Bu Yaz Köpeğinizin Patilerinin Yanmasını Engelleyin

Bu Yaz Köpeğinizin Patilerinin Yanmasını Engelleyin
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yaz aylarında yükselen sıcaklığın asfaltı ve kaldırımları ısıtması, şehirlerde yaşayan köpekler için bir sorun oluşturuyor. Ayakkabıları olmadığı için patileri yanabilir ve canları çok acıyabilir.

Tabii ki, bu sorunun çözümü de var. Köpeğinizi bir sonraki dışarı çıkarışınızda her zaman gittiğiniz yoldan gitmek yerine çimlerin üstünden gitmeyi tercih edebilirsiniz. Patilerini nemlendirmek, ayakkabı giydirmek, krem sürmek ve çıkan yaraların derhal tedavisini yapmak pati tabanlarını korumak için alabileceğiniz önlemlerden sadece birkaçı.

Patiler kaldırımlarda yanıyor

yatan köpek patileri

Şehirde yaşıyorsanız asfalt ve kaldırım köpeğiniz için büyük bir tehlike oluşturabilir. Yaz aylarında yükselen ısı, şehirdeki kaldırımları tehlikeli derecelere kadar ısıtır. Kaldırımların oldukça fazla ısı toplama özellikleri vardır. Güneş doğduktan birkaç saat sonra kaldırımlar neredeyse kalorifere döner ve yüksek ısı yayarak köpeklerinizin patilerini yakarlar.

Köpek ayakkabıları

Asfaltta yürümekten kaçınmanız mümkün değilse köpek ayakkabıları kullanmanızı öneriyoruz. Köpeklerin patilerini kızgın asfalttan korumak için özel tasarlanmış ayakkabılar var.

Köpeğinizin ayakkabılara alışması biraz zaman alabilir. Bu nedenle uzun yürüyüşlere çıkarmadan önce evde giydirebilirsiniz.

Fıskiyeler

Tüm şehirlerde, köpeğiniz sokaklarda yürürken patilerini ıslatmak için kullanabileceğiniz fıskiye ya da süs havuzları vardır. Dışarıda gezdirirken fıskiye olan yolları tercih edin ki köpeğiniz patilerini nemlendirip daha rahat yürüyebilsin.

Pati tabanları için koruyucu kremler

İnsanların pH değeri köpeklerden tamamen farklı olduğu için sadece köpeklere özel üretilen kremler var. Bu kremler köpeğinizin patilerini nemlendirip çatlamasını önlüyor.

Çoğunlukla vazelin kadar yağlı bir yapıları oluyor. Kremler, köpeğinizin pati tabanlarını sertleştirip sıcak yüzeylere daha dayanıklı hale getiriyor. Eve gelir gelmez kremi sürmeniz çok önemli. Ayrıca kremi sürmeden önce patilerini sabunlu suyla yıkamayı unutmayın.

Yaraları tedavi etmek

Köpeğinizin patilerinde bir yara çıktığı zaman tedavisini düzgün yapmanız çok önemlidir. Öncelikle yara olan yeri sabunlu suyla yıkayın, sonra buz koyup yanma hissini azaltmaya çalışın.

İyotlu suyla yarayı dezenfekte edin. Yürüyüş sırasında ilk yardım olarak yanınızda taşıyabileceğiniz spreyler de var. Bu spreyler, olası kanamaları durdurmada oldukça etkili olacaktır.

Koruyucu balm

Sıcak kaldırımlardan korumak için köpeğinizin patilerine sürebileceğiniz koruyucu balmlar var. Köpeğinizin fazladan korumaya ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz zamanlarda bu çeşit balmlar kullanabilirsiniz. Pati koruyucu balmları, nemlendirici krem ve losyonlarla beraber petshoplarda ve veterinerlerde bulabilirsiniz.

Yapışkan tabanlık

yavru köpek patileri

Bu sorunun önüne geçmek için yapışkan tabanlıklar da yaratıcı bir çözüm yöntemi. Kullanımı oldukça basit; sadece ambalajından çıkarıp köpeğinizin patilerine yapıştırıyorsunuz. Tabanlıkları ev ürünleri satan tüm mağazalarda bulabilirsiniz. Sonrasında yapacağınız tek şey pati boyutuna uygun şekilde kesmek. Tabanlıklar, sıcak kaldırımların riskini azaltmak ve yaralanmaları önlemek için kullanabileceğiniz pratik bir çözüm. Ayrıca kaydırmaz tabanlılar.

Buna benzer başka bir yöntem ise silikon yara bandı. Bu yara bantlarını tekrar tekrar kullanabilirsiniz, ayrıca bu bantlar suya dayanıklı ve kesip biçim vermesi de son derece kolay. Silikon yara bantlarını eczanelerde bulabilirsiniz.

Bu yaz, köpeğinizin patilerini sıcak kaldırımlardan korumak için yukarıdaki önerileri dikkate almanız çok önemli!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.