Sağlık Uyarısı: Köpekler İçin Zehirli Olan Yiyecekler

Köpekler normalde insan yemekleri yememeli, orası kesin. Ama eğer bazen patilerini insan yiyeceklerine uzatıyorlarsa, bu yazıda bahsedeceğimiz yiyeceklere ulaşamayacaklarından emin olun.
Sağlık Uyarısı: Köpekler İçin Zehirli Olan Yiyecekler

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2018

Köpeklere zehirli olan yiyecekler

Bu liste köpeklerde ciddi sağlık sorunlarına yol açan, onlar için zehirli olan yiyecekler listesi. Sorumluluk bilincinde sahipler olarak, bu yiyeceklerin hangileri olduğunu bilmek ve köpeklerimizi bunlardan uzak tutmak bizim görevimiz.

  • Çikolata
  • Soğan ve sarımsak
  • Alkol
  • Kemik
  • Şeker, şekerleme ve sakız
  • Narenciye ve diğer çekirdekli meyveler
  • Süt

Çikolata

Köpekler için belki de en bilinen zehirli yiyecek çikolatadır. İnsanlar arasında son derece sevilen bu tatlı hayvanlar ve özellikle küçük hayvanlar için son derece zehirli olabilecek teobromin içeriyor.

Köpek ve çikolata

Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak bizim yemeklerimizde sıklıkla kullanılıyor, ve çoğu veteriner bu yemek artıklarının evcil hayvanlara verilmemesini öneriyor. Birbirine benzeyen bu yiyecekler, anemi ve çeşitli solunum yolları rahatsızlıklarına sebebiyet verebileceği için tehlikeli.

Alkol

Alkol insanlar için bile zararlı bir içecek. Tüylü dostlarımızın iç organlarında da ölümcül etkileri olduğu için evcil hayvanlarımıza alkol vermek çok tehlikeli olacaktır. Buna dikkat etmek, köpek sahipleri olarak bizim sorumluluğumuzdur.

Kemik

Köpeklerin ağızlarında bir kemik olan görüntüsünün yaygınlığına rağmen, aslında bu durum çok tehlikelidir. Boğulma, hazımsızlık ve özellikle kümes hayvanlarının iğne gibi delici olabilen kemiklerinden dolayı yaralanma riskleri çok yüksek.

Eğer köpeğinizi bir kemikle ödüllendirmek istiyorsanız, bir pet shop’a giderek ona doğal, sağlıklı yiyeceklerle yapılmış kemik şeklinde bir yiyecek alın. Bunun için özel olarak tasarlanmış çok çeşitli yiyecekler var.

Ağzında kemik tutan köpek

Şeker, şekerleme ve sakız

Köpeğinizin şeker yemesine kesinlikle engel olmalısınız. Bir köpeğe şeker vermek körlük veya şeker hastalığına kadar gidebilecek ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Köpeğiniz eğer bir sakız yutarsa tehlike daha da büyür, çünkü sakız xylitol içerir.

Narenciye ve diğer çekirdekli meyveler

Genel olarak narenciyeler köpekler için zararlıdır, ancak portakal ve limon psoralen içerdiği için daha da zararlıdır. Zaten köpekler de asitli olduğu için bu meyvelerden kaçınırlar.

Çekirdekli meyveler arasında da özellikle kavun ve kayısı gibi, asphyxiation riskinin yanında çekirdekleri siyanür de içeren meyvelere özellikle dikkat etmelisiniz.

Süt

Sadece insanlar yetişkinliklerinde bile süt içebilirler. Bizim sütü sindirmemizi sağlayan enzimler köpeklerde yok, bu yüzden de evcil hayvanlarınıza laktoz içeren yiyecek ve içecekler vermemelisiniz.

Bu listeye daha birçok madde eklenebilir. O yüzden, yapılacak en doğru şey evcil hayvanlarınız için uygun olan yiyecekleri veterinerinize sormaktır. Onlara, özellikle hayvanlar için üretilmiş yiyecekleri vermelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.