Kara Kediler: İlginç Efsaneler

Bu kediler Eski Mısır'da saygı gördü, tanrı olarak kabul edildi fakat diğer yerlerde büyücülükle ilgili oldukları için yakıldılar.
Kara Kediler: İlginç Efsaneler

Son Güncelleme: 02 Mart, 2019

Bazı insanlar için, kara kediler kötü şansı temsil eder. Diğerleri ise tam tersi olduğunu düşünüyor. Kara kediler ile ilgili bu efsaneler nereden geliyor? Her zaman kültürün bir parçası mıydı? Bu yazıda, kara kediler efsanesi hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Kara Kediler: saygı duyulurken nefret edilmeye

İnsanların kedigillerle ilişkisi çok uzun bir zaman öncesine dayanır. Örneğin, Eski Mısır‘da, kediler tanrıların elçileri olarak kabul edilirdi. Ayrıca, ana tanrılardan biri olan Bastet, bir kedi şekline sahipti ve güneşi temsil ediyordu.

Firavunların her renkte evcil kedileri vardı. Bu kediler ayrıca ahirete giderken kötülüklere karşı korunmaları için onunla birlikte gömüldü.

Victoria döneminde İngiltere ve İskoçya’da insanlar, yeni evlilerin yeni evlerinin girişinde siyah bir kedi bulmalarının, evlilikleri sırasında refah ve mutluluğu sembolize ettiğine inanıyordu.

Denizciler her zaman teknelerinde kara kedi bulundurmaya çalışırdı çünkü kara kediler iyi şans olarak kabul edilirdi. Ayrıca, denizcilerin eşleri, denizcilerin açık denizlerden güvenli ve sağlam bir şekilde dönmelerini “güvence altına almak” için eve bir kara kedi alırdı.

Zaman içerisinde kara kediler

Bununla birlikte, bu olumlu sembolizm, özellikle Avrupa’da Orta Çağ döneminde, zaman içerisinde değişmiştir. O dönem, kediler cadılarla ilişkilendirildi. Bu gece saatlerindeki hareketliliklerinden kaynaklanıyordu. Aynı zamanda, kara kediler de ‘cadılar’ gibi siyah giydiği için aynı algı kediler için de geçerli oldu. Bazı insanlar cadıların şeytani şeyler yapmak ve avlanmak için geceleri kara kedilere dönüştüğüne bile inanıyordu.

yeşil gözlü kara kedi

Ancak, kedileri çevreleyen olumsuzluk yeni bir şey değil. İbrani ve Babil geleneklerine göre, kediler yılanlarla kıyaslanmıştır ve şeytani varlıklardır. Ayrıca Galler ve Fransa’da Cath Palug hakkında bir efsane vardır. Bu, Kral Arthur onu öldürene kadar Anglesey adasının tüm sakinlerini korkutan korkunç bir kediydi.

Kara kediler ve batıl inançlar

İnsanlar bir kara kedinin bakışlarından kuşku duyuyordu çünkü hayvanın onları büyüleme gücüne sahip olduğuna inanıyorlardı. Biri siyah bir kediye sahip olduğunda, şeytani olarak kabul edilirdi veya büyücülükle ilişkilendirilirdi. Bu nedenle, yakalandıklarında hem kedi hem de sahibine zulmedildi. Bazen yakılarak bile idam edildiler.

On üçüncü yüzyıla ait bir belgeye göre, “bir kara kediyi evine kabul eden herkes, büyücülük yapma suçundan idam edilme riski taşımaktadır.” Katolik kilisesi bu zulmü devam ettirmiş ve Aziz John gecelerinde kedileri yakmışlardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Salem şehrinde, o ünlü “cadı avı” sırasında kara kediler yakalanmıştır. Bunun nedeni, insanların, kadınların kara kedilere dönüşebildikleri ve geceleri kimse tarafından tanınmadan kötülük yaptıklarına inanmalarıydı, Avrupa’da da buna benzer bir düşünce yaygındı.

Fransa’da Paris’in Montmartre bölgesinde 1881’de tanınmış bir kabare açıldı ve Pablo Picasso gibi ünlü sanatçılar tarafından ziyaret edildi. İşletmenin adı “Kara Kedi” idi – Fransızca Le Chat Noir. Kulübün reklamını yapmak için kullanılan bir poster dünya çapında ün kazanmıştır.

kötü bakış atan kara kedi

Kara kediler hakkında devam eden efsaneler

Batıl inançlar uzun yıllardır varlığını sürdürmektedir. İnsanlar ayrıca kedilerin belli hastalıkların taşıyıcıları olduğuna inanmaya başlamıştır. Dolunayda bir kara kediyle karşılaştığınızda, bu bir salgın olacağı anlamına geliyordu. İtalya’da, bir kedi hasta bir kişinin yatağına tırmanırsa, bu kişinin kısa bir süre sonra öleceği inancı vardır.

Kara kediler hakkında birçok fikir zaman içinde kaybolurken, popüler kültür bazen hala bu hayvana dair olumsuz bir imaj çizmiştir. Örneğin, kara kediler genellikle bir yavru grubu arasında en son sahiplenilenlerdir. İnsanlar yeşil veya sarı gözlü bir siyah kedi yerine, beyaz, kahverengi veya alaca kedileri tercih ederler.

Hala, önlerinden geçen bir kara kedi gördüklerinde, “lanetlenmekten” kaçınmak için üç adım geriye doğru giden insanlar vardır.

Ancak, işletmelerini kara kediler ismini kullanarak adlandıran birçok insan var. Buenos Aires, Korfu ve Nantes’da bu isimde kafeler vardır. Bu dükkanlar birkaç yıldır halka hizmet vermektedir. Bu da, güzel hayvanların aslında lanetli olmadığına inanmak için bir başka nedendir!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.