Dikkat! Asla Köpeğinizi Arka Ayakları Üstünde Yürümeye Zorlamayın

Dikkat! Asla Köpeğinizi Arka Ayakları Üstünde Yürümeye Zorlamayın
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sevimli bir Fino köpeğinin (Kaniş) sahibi tarafından, arka ayakları üstünde yürürken bir videosu çekilmiş. İnsanların yarısı ellerindeki telefonlar ya da bilgisayarları aracılığı ile adeta bir duygu patlaması yaşadılar. Bahsi geçen köpek videoda rahat bir şekilde, sanki çok doğalmış gibi ve hiç yardım almadan yürümeyi başarmış gibi görünüyordu. Ancak bu yaptığı hareketin vücut yapısına verebileceği muhtemel hasar hesaplanamayacak kadar büyük olacaktır. 

Ancak bundan daha da kötüsü, sosyal medyada ünlü olmuş bazı köpeklerin biz insanları eğlendirmek adına tahammül etmek zorunda oldukları saatler süren işkence ve hayvanı istismar eden eğitimlerdir. İnsanların çoğunun görmezden geldiği şey ise, bu popüler olmuş videoların arkasında bir terör, acı ve ıstırap hikayesi olmasıdır.

Bir köpeği arka ayakları üzerinde yürümeye zorlamak, köpeğin çok ciddi sağlık sorunları yaşamasına yol açabilir. Ki böyle bir eylemin hayvan istismarı olarak ifade edilebileceğini söylememize gerek dahi yok. Bu da bizi tartışmalara yol açan Dou Dou’nun viral videosuna getiriyor. Dou Dou, Şanghay’da yaşayan ve sosyal medyada çok fazla takipçisi olan ünlü bir köpek.

Sizin Gibi Arka Ayakları Üstünde Yürüyebilen Köpek Dou Dou

sahibinin kucağında köpek

Baş kahramanı kahverengi tüylü bir Fino köpeği olan bir video, sosyal medyada çok fazla konuşuldu. Bu köpeğin aynı insanlar gibi arka ayakları üzerinde koşma ve zıplama becerisi, binlerce insanı şaşkına çevirdi.

Hayvanlar hakkında daha az bilinç sahibi olan internet kullanıcıları videodan çok keyif aldı, köpeğin yapabildiği şeyden çok etkilendi ve sosyal medya hesaplarında bu videoyu paylaştı.  Kısa bir süre sonra, başka bir grup insan ise bu konuda videolar yayınlamaya başladı. Bu videolar köpeklerini, bu gibi numaraları  öğrenmesi için resmen zorlayan köpek sahipleri olduğundan bahsediyordu. Bu insanlar, köpeklerini eğitirken onlara küçük düşürücü muamelelerde bulunuyordu.

Yaşanan tartışmalar bir süre sonra netlik kazandı. Dou Dou ‘nun, bu şekilde yürümesi için onu eğiten kişi tarafından istismara uğrayan bir köpek olduğu çok yüksek bir ihtimaldi.

Bu sevimli Fino’nun fotoğraflarının hemen hemen tamamında, köpek sanki küçük bir kız çocuğuymuş gibi farklı farklı kıyafetler giydirilmişti. Üstelik tahmin edebileceğiniz gibi köpek, ayakta duruyordu.  Bu konuda hayvan hakları aktivistlerini ürküten şey ise, bu insanların sosyal medyada dikkatini çekmek için köpeklerini bu şekilde eğitmeye çalışması olmuştur.

Peta da Yapılan Eleştirilere Destek Verdi

Bir hayvan hakları organizasyonu olan Peta (People for the Ethical Treatment of Animals, Türkçe’si Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler)’nın bu konu hakkında bir tavır alması çok uzun sürmedi. Peta’nın tepkisi şu şekildeydi: “Hayvanlar bizlerin eğlenmesi için var olan canlılar değillerdir, nokta.” Bu ve bunun gibi mesajlar sayesinde aktivistler, bizleri “beğen” ya da “retweet” butonuna basmadan önce bir kez daha düşünmeye davet etmiş oldular.

Bu gibi davranışların evcilleştirilmiş hayvanları abartılı bir şekilde ya da sağlıksız yollarla insan gibi davranmasını sağlamayı amaç edinmiş bir kültürün etkisi olduğu görülüyor.

Sağlık Üzerindeki Olumsuz Etkiler

Köpekler genellikle dört ayakları üstünde yürür ve koşarlar . Daha da spesifik olmak gerekirse, bir köpeğin arka ayakları köpeğin toplam ağırlığının yalnızca %60’ını taşımaya destek verecek şekilde gelişmiştir.

İnsanlar ise köpeklerdekinin aksine, güçlü bacak kaslarını kullanarak vücut ağırlıklarının tamamını taşıyabilecek şekilde evrimleşmişlerdir. Köpekler iki bacakları üzerinde yürümeyi öğrendikleri zaman aşırı ağırlığa dayanmak için kaslarını ve kemiklerini, kendi doğalarına uygun olmayan ve rahatsız bir pozisyona sokmuş olurlar.

Bazı köpekler ön ayaklarını kaldırma yetisine sahiptirler. Fakat bu hareket, iki ayakları üstünde yürümelerinden farklı olarak, çok hızlı bir şekilde yapılan ani bir harekettir. Köpeklerini insanlar gibi yürümesi için eğiten insanlar bunu ancak fiziksel şiddet uygulayarak ve hayvanda bir takım korkular yaratarak başarırlar.

Bu hareketin köpeğin omurgasında ve dizlerinde çok önemli sorunlara yol açabileceğini düşünen çok fazla veteriner uzman vardır. Bu sorunlar her köpek cinsinin karakter özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Köpeğin Sahibinin Savunması

köpek patileri

Birkaç gün önce Dou Dou’nun sahibi, çektiği video ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Köpeğin sahibinin ismi Wen. Wen’e göre, köpeği Dou Dou henüz birkaç aylık bir yavru olduğu zamanlardan beri ayağa kalkıyordu.  Köpeğin sahibi, evcil hayvanının herhangi bir problem yaşamadan arka ayaklarının üzerinde yürümesine izin veren, doğuştan gelen garip bir rahatsızlıktan muzdarip olduğunu düşünüyor.

Ancak, köpekler için doğal olmayan bu yürüyüş şeklini gerçekleştirmeleri için evcil köpekleri hazırlayan eğitmenlerin olduğu da bilinen bir gerçektir. Bunlara ek olarak ise, bazı videolarda Wen köpeğe emir veriyor gibi görünüyor. Ki bu da videoyu eleştiren insanların olaya daha da şüpheyle yaklaşmasına sebep oluyor.

Hayvanları abartılı bir şekilde insan gibi davranmaya zorlamanın hayvan zulmüne yol açabileceğini bizler çok iyi biliyoruz. Ailemizdeki bir bireyi sevdiğimiz kadar köpeğimizi de çok sevmemiz ayrı bir konudur. Ancak evcil hayvanımızı bir insan gibi davranmaya zorlamak bambaşka bir konudur. Ki bu da insanların aklına burada hayvan zulmü olup olmadığına dair soru işaretleri getiriyor.

Hayvan severler olarak bizim sorumluluğumuz ise herhangi bir hayvana yaptırılan sirk hareketlerini desteklemeden önce kendimizi bilgilendirmektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.