Hayvan Haklarını Savunmak İçin Düzenlenen Yürüyüş

Hayvan Haklarını Savunmak İçin Düzenlenen Yürüyüş

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2018

Hayvanlar konuşarak kendilerini ifade edemez ya da insanlara karşı kendilerini koruyamazlar. Onlar adına savaşan ya da onları koruyan insanlar da bu yüzden varlar. Bahsettiğimiz bu hayvan severler, hayvan haklarını korumak için çok geniş çapta gerçekleşen bir yürüyüş düzenlediler. Ve ne kadar güzel ki, bu yürüyüş dünyanın farklı yerlerinde eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Barış ve Hayvan Hakları

Geçtiğimiz 25 Eylül’de, bu iki terim bir araya geldi. Bu gün boyunca Kolombiya‘nın farklı şehirlerinde hayvan haklarını savunmak için çok büyük bir yürüyüş yapıldı. Bu yürüyüş, “Animales Libres de Tortura” platformu ya da ALTO (İspanyolca’dan çevirisi ise “Hayvanlara Yapılan İşkenceye Son” platformu) denilen bir platform tarafından başlatıldı. Ardından tüm hayvan hakları ile ilgili olan gruplar bir araya gelerek posterlerlerin, evcil hayvanların ve müziğin de dahil olduğu, barışçıl bir protesto gerçekleştirdiler.

Fikir oldukça basit bir fikirdi: Kolombiya topraklarında yaşayan tüm canlıların menfaatini korumak. “Hayvanlar için barış, doğa için barış” sloganını kullanarak yürüyen grubun içinde birçok sosyal aktör, halk figürleri, öğrenciler ve her yaştan insan vardı. Yürüyüş saat sabah 09.00’da  Plaza de Toros La Santamaria’da başladı ve  Plaza de Bolivar’da sona erdi. Gösteri, Bogota Genç Filarmoni Orkestrasının müzikal persormansıyla bir kapanış yaptı.

Gösterinin gerçekleştiği diğer iller ise şöyle: Bucaramanga, Tunja, Popayan, Mosquera, Funza, San Juan de Pasto, Duitama ve Velez. 

Hayvan Hakları İçin Arjantin‘de Gerçekleştirilen Yürüyüş

Haziran ayında, Arjantin’in bir sahil kenti olan Mar del Plata’da yaşayan hayvan koruyucuları ve kurtarıcıları San Martin Meydanı’nda bulunan yerel bir katedralin önünde hayvan haklarını savunmak için bir yürüyüş düzenledi. Yaklaşık 500 kişi evcil hayvanları ile birlikte bu yürüyüşe katıldı. Eylemciler, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” sloganını kullandılar. Böylece bu sloganı duyan herkes, eylemi gerçekleştiren insanların konuşamayanların sesi olduklarını bilecekti.

Hayvanların her gün maruz bırakıldıkları şiddet ve hayvan istismarına, Arjantin’deki bu yürüyüşte meydan okundu. Olay sakin bir şekilde gerçekleşti. Katılımcılar, hayvan istismarına karşı olan yasaların ülke çapında yürürlüğe girmesini umut ediyorlar.

Bu konudaki en temel sorun ise sorumluluk sahibi olmayı başaramamış evcil hayvan sahipleridir. Bunun yanı sıra ise, bazı işleri yaptırmak için hayvanlardan istifade etmek, köpek dövüşleri, hayvanat bahçelerinin oldukça kötü koşulları ve tazı yarışları da miting süresince gündeme gelen konulardandı.

Meksika’da Düzenlenen Yürüyüş

Bu yıl Latin Amerika’da hayvan haklarını korumak ve savunmak adına pek çok eylem gerçekleşmiş gibi görünüyor. Bu yılın Haziran ayında Meksika’nın Meksiko şehrinde üçüncüsü gerçekleşen yürüyüş ise bu yürüyüşlerden bir diğeri idi. Bu yürüyüşe de çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte pek çok insan katıldı. Bir taraftan, toplumun bilinç düzeyi hakkında konuşmalar yapıldı, diğer taraftan da diğer tüm canlıları dikkate alan yasaların eksikliğinden bahsedildi. 

Meksiko şehrinde gerçekleşen bu yürüyüş süresince, Federal Bölge Yasama Meclisi tarafından son zamanlarda yapılan bir yasa değişikliği alkış aldı.. Bu yeni yasaya göre hayvanların sirklere ve benzer performans gösterilerine katılmaları yasaklanmış oldu.

Meksika hayvan hakları yürüyüşü

Katılımcıların çoğu kaplan, timsah, domuz, katil balina ve zebra gibi çeşitli hayvanların kılığına girdi. Bu şekilde, yürüyüşün gündemini oluşturduğunu söylediğimiz söz konusu problemlerle ilgili, insan davranışının hayvanlara olan etkilerinden bahsedilmiş oldu. Yürüyüş, bu tarihi şehrin merkezindeki sokaklarda gerçekleşti. Ayrıca, boğa güreşi, hayvan bahçeleri, akvaryumlarda gerçekleştirilen gösteriler, hayvanlar üzerinde uygulanan deneyler ve bilimsel testler gibi olaylar da göstericiler tarafından kınandı.

Hayvan Haklarını Savunmak İçin Siz Neler Yapabilirsiniz?

Siz de sesi olmayanlar için bir aktivist olmak istiyorsanız yapabileceğiniz pek çok şey var. Her şeyden önce, bulunduğunuz şehir ya da ülkede hayvanların en çok hangi tehlikelerle karşı karşıya olduğuna yakından bir bakın.  Bu konuda size yardımcı olabilecek pek çok çalışma ve araştırma bulunuyor.  Gelişigüzel bir şekilde yapılan balina avcılığı, sirk hayvanları, safkan köpek satışı, hayvan işçi vs. gibi spesifik bir konuya da kendinizi adayabilirsiniz.

İkinci adım ise aktif olmanızdır. Nasıl mı? İlk aşamada topladığınız bilgiler sayesinde sosyal medyada, mahallenizde, üniversitenizde ya da iş yerinizde bu konuyla ilgilenen diğer insanlarla bir araya gelebilirsiniz. Çoğu zaman bilgi eksikliği, hayvanlar için en kötü ceza haline gelir.

Tüm bunlara ek olarak, hayvan haklarını savunan bir dernek ya da bir vakıf (Greenpeace ya da Dünya Doğayı Koruma Vakfı, yani WWF gibi) aramanızı ve onların gerçekleştirdiği faaliyetlere katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Fotoğrafların kaynak siteleri: www.infobae.com ve www.excelsior.com.mx


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.