızın ağzını açmanız, içine bir hap koyup, köpeğinizin hapı yutması için burnunu yukarı kaldırmanız gerekiyorsa, kesinlikle nazik olmanız gerekir.

köpeğinize ilaç vermek

Bağırırsanız, çenesini açmaya zorlarsanız ya da vücut diliniz ile hayvana karşı bir öfke gösterirseniz, evcil hayvanınız kendini tehlikede hissedecek ve sizin görmek istediğiniz şekilde size cevap vermeyecektir. Böyle davrandığınız takdirde hayvan, ağzını kapalı tutmak, saklanmak, hırlamak gibi bazı davranışlar sergiler.

2. İlacı mamasının içine gizleyin

Evcil hayvanlara ilaç vermek için bu yöntemi de kullanabilirsiniz. Genellikle hapları yarıya ya da çeyreğe bölebilirsiniz. Böylece ilacı evcil hayvanınızın yemeklerine daha kolay bir şekilde saklayabilirsiniz.

Küçük bir peynir topu yapıp, ilacı bunun içine koyabilir, pastırmaya sarabilir ya da bir et parçasının içine koyabilirsiniz. İlacı gizlemek için ne kullanıyorsanız kullanın, evcil hayvanınızın çok fazla çiğnemeden ilacı yutması için yeterince küçük olduğundan emin olun.

ilaç verilen köpek

3. Bunu bir oyun haline getirin

Evcil hayvanlara ilaç vermek için bir başka yol ise, bunu hayvanınıza eğlenceli bir oyun gibi göstermektir. Hayvana ilacı vermeden önce onunla birkaç dakika geçirin.

İlacı yiyeceğin içine gizleme fikrinden hoşlandıysanız, bazı parçaları havaya fırlatarak ve evcil hayvanınızın havada yakalamasını sağlayarak, içinde ilaç parçaları olan yiyecekleri hayvanınızın yemesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğiniz o kadar eğlenecektir ki; yediği şeylerin içlerinden birinin içinde gizlenmiş bir ilaç olduğunu fark etmeyecektir bile. Bununla birlikte, bu oyunu sadece evcil hayvanınıza ilaç vermek istediğinizde oynamak iyi bir fikir değildir.

Eğer farklı durumlarda da hayvanınızla böyle bir oyun oynarsanız, o halde durum köpeğiniz ya da kediniz için o kadar da anlaşılır olmaz. O nedenle bu konuyu aklınızda tutmanızda fayda vardır.

4. Köpeğinizin karakter özelliklerinden yararlanın

Eğer köpeğiniz açgözlü  ise ya da yiyeceklerin etrafındayken heyecanlanıyorsa, bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Bu konuda deneyebileceğiniz harika yollardan biri; biri boş, birinin ise içinde ilaç olan iki yiyecek topu bulundurmaktır.

Evcil hayvanınızın oturmasını sağlayın ve ona her iki topu da gösterin. Hayvana ilk topu verin (içinde ilaç olan) ve ona biraz sonra tekrar vereceğiniz başka bir tane daha mama olduğunu gösterin. İkinci mamayı da almak için ilk mamayı hemen yutacaktır!

5. Tatlı ilaçlar bulun

Evcil hayvanınıza ilaç vermek zor olduğu için, laboratuarlar lezzetli haplar üretmeye başladı. Evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu ilaç türünde tatlı bir ilaç bulunup bulunmadığını öğrenmek için veterinerinize danışın. Çünkü bu tatlı ilaçları, yiyeceklerle karıştırmak ya da direkt olarak hayvana vermek çok daha kolaydır.

6. Yardım isteyin

Hayvana iğnesiz bir şırınga ile birlikte vermeniz gereken bazı ilaçlar vardır. Şırıngayı evcil hayvanınızın ağzının kenarına koyabilir, ağzının kapalı olduğundan emin olabilir ve böylece sıvıyı enjekte edebilirsiniz. Toz ilaçlar daha kolaydır; çünkü onları evcil hayvanınızın mamasına ya da suyuna karıştırabilirsiniz.

köpeklere ilaç yutturmak

Evcil hayvanınızın kulağına ya da gözüne damla damlatmak ya da hayvana krem sürmek için bir arkadaşınızdan ya da bir veterinerden yardıma ihtiyaç duyacağınız zamanlar olabilir.

Burada yapılması gereken, siz hayvana ilacı uygularken; bir başkasının hayvanı sabit tutmaya çalışmasıdır. Herhangi bir sorunun olmasını önlemek için evcil hayvanınızın sakin olması gerektiğini unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.