Vahşi Kaplan: Yüzyılın Dönüşüne Şahit Olun

Vahşi kaplan, Rusya ile Vietnam arasındaki ormanlarda yaşayan koruma altındaki bir türdür. Bu hayvanların sayısı geçmiş dönemlerde çok azalmıştı. Ancak harika haberlerimiz var: Vahşi kaplanların sayısı son yıllarda önemli bir artış göstermekte.
Vahşi Kaplan: Yüzyılın Dönüşüne Şahit Olun

Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2019

Peki, son dönemdeki bu sayı artışının sebebi nedir? Cevap, STK’lar ve hükümetler arasındaki işbirliğinde yatıyor.

Vahşi kaplan nüfusu neden artış gösterdi?

Yıllardır, çevreciler vahşi kaplanın korunması için çalıştılar. Zira bu, doğu yarım kürede çok değerli bir hayvan.

vahşi kaplan türü

Bu artışın nedeni Hindistan, Nepal ve diğer ülkelerde kaplanların nüfusunun daha doğru hesaplanmasından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ‘ye göre, bu tür için koruma sistemlerinin genişletilmesi bu artışa katkı sağladı.

WWF genel müdürü Marco Lambertini, 30 yıldan beri ilk kez bu türün sayısının azaldığını söylemişti. Dolayısıyla, kaplanları korumak için hükümetler, STK’lar ve yerel topluluklar arasında yakın işbirliğine ihtiyaç vardı.

Elbette bu başarı, yıllar süren ortak çalışmaların sonucudur. Bugün vahşi kaplan nüfusunda kayda değer bir iyileşme görebiliyoruz.

Sonuç nedir?

O güne dek son nüfus sayımı 2010 yılında yapılmıştı. Buna göre, yalnızca 3200 kaplan kaydedilmişti. Dolayısıyla, vahşi kaplan için umut yok gibiydi. Bu noktada harekete geçilmesine ve türün korunması için adım atılmasına karar verildi.

2016 yılında yapılan son nüfus sayımında sayı 3890’a yükselmiştir. Bu sayı, altı yılda kayda değer bir artış olduğunu gösteriyor. Özellikle de o zamana dek düşüşün de devam ettiği göz önüne alındığında bu artışın önemini açıkça görebiliriz.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin açılışını yaptığı Kaplanların Korunması için 3. Asya Bakanlar Konferansı’ndan hemen önceki gün sayım verileri kamuoyuna açıklanmıştı. Vahşi kaplanın önemli bir rol oynadığı bu toplantı 12 Nisan 2016 Salı günü gerçekleşti.

Vahşi Kaplanların Korunması Konferansının Amacı Nedir?

2010 yılında, bu türü korumak için yeni bir süreç başlatılmıştı. “TX2” adı verilen bir hedef belirleme de bu sürece dâhildi. Amaç, 12 yıl boyunca yani 2022 yılına kadar vahşi kaplan nüfusunu yaşadıkları tüm alanlarda ikiye katlamaktı.

Bu sürecin bir parçası olarak, yaklaşık üç yıl sonra, Kapları Korumak İçin Asya Bakanlar Konferansı oluşturuldu. Konferansın amacı, Asya’dan farklı liderleri bu konuda iyileştirmeler yapılması ve “TX2” hedefine ulaşılması için her yıl bir araya getirmek.

Ancak bu konferans özel olacak gibi görünüyor. Zira girişimin lideri Michael Baltzer’, “Tx2” hedefine ulaşmak istiyorlarsa, sadece düşüşü durdurmakla yetinmeyip aynı zamanda vahşi kaplan sayısını iki katına çıkaracak ve bu hayvanlara güvenli bir alan sağlayacak iddialı, güçlü bir plan yaratmaları gerektiğini belirtti.

Vahşi kaplan türünün nüfusu neden azalıyor?

küvette kaplan

Vahşi kaplan iki nedenden ötürü ortadan kayboluyor: Kaçak avcılık ve yaşam alanlarının kaybı. Güneydoğu Asya’da vahşi kaplanları kurtarmak için hükümetlerin çaba göstermemesi de cabası.

Birçok hayvan gibi, kaplan da insanların yol açtığı zarardan kaçamıyor . Avlanmanın doğrudan sonuçlarına maruz kalıyorlar. Ayrıca iklim değişikliği de bu hayvanların nüfusunun düşmesinde dolaylı olarak rol oynuyor.

Son raporlara göre kaçak avcılık nedeniyle, 2010-2014 yılları arasında 1590 kaplanın öldürüldüğü tahmin ediliyor. Ne yazık ki bu durum, vahşi kaplanların büyük oranda azalmasına yol açıyor.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.