Dünyanın Dört Bir Yanından Kutsal Hayvanlar

Her uygarlık ya da kültür için, ilahi özelliklere sahip olan birçok kutsal tür vardır ve bunlar mitler ve efsanelerle ilgilidir.
Dünyanın Dört Bir Yanından Kutsal Hayvanlar

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2019

Seyahat ederken öğrendiğimiz ana derslerden biri, bakış açımızın, nerede doğduğumuz veya büyüdüğümüze bağlı olarak tamamen değiştiği gerçeğidir. Aslında, bazı ülkelerde kutsal olan ve diğerlerinde olmayan hayvanlar vardır. Bu yazıda size bazı örnekler göstereceğiz:

Bazı kutsal hayvanlar nelerdir?

Hayvanların kutsal varlıklar olduğu inancı çok eskilere dayanıyor. Eski uygarlıklar, etraflarında bulunan türlere ilahi özellikler atfetmiştir. Sonuç olarak, birçok efsane ve mit onların etrafında şekillenir. Bazı örnekler:

1. Fil (Tayland)

Bu hayvan Tayland’ın ulusal sembolüdür. Hatta, 1917’ye kadar bayrakta fil silüeti kullanılmıştır. Sonuç olarak, bu hayvan, bu Güneydoğu Asya ülkesinin tarihi ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Her şeyden önce, beyaz fil, Tay halkı için en kutsal olanıdır. 5.000 yıl boyunca, onları kraliyet ve refahla ilişkilendirerek onurlandırdılar.

Şu anda, Asya fili (yukarıdaki resimde) avlanma, turizm için kullanılması ve ormanların tahrip edilmesi nedeniyle nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. İyi haber, onları rahatsız etmeden vahşi doğada görebileceğiniz birkaç kutsal alan olmasıdır.

2. İnek (Hindistan)

Kuşkusuz, Hindistan’ın en ilginç görüntülerinden biri ineklerin sokaklarda ve pazar alanlarında serbestçe dolaştığını görmektir. Bu özellikle ilginçtir çünkü kimse onlara bir şey yapmaz. Hatta onlara kendi çocuklarından daha iyi bakarlar. Aslında, bir Hindu açlıktan ölse de -ki bu durum bu ülkede oldukça yaygın olan bir şeydir- asla bir parça bile dana eti yemeyecektir.

kutsal inekler

İnek Hinduizm’de kutsal bir hayvandır. Onları yaşamın sembolü olarak görüyorlar. Hatta bu nedenle, onları yıkadıkları ve farklı tapınaklarda süsledikleri yıllık bir parti bile vardır. Antik Hindistan’da, yalnızca süt vermeyen inekler kurban edilirdi.

3. Jaguar (Meksika)

Mezo-Amerikan kültüründe, Aztek tapınaklarının kalıntılarında görebileceğiniz üç kutsal hayvan vardır: yılan, kartal ve jaguar. Yılan doğurganlıkla, kartal savaşçılarla, jaguar ise dağlarla, kuvvet ve güçle ilgilidir.

mezo amerikan mimarisi

Bu medeniyetler, jaguarları, hayvanın gece alışkanlıklarından dolayı gece ve karanlıkla, anne sevgisiyle ise kendini adayan kadınların gençleri için gösterdikleri özenden dolayı özdeşleştirdikleri bilinmektedir. Bu güzel, tüylü etoburdan, Meksika’da, sadece vahşi bir kedigil olduğu için değil aynı zamanda iddia edilen güçlerinden ötürü de korkuluyor.

4. Kaplan (Çin)

Çin burçlarından biri olmasının yanı sıra, kaplan, bu ülkenin kaplumbağa, ejderha ve anka kuşuyla birlikte dört güçlü gök tanrısından biridir. Bu tanrının adı Byakko ve insanlığın öğretilerinin koruyucusu, tüm hayvanların kralı ve dağların efendisidir.

kutsal hayvan kaplan

Ayrıca, kaplanı metal elementi, adalet erdemi ve sonbahar mevsimi ile ilişkilendirirler. Bazı durumlarda, onu savaşla ilişkilendirirler, bu yüzden imparatorları savunan ordular kaplanları sembol olarak kullanmışlardır.

5. Yaban domuzu (Kuzey Avrupa)

Yaban domuzu, Keltlerin kutsal hayvanlarından biriydi. Bunun nedeni cesaret, güç, kehanet gücü ve sihiri temsil etmeleridir. Buna karşılık, bu hayvanlara, sağlık ve koruma sembolü olarak Batı Avrupa’da ibadet edilmiştir. Böylece, onları savaştan önceki ziyafet sofralarında savaşçılara servis ederlerdi.

Yaban domuzu dişi ise, şehveti temsil ediyordu. Ayrıca, aynı zamanda bir avcı olan Roma tanrıçası Diana’nın selefi olan büyücülerin ve tanrıça Arduinna’nın evcil hayvanıydılar. Bazı Kuzey Avrupa ülkelerinde, evde ya da kıyafetlerinizin altında kullanmak için muskalar ve yaban domuzu totemleri alabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.