Köpekler için Proteinin Önemi

Köpeklerin beslenme düzeninde proteinin önemini biliyor musunuz?
Köpekler için Proteinin Önemi

Son Güncelleme: 07 Temmuz, 2019

Yemek, evcil hayvanınızın hayatının önemli bir parçasıdır. Ancak, ihtiyaçları olan onlara çok yemek vermeniz değildir, çünkü evcil hayvanlarınızın da doğru beslenmeleri gerekir. Bunu yapabilmek için, köpeklerde proteinin önemi hakkındaki bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Protein köpekleri nasıl etkiler?

Herkes, köpeklerin etçil olduğunu ve etin de en iyi protein kaynaklarından biri olduğunu bilir. Bu besleyici ögeler köpeğinizin vücudu için çok önemlidir, çünkü iki temel işlevi yerine getirirler:

Yapısal işlevler

Bu, proteinin vücut yapısını direkt olarak etkilediği anlamına gelir. Örnek vermek gerekirse; köpeğinizin kemikleri, kasları, tüyleri, tırnakları ve diğer dokuları bundan etkilenir. Dolayısıyla, çok az veya çok fazla protein, köpeğinizin görünüşü için iyi değildir.

Metabolizma

Köpeğinizin vücudunun fizyolojisinde doğrudan bir rolü olan bazı proteinler vardır. Bu proteinler, metabolizma katalizörlerinin çalışmasını sağlayan enzim ve hormonlarla beraber çalışırlar.

Protein, kas kütlesi açısından da önemlidir. Eğer köpeğiniz güçlü ise ve düzenli egzersiz yapıyorsa, yaşlanırken hareket kabiliyetini daha fazla koruyacaktır.

Bu, yaş fark etmeksizin tüm köpekler için önemlidir. Dolayısıyla, bir köpek yavrusu büyürken kas kütlesinin de artması gerekir. Yetişkin köpeklerde ise doğru beslenme köpeklerin kas kütlesini korur ve onların eklemlerinin hayati fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olan kas kütlelerini kaybetmesini engeller.

et yiyen köpekler

Diğer yandan, proteinler aynı zamanda bağışıklık sistemini de etkiler. Çünkü; vücudu hastalıklar, virüsler ve bakterilerden koruyan antikorlar da proteinden oluşur. Bütün bunların ışığında, proteinin köpekler için önemli olduğu son derece açık. Ancak, köpeğinize nasıl doğru miktarda protein vereceğinizi öğrenmeniz gerekebilir.

Köpeğinize protein vermek

Özel köpek mamaları köpeğinizin günlük ihtiyaçlarının belli bir yüzdesini karşılar. Bundan dolayı, yaşı fark etmeksizin köpeğinize kaliteli bir mama almak önemlidir. Ancak, köpek yavruları ve yaşlı köpeklerin ihtiyaçları da farklıdır, bundan dolayı köpek maması alırken mamanın köpeğinizin yaşı için uygun olduğundan da emin olmak gerekir.

Çoğu düşük kalite köpek maması köpeğinizin ihtiyacı olan protein miktarını içerebilir. Ama bu mamalar genellikle aminoasit düzeyleri düşük olan malzemelerle yapılır, bu da mamanın sindirimini zorlaştırır.

Premium ürünleri seçmek her zaman daha iyidir. Bu ürünler daha pahalı olsa da uzun vadede köpeğinizi daha sağlıklı tutacakları kesindir. Bu mamalarda aminoasit açısından zengin proteinler olduğundan, köpeğinizin sağlığını arttırırlar. Ayrıca bu aminoasitler sindirimi kolaylaştırır ve köpeğiniz mamayı daha rahat bir şekilde tüketebilir.

beslenme düzeni protein

Köpeğinize verdiğiniz yemek miktarına dikkat etmelisiniz. Köpeğiniz daha fazla protein alsın diye yemek miktarını arttırmamalısınız. Fazla miktarda protein yağa dönüşebilir ve obeziteye sebep olabilir.

Peki BARF diyetindeki köpekler?

Köpeğiniz, çiğ yiyeceklerden oluşan BARF diyeti doğrultusunda yemek yiyorsa, durumlar biraz daha karışık hale gelecektir çünkü köpeğinize dengeli porsiyonlarda yemek vermeniz gerekecektir. Veterinerinize, köpeğinize her yemekte ne kadar protein vermeniz gerektiğini sorun ve bu miktarın üstüne çıkmayın.

Veterinerinize köpeğinizin yeme düzeninden bahsetmeyi unutmayın. Şunu da hatırlamak gerekir ki, av köpekleri veya servis köpekleri gibi çalışan köpekler; evde sakin bir hayat yaşayan bir köpekten farklı yiyeceklere ihtiyaç duyacaktır.

Ayrıca, hamile veya bebeklerini emziren bir köpeğiniz varsa da yediklerine dikkat etmeniz gerekir. Köpeğiniz hastaysa veya ağır bir hastalığı yeni yeni atlatıyorsa da yediklerine dikkat etme durumu geçerlidir. Bütün bu durumlarda, köpeğinize ihtiyacı olan besinleri verebilmek için ne yapmanız gerektiğini veterinerinize sormalısınız.

Bu tavsiyelere uyarak köpeğinizin hem şimdi hem de gelecekteki yıllarda sağlıklı ve iyi olmasını sağlayabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.