Neden Köpeklere İnsanmış Gibi Davranmak İstismar Sayılır

Neden Köpeklere İnsanmış Gibi Davranmak İstismar Sayılır

Son Güncelleme: 29 Mayıs, 2018

Evcil hayvanlarımıza duyduğumuz sevgi zaman zaman dengeyi yitirmemize ve aşırı sevgi gösterisinde bulunmamıza sebep olabilir. 

Belki de evcil hayvanlara duyduğumuz sevgi onlara sanki bir insanmış gibi davranmamıza sebep oluyordur. Yalnız bu son derece tehlikeli olabilir. Hayvanların ihtiyaçları insanlarınkinden çok farklıdır. Bu yazıda da onları insanlaştırmanın neden bir çeşit istismar olduğuna bakalım.

Öncelikle biz insanlarla köpekler arasındaki benzerlikler ve farklılıkların farkında olmalıyız. Ancak bu şekilde anlayışlı ve saygılı olabiliriz. Ve böylece köpeğimizle birlikte yaşamanın tadını çıkarabiliriz. Elbette o da tadını çıkarabilir.

Farklı köpek türlerinin farklı ihtiyaçları var. Herhangi bir köpeğe yanlış bir yaklaşımda bulunmak kişiliğini kaybetmesine ve hatta daha kötü sonuçlara sebep olabilir. Yatakta uyuması gerekmeyen veya her gün farklı bir şey yemesi gerekmeyen köpekler buna birer örnek.

yatakta uyanık köpek

Köpeklere sanki onlar bir insanmış gibi davranmak onları olumsuz, insanımsı düşüncelere ve intikam veya kin gütme gibi duygulara sevk edebilir.

Köpeğinizle kaliteli bir ev hayatı için doğru bir eğitim şart. Buna ulaşmak içinse, onların bizim gibi düşünmediklerini anlamalısınız. İlişkisel hafızaları sağ olsun öğrenmeye açıktırlar. Hareketlerinin sonuçlarını hatırlayabilirler ve bunu olumlu ya da olumsuz bir şeyle ilişkilendirebilirler. Böylece uyumlu bir şekilde hareket edebilirler.

Bizimle benzerlikleri

Aynı bizler gibi köpekler de sosyalleşmeye ve arkadaşa ihtiyaç duyarlar, sadece mutlu olmak için değil hayatlarını sürdürebilmek için de.

Ayrıca müzik dinlemeyi de severler. Algıları sağ olsun hoşlarına giden bir şeyle karşılaştıklarında vücutları onlara rahatlama ve mutluluk sağlayan kortizol ve endorfin salgılar. Bu yüzden müzik terapileri köpeklerde de işe yarar.

Bizlerden farkları

Köpeklerin inanılmaz bir koklama yeteneği vardır. Bizim asla algılayamayacağımız uyaranları fark edebilirler. Zaten bu yüzden arama kurtarma operasyonlarında kullanılırlar.

Öte yandan, bu hayvanların kokuları birbirinden ayırt etme yeteneği pek olmadığı için mamalarında onlar için gerekli olan tüm besinler bulunur. Bu yüzden onlara bizim yediğimiz yemeklerle beslemek faydadan çok zarar getirir. 

Köpeklere sanki bir insanmış gibi davranmanın tehlikeleri

Köpekler bizden çok farklı olduğu için, ihtiyaçları da farklıdır. Bu yüzden ihtiyaç duymadıkları şeyleri onlara sunmak kafalarını karıştırır. Bu durum davranış bozukluklarına ve birlikte yaşama uyum sağlayamama problemlerine sebep olabilir.

Köpekler sürü hayvanıdır. Onları terbiye etmek ve istediğimiz şekilde davranmalarını sağlamak için patron ve lider olanın biz olduğunu anlamaları gerekir. Onlara sanki bir insanmış gibi davranırsak, kafaları karışabilir. Belki de kendilerine ait olmayan bir rolü (liderlik gibi) sahiplenmeye çalışabilirler.

kazak giydirilmiş köpek

Bu durum aile üyelerine, diğer evcil hayvanlara ve diğer insanlara karşı agresifleşmelerine sebep olabilir.

Öte yandan, bir köpeği insanlaştırmak kişiliğini kaybetmesine sebep olur. Eğer bir köpek, köpek gibi hissetmiyorsa dışarı çıkmak için heyecanlanmayacak, zamanı geldiğinde yemeğini yemeyecek, yerlerde koşturmayacak veya diğer köpeklerle oynamayacaktır.

Bir köpeği insanlaştırmanın başka bir sonucu da sosyalleşmekle ilgili. Sanki bir insanmış gibi davranılan bir köpek kişiliği ve gelişimi için önemli olmasına rağmen, diğer köpeklerle birlikte olmak istemez. Bu da kendisi gibi köpeklerle eğlenemediği için mutsuz olmasına, var oluşunun önemli bir parçasının kendisinden çalınmasına sebep olur.

Hayvanınızın duygusal dengesi için sosyalleşmesi şart ve bunu ona sağlayamamak bazı durumlarda sert tepkiler vermesine ve sonucunda gereksiz yere acı çekmesine sebep olabilir.

Tüm bunlar ve onlara köpek olarak davranmamız onları daha az sevdiğimizi göstermez, bir insan olmadıkları, köpek oldukları için onları uygun bir şekilde terbiye etmeliyiz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.