Kutsal Burma (Birman) Kedisi

Kutsal Burma (Birman) Kedisi

Son Güncelleme: 12 Ekim, 2018

“Myanmar’nın Kutsal Kedisi” olarak da bilinen Burma (Birma, Birman) kedilerini hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak, muhtemelen bu beyaz tüylü ve mavi gözlü kediyi daha önce görmüşsünüzdür. Bu güzel hayvan hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz yazıyı okumaya devam edin.

“Kutsal Burma Kedisi” hakkında bilgi sahibi olun

Tarih ve Kökeni

Myanmar’ın kutsal kedilerinin kökeni hakkında bir efsane var. Efsaneye göre, yüzyıllar önce Khmer halkı, altın tanrıçasına tapmak için, Tsun-Kyan-Kse adında safir gözlü  bir tapınak inşa etti.

Tapınağa bakmakla görevli olan rahip Mun-Ha, bu heykelin önünde diz çökmüş bir şekilde çok vakit geçirmiştir. Bunu yaparken Sinh, tapınağın kedisi de ona eşlik ederdi. Ne yazık ki, bir gece, bazı soyguncular içeri girdi ve Mun-Ha’yı öldürdü ve Sinh, altın tanrıça figüründen gözlerini ayırmadan Mun-Ha’nın vücudunun üstünde durdu.

O anda tüyleri altın rengine, gözleri da safir gibi mavi renge döndü ve pençeleri yeryüzünün rengi oldu. Efsaneye göre,  tapınağın kedilerinin hepsi aynı dönüşüme uğramıştır. Sinh 7 gün sonra öldüğünde, rahibin ruhu ile birlikte cennete gitti.

Burma kedisi Avrupa’ya nasıl geldi?

Öyle ki, bu kedileri bir rahip, birkaç İngiliz gezginine hayatını kurtarmasının karşılığında bir takdir göstergesi olarak vermişti. Ne yazık ki, erkek olan kedi dönüş yolunda ölmüştü, ama dişi olan hamileydi.

Birma Birman Burma Kedisi

Avrupa’da Kutsal Burma Kedisi’nin ilk örnekleri Fransa’da bulundu. Cins 1925 yılında tanındı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, neredeyse bu ırkın nesli tükendi ve sadece bir çift kaldı. Kolay bir görev olmasa da, Burma soyunun devam etmesi sağlandı.

Fiziksel özellikleri

  • Boyutu : Orta boylu, gürbüz yapılı.
  • Kafa:  Geniş ve sağlam ancak yuvarlak ve sivri değil
  • Gözler:  Büyük ve yuvarlak, safir renkli ve hafif çekik
  • Gövde: Husky yapısından dolayı uzun ve biraz tombul
  • Kuyruk:  Orta uzunlukta, çok kalın, uzun tüylü
  • Renkler: Beyaz, arka tarafında altın tonlu krem rengi. Pençelerin kenarları daima beyazdır. Daha koyu renkli olanları veya diğer başka işaretler başka bir cins olduğunu gösterir.

Burma kedisinin kişiliği

Meşhur yalnızlıkları ile bilinen kedilerin genel özelliklerine rağmen, Burma Kedisi çok sosyal ve evcilleştirilmesi kolaydır. Bu kedinin tatlı ve sakin yaradılışları olduğu doğrudur. Sahipleri sık sık onları şefkatli, sadık yoldaşlar olarak tanımlar.

Bu kediler her zaman birine sokulmak isterler ve eğer yanına gittiği ilk kişi onu görmezden gelirse, başka bir kişiyi ararlar. Nispeten aktiflerdir, ancak oyun sırasında bazı ekstra egzersizleri teşvik etmek iyidir.

Bu kedinin bir diğer özelliği de, hayvanlar dünyasında nadir olarak görülen bir özellik olan sahipleri ile nasıl göz teması kurduklarıdır. Aslında Burma kedilerinin, kedilerden ziyade köpekler ile kıyaslanabilecek daha çok özelliği vardır.

Özel bakım ve sağlık gereksinimleri

Bu ırkların tüylerinin günlük olarak taranmasına özen gösterin; bunun dışında farklı bir tımar şekli gerekli değildir. Bazı durumlarda Burma kedileri, optik sinirlerini etkileyen bir gen mutasyonunundan muzdariptirler. Ayrıca katarakt sorunları da görülebilir.

Peki şimdi bir Burma kedisine sahip olmayı düşünür müsünüz? O zaman hiç durmayın! Pişman olmayacaksınız.

Fotoğrafın kaynağı: Claudia Zaino ve D. Maillard.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.