En Ölümcül Hayvanlar

Bazı türler, kurbanlarını kandırmak için zekalarını kullanırken, diğerleri ise avlarını yok etmek için güçlü pençeler ve hatta zehir kullanırlar.
En Ölümcül Hayvanlar

Son Güncelleme: 17 Mart, 2019

Binlerce yıl boyunca, doğa gerçekten zarif ve harika ölüm makineleri üretmeyi başardı. Dinozorlarda olduğu gibi, büyük bir çoğunluğunun artık soyu tükenmiştir. Ancak bu, bugünün dünyasındaki en ölümcül hayvanlar hakkında bilgi edinmek için çok geç olduğu anlamına gelmez!

Besin zincirinin tepesi

Besin zinciri, insanların dış dünyayı daha iyi anlamak için geliştirdikleri bir kavramdır. Pek çok insan bu zincirin en üstünde olduğumuza inanıyor. Ancak, gerçek oldukça farklı olabilir.

Dünya, besin zincirinde farklı rollere sahip canlılarla doludur. Av olarak kabul edilen, başkaları için yiyecek olan bazı hayvanlar vardır. Onları yiyen hayvanlara avlarını yakalamak için farklı “silahlarla” donanmış etçiller denir.

Bazı hayvanlar (insanlar gibi) kurbanlarını kandırmak için zekalarını kullanırlar. Diğerleri, etkili bir şekilde avlanmak için pençeler veya zehir gibi daha agresif yöntemlere başvurur. Ne olursa olsun, bütün bu hayvanlar avlarını öldürmeyi başarırlar. Aşağıda listelenen hayvanlar şu anda dünyadaki en ölümcül hayvanlardır.

En ölümcül hayvanlar!

Bu liste belirli bir düzene göre yapılmamıştır. Bu, ne kadar ölümcül olduklarına göre listelenmedikleri anlamına gelir.

1. Kutu Deniz Anası

Muhtemelen bu listede bir denizanası olmasına şaşırmışsınızdır. Kutu deniz anası dünyada var olan en ölümcül yaratıklardan biridir. İşte nedeni:

kutu denizanasi

Deniz arısı veya kutu denizanası , dokunaçları tamamen uzatıldığında, üç metreye kadar uzunluklara ulaşabilir. Bu hayvanları tehlikeli yapan, dokunaçlarının acı verici ve öldürücü olmasıdır.

Bu hayvanın aslen geldiği Avustralya’da, kaza sonucu ölümler çok yaygındır. Saydam olduklarından ve suda yüzdüklerinden ötürü, sörfçüler çok geç olmadan onları göremezler. Zehirleri beş dakikadan az bir sürede kurbanı öldürebilir. Bu hayvanlar bakteri ile beslenmelerine rağmen, onları bu listeye dahil etmenin doğru olacağını düşündük, çünkü onlar oldukça ölümcüllerdir.

2. Afrika Aslanı

Herkes Afrika savanalarında yaşayan, ormanların kralı aslanı tanır. Onları çoğu zaman, günde yaklaşık 16 ila 20 saat uyurken bulabilirsiniz, bu yüzden dünyanın en tembel hayvanlarından biri olarak kabul edilirler.

afrika aslanı

Afrika aslanı bu listede yer alır çünkü oldukça etkili avcılardır. Tabii, zehirleri yoktur, ama inanılmaz hızları ve güçlü pençeleriyle bunu telafi ediyorlar.

Ayrıca, eğer bu da yetmezmiş gibi, aslanlar sürüler halinde dolaşırlar, bu da onlara sayıca da bir güçlülük sağlar. Bir aslan sürüsü saldırılarını koordine ettiği zaman, en büyük fili bile indirebilirler. Bir aslan insan etini yerse, ondan başka bir şey yiyemeyeceğine dair bir efsane vardır.

3. Zehirli Ok Kurbağası

Bunu açıklığa kavuşturalım: Yakışıklı bir prense dönüşeceğini umarak bu kurbağaların hiçbirini öpmeye çalışmayın. Parlak renkli bir cilde sahiplerse özellikle yapmayın. Bu, son derece tehlikeli olduğuna dair açık bir işarettir.

zehirli ok kurbağası

Zehirli ok kurbağası, Orta ve Güney Amerika’nın ormanlarına endemiktir ve 150’den fazla farklı türü vardır. Daha önce de belirtildiği gibi, bu kurbağaların, avcılarını uyaran son derece göz alıcı renkleri vardır.

Derileri dünyadaki hemen hemen her hayvan için son derece ölümcül olan bir zehir salgılar. Ancak gerçek şu ki, zehiri üretmezler. Avları olan farklı eklembacaklılardan sentezlerler. Kurbağa ne kadar renkli olursa, zehir de bir o kadar kötü olur.

4. Deniz Yılanları

Bir an için bunu düşünün. Zehirli veya zehirsiz olsa da, bir yılan sizin için korkutucu ise, zehirli bir yılanın suyun içinde olduğunu düşünün. Hidrophiinae familyası türleri, neredeyse bütün hayatlarını hem tuzlu hem de tatlı suda geçirirler.

deniz yilani

En büyük türlerin uzunluğu 4 metreye kadar çıkabilir ve daha iyi hareketlilik için kuyruklarında bir kanatçık bulunur. Gerçek şu ki, bu yılanlar kışkırtılmadıkça agresif değildir. Tahrik olursa, saldırganlarını bir kobradan beş kat daha güçlü bir zehirle ısırırlar.

5. Su aygırı

En ölümcül hayvanlar listemizdeki son hayvan su aygırıdır. Şaşırmamış olabilirsiniz. Su aygırılar çoğunlukla Afrika kıtasında ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaşamaktadır.

bağıran su aygırı

Oldukça huzurlu ve özellikle tehdit edici değilmiş gibi görünmekle birlikte, su aygırı en bölgeci kara hayvanlarından biridir. Yetkilerine meydan okumaya cesaret eden her şeye karşı da çok agresif olabilirler. Timsahlar bile su aygırının çenesine karşı koyamamıştır. Ayrıca, bu da yetmezmiş gibi insanlara da tahammül edemezler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.