Logo image
Logo image

Köpeğinizle Daha İyi Bir Yürüyüş için Uymanız Gereken 4 Kural

3 dakika
Köpeklerin evin dışında iyi vakit geçirmeleri gerekir. İz sürmeye yönelik içgüdülerini tatmin etmek için diğer köpeklerle etkileşime girmeli ve kokuları algılamalıdırlar. Bu nedenle, köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak evcil hayvanınızın mutlu ve dengeli bir hayat sürmesi için çok önemlidir.  Ayrıca, köpeğiniz ya korkularının üstesinden gelmeli ya da onlardan mümkün olduğu kadar uzak durmalıdır.
Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Yürüyüşe çıkmak, bir köpeğin gün içerisinde yapmayı en çok istediği aktivitedir. Bu köpeğiniz için eğlenme ve arkadaşlarıyla sosyalleşme zamanıdır. Köpeğinizle mükemmel yürüyüşler yapmak istiyorsanız, okumaya devam edin, çünkü köpeğinizle daha iyi bir yürüyüş için uygulayabileceğiniz 4 farklı şeyden bahsedeceğiz.

Yüksek kaliteli yürüyüş ne demektir?

Bir köpek için yüksek kaliteli bir yürüyüş çok önemlidir. Böyle bir yürüyüş, dışarıda olmanın keyfini çıkarmasına, huzur içinde hareket etmesine, diğer köpeklerle etkileşime girmesine ve birçok farklı koku almasına izin verir.

Gün içinde kendini rahat hissedebileceği nadir anlardan biridir. Bu nedenle, yüksek kaliteli bir yürüyüş köpeğinizin mutlu ve dengeli olması için önemlidir. Köpeğinizin yürüyüşleri iyi geçmezse, dışarı çıkmaktan korkar ya da çıktığı zaman kötü deneyimler yaşayabilir; bu da başka sorunların oluşmasına neden olur.

Köpeğinizle yürüyüşlerin daha iyi hale gelmesinin yanı sıra, yüksek kaliteli bir yürüyüş köpeğinizin kokladığı tüm kokuların tadını çıkarmasına izin verir. Ayrıca kaliteli bir yürüyüş için, bazı yerlerde köpeğinizin tasmasını çıkarıp çevreyi rahatça keşfetmesine izin vermelisiniz.

1.Tasmasını çekiştirmeyi bırakın

Yaptığınız yürüyüşlerde köpeğinizin mutlu ve rahat olması için tasmasını çekmeyi bırakmanız gerekir, aynı zamanda köpeğiniz de tasmasını çekiştirmemeli. Dışarıda olduğunuz zamanlar, tasma sizi evcil hayvanınıza bağlayan bir şeydir ve birçok duyguyu iletir: öfke, acele, stres ya da tam tersine, güven ve rahatlama.

Sürekli gergin olduğu için uzatılabilen tasmaları kullanmamalısınız. Bunun yerine normal bir tasma tercih etmeli ve kullanırken özen göstermelisiniz: Yürürken köpeğinizi durdurmak için tasmasını çekiyor musunuz? Köpeğinizi tasmasından çekmemek için ona yürüyüşlerde nasıl davranması gerektiğini öğretmelisiniz, böylece daha iyi yürüyüşler yapabilirsiniz.

Tasması olan birçok köpeğin, tasmalarının sürekli çekilmesinden dolayı oluşan ciddi sağlık problemleri vardır. Hem sizin hem de köpeğiniz için iyi olan bir tasma seçin, köpeğinizin boynundaki baskıyı hafifletecek bir çok tasma çeşidi vardır.

2.Daha uzun bir tasma seçin

Sokakta gördüğümüz köpeklerin tasmalarının neredeyse tamamı kısadır: bu tür tasmalar köpeğin hareket etmesini kısıtladığı için tasmasını çekiştirmesine neden olur. Kulağa değişik gelebilir ama, 2 metre uzunluğundaki bir tasma, yarım metre uzunluğundaki bir tasmaya göre köpeğinizi daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

Köpeğiniz yanınızda yürürken hareket edebileceği daha çok alan olursa, tasmayı daha az çekecektir. Ve böylece yürüyüşlerde sizi daha az rahatsız edecektir. Uzun bir tasma sayesinde, bir kokudan başka bir kokuya gitmek için sizi çekiştirmek ya da hareket ettirmek zorunda kalmaz. En az bir buçuk metre uzunluğunda bir tasma kullanmanız hem sizin için hem de köpeğiniz için iyi olacaktır; farkı ve ne kadar rahat ettiğinizi göreceksiniz.

3.Serbest bırakın

Serbest bir yürüyüş köpeğinize çok iyi gelecektir, köpeğinizin evden çıkmasına izin verin ve arkasından takip edin. Bırakın gideceği yere ve orada ne kadar duracağına kendi karar versin. İstediği şeyi istediği kadar koklasın.

Some figure

Serbest bir yürüyüşte acele edilmez ve kural koyulmaz. Köpek canı nasıl istiyorsa öyle yapar. Belki her zamanki rotada yürümek ister ya da erkenden parka varmak ister. Bazı günlerde, yeni bir sokak keşfetmek de isteyebilir.

Daha önceleri sadece sahibinin emirlerini uygulamış bir köpek ilk başta şaşkınlık yaşayıp, nereye gideceğini bilemeyebilir. Ona güven verin ve ilk adımı atmasını sağlayın. Bu, köpeğinizle yürüyüşlerinizi daha iyi hale getirmenin çok kolay bir yoludur. Köpeğinizin ilgisini çeken yerleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.

4. İstenmeyen durumlara karşı tedbirli olun

Evcil hayvanınızın hoş olmayan durumlarla karşılaşmasına engel olun. Onun bir adım önünde olun. Köpeğinizi en iyi tanıyan sizsiniz, onun sevdiği ve sevmediği şeyleri biliyorsunuz. Korkularını ve kötü hissettiği zamanları biliyorsunuz. Bu nedenle, köpeğinizin sevmediği şeylerden uzak durun, onu sevmediği şeylere maruz bırakmanın hiç bir olumlu getirisi yoktur.

Örneğin, köpeğiniz çöp arabalarından korkuyorsa, bir çöp arabasının size doğru geldiğini gördüğünüz zaman rotanızı değiştirin. Ya da köpeğiniz sokakta gördüğü diğer köpeklerle iyi anlaşamıyorsa, başka bir köpek gördüğünüz zaman aynı kaldırımdan geçmemek için yolun karşısına geçin.

Bu şekilde, köpeğinizin korkularının kaynağını yok etmiş olursunuz. Köpeğinizi endişelerinden uzak tutun, böylece endişelerinin onun için bir tehdit oluşturmadığını fark edecektir; korkuları tamamen yok olmaz, ama hafifler. Bu problemlerden kaçındığınız sürece, köpeğinizle yürüyüşlerinizin çok daha iyi hale geldiğini göreceksiniz.

Köpeklerimizle olan yürüyüşlerin daha iyi hale gelmesi tamamen detaylara bağlıdır. Bizler için ufak şeyler gibi görünseler de, köpekler için oldukça önemli şeylerdir. Yürüyüşlerimizde yukarıda belirtmiş olduğumuz değişiklikleri uygularsak, evcil hayvanımızı büyük bir stresten kurtarmış oluruz. Boş zamanlarını nasıl değerlendirmek istediğine kendisinin karar vermesine izin veriyoruz. Böylelikle, evcil hayvanımızın boş zamanlarını gerçekten kaliteli olan yürüyüşler yaparak değerlendirmiş olmasını sağlıyoruz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.