Sürüngenlerde Septisemi: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Septisemi, evcil hayvanda kontrolsüz bir enfeksiyondan kaynaklanan ölümcül bir klinik durumdur. Burada size klinik bir bakış açısından nasıl yaklaşacağınızı gösteriyoruz.
Sürüngenlerde Septisemi: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2024

Doğallaştırılmış bir teraryumdaki egzotik bir evcil hayvan, başka yollarla elde edilemeyen zengin bir biyolojik bilgi sağladığından, sürüngenler ve amfibiler evlerde giderek daha yaygın hale geliyor. Buna rağmen, egzotik hayvanınızın hayatını birkaç saat içinde tehlikeye atabilecek bazı hastalıklar vardır. Sürüngenlerde septisemi hastalığını duydunuz mu?

Septisemi nedir?

Septisemi teriminin, bakterilerin vücudun kan dolaşımına girmesini ifade ettiği düşünülür, ancak bu tamamen doğru değildir. Patojenik mikroorganizmalar uzun süreli enfeksiyon yoluyla kan dolaşımına girdiğinde, izole tablo bakteriyemi olarak adlandırılır.

Septisemi, bakteriyemi ile ilişkili yaşamı tehdit eden fizyolojik, patolojik ve biyokimyasal anormallikler kümesidir. Bu anormallikler, vücut kan yoluyla bulaşan bakterilerle elinden gelen her şeyle savaşmaya çalıştığından, etkilenen hayvanın aşırı bağışıklık tepkisinden kaynaklanır. Septik şok bu patolojinin en şiddetli aşamasıdır.

Tam olarak benzer olmasalar da, veteriner kliniğinde her iki terim de birbirinin yerine kullanılmaktadır, çünkü septisemi hala sepsis ile bakteriyemidir. Sürüngenlerde septik hastalıkta en sık saptanan patojenler, daha birçokları olmasına rağmen Aeromonas ve Pseudomonas cinslerine ait olanlardır.

Septisemik kutanöz ülseratif hastalık (SCUD)

Septisemik kutanöz ülseratif hastalık, su kaplumbağalarını etkileyen bu durumun özel bir çeşididir. Patolojik seyir sırasında ortaya çıkan lezyonlardan başka bakteriler de izole edilmiş olsa da, etken madde Citrobacter freundii’dir.

SCUD ile, kaplumbağanın kabuk plakaları çukurludur ve atipik bir pürülan akıntı gösterebilir. Apseler ve karaciğer lezyonları normaldir, ancak tipik septisemik durum genellikle bu hastalıkla bağlantılı değildir.

kaplumbağa yüzü yakın çekim

Sürüngenlerde septisemi nedenleri

Gördüğümüz gibi septisemi, bakterilerin hayvanın kan dolaşımına girmesinden kaynaklanan bir durumdur. Bunlar en yaygın nedenlerden bazılarıdır:

  • Dış yaralanmalar: Darbe, yanık veya teraryum arkadaşının neden olduğu bir yaralanmadan kaynaklanan bir yara, bakterilerin epidermisin ötesine sızmasına neden olabilir. Yüzeysel enfeksiyon tedavi edilmezse, bakteriler kan dolaşımına girecek ve septisemiye neden olacaktır.
  • Parazit istilası: Dış parazitlerin (akarlar) veya iç parazitlerin (nematodlar ve diğer “solucanlar”) varlığı, hayvanın bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu, kommensal veya zararlı bakterilerin vücudun biyolojik bariyerlerini aşmasını ve kana ulaşmasını kolaylaştırır.
  • Kötü teraryum koşulları: Çok yüksek veya çok düşük nem, aşırı sıcaklık dalgalanmaları veya yetersiz fotoperiyot teraryumdaki hayvanın immunsupresyona yol açacaktır.

Sürüngenlerdeki tüm septisemik hastalıklar çok ciddi bir enfeksiyondan kaynaklanır, ancak bu, stres, parazitoz veya yaralanmalar gibi dış etkenler tarafından desteklenebilir. Bu, evcil hayvanınızda bir hastalık belirtisi fark ettiğiniz anda bir veterinere görünmenizi çok önemli hale getirir.

Belirtiler

Sürüngenlerde septisemi semptomları sistemiktir, yani vücudun bir bölgesinde oluşmazlar. Bakteriler kan dolaşımına yayıldıkça, çoğu organ  az ya da çok etkilenecektir. Bu durumun bazı belirtileri şunlardır:

  • Hırıltı ve hırıltı ile kendini gösterebilen solunum sıkıntısı.
  • Letarji.
  • Konvülsiyonlar ve spazmlar.
  • Zayıflık veya tamamen hareket edememe.
  • Kas kontrolünün kaybı
  • Vücudun bazı bölgelerinde oksijen eksikliğini gösteren renksiz yamalar.

Sürüngenlerde sıvı birikimi, düşük vücut ısısı ve sistematik gıda reddi de septisemi belirtileridir. Evcil hayvanınız bu durumdan muzdaripse, son derece hasta görünecektir, bu yüzden zaman kaybetmeyin ve veterinerinize görünün.

Teşhis

Septisemi teşhisi, hayvanın semptomlarına ve çevresel parametrelere (diğer şeylerin yanı sıra diyet, ışık, sıcaklık, nem ve kir) dayanır. Sahibine sorarak temel veriler toplandıktan sonra, veteriner evcil hayvanın genel bir fiziksel muayenesini yapacaktır.

Yapılması gereken spesifik testler, koprolojik analiz (dışkı kültürleri) ve kan testleridir. Bu, kandaki ve dışkıdaki bakterileri tespit edecek ve tanıyı doğrulayacaktır. Septisemi doğrulandıktan sonra kaybedecek zaman yoktur.

Sürüngenlerde septisemi tedavisi

Hayvanda septisemi tespit edildiğinde, derhal sistemik antibiyotikler reçete edilecektir. Bunlar muhtemelen jenerik ilaçlar olacaktır, ancak tedaviye başlamadan önce kanda bulunan tüm bakteriyel ajanların izole edilmesini ve sınıflandırılmasını beklememelisiniz. Bu senaryoda, her saniye önemlidir.

Antibiyotiklerin yanı sıra, sürüngen herhangi bir biyolojik işlevi yerine getiremeyecek kadar zayıf ve susuz kalacağından destekleyici tedavi için hastaneye yatırılması gerekecektir. Buna intravenöz sıvı tedavisi, ısı kaynaklarının uygulanması ve hatta oksijen takviyesi dahildir.

Evdeyken, evcil hayvanınıza veterinerinizin reçete ettiği ilaç dozlarını vermeyi unutmayın. Aksi takdirde, enfeksiyon daha güçlü hale gelebilir.

yakın çekim bir geko

Prognoz ve önleme

Çoğu sürüngen agresif antibiyotik tedavisine iyi yanıt verdiğinden, sürüngenlerde septisemi, zamanında müdahale edilirse genellikle iyi biter. Ancak mikroorganizmalar bir organda geri dönüşü olmayan hasarlara neden olmuş olabilir ve bu durumda evcil hayvanın özel bakıma ihtiyacı olabilir. Veterineriniz size bu konuda tavsiyede bulunacaktır.

Septisemiyi önlemenin en iyi yolu, sürüngen ortamını her zaman temiz, dengeli, ihtiyaçlarına uygun ve bakterilerden arındırılmış halde tutmaktır. Evcil hayvanınız hala hastaysa, çok geç olmadan veterinere gidin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.