Kimsesiz Şempanzelere Bakan Köpek İle Tanışın

Kimsesiz Şempanzelere Bakan Köpek İle Tanışın

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2018

Bugün size ölümden kıl payı dönmüş ve neredeyse bir yaşında bir köpek olan Princess’ ın hikayesini anlatacağız. Bu köpek, dünyanın farklı yerlerinde hayvanları kurtarmak için çalışan bir çift olan Jenny ve Jimmy Desmond tarafından evlat edinilecek kadar şansı yaver gitmiş bir köpek. Fakat bu hikaye sadece Desmond ailesi ve Princess’ın hikayesi değil. Bu hikaye aynı zamanda sevgi ne demek ve hayatta ikinci bir şansa sahip olmak nasıl bir duygu çok iyi bilen küçük bir köpeğin, kimsesiz  bırakılmış şempanzeler ile ilgilenen sahiplerine nasıl yardım ettiğini anlatan bir hikaye.

Princess, Kimsesiz Şempanzelere Nasıl Yardım Ediyor

Desmond ailesi, New York Blood Center (NYBC) – Türkçe’si New York Kan Merkezi- tarafından ölüme terk edilmiş şempanzelere yardım etmek için Afrika kıtasında bulunan Liberya Cumhuriyeti’ne taşındıkları zaman, köpekleri Princess da onlarla birlikte gitti. Jenny Desmond, hayvanların ilk önce rehabilite edilmesi gerektiğini söylüyor. Daha sonra ise kendi türlerinin diğer üyeleriyle yaşayabilmeleri için onları doğal çevrelerine yeniden alıştırmaya çalışıyorlar.

İşte Princess burada devreye giriyor. Bu sevgi dolu köpek, şempanzeleri teselli ediyor, onlara sevgi veriyor, arkadaşlık yapıyor ve yanlarında duruyor. Hayvanların kendilerine ait oldukları yaşam alanına yeniden entegre olmaları için onlara yardımcı oluyor.

Şempanzeler Neden Terk Edildiler?

köpeğe sarılmış şempanze
Kaynak: www.ciudadviral.com

New York Kan Merkezi (New York Blood Center) yakın zamanda Liberya’da araştırma yapmak için kullandığı 66 şempanzeye sırtını döndü. 1970’li yıllarda NYBC (New York Kan Merkezi), primatlar elde etmek , bu primatları çiftleştirmek ve bu zavallı hayvanları kendi testlerinde kullanmak için Liberya Biyomedikal Araştırma Enstitüsü ile ortaklık kurmuştu.

Ancak örgüt şempanzelere ömür boyu bakım sağlamayı taahhüt etmiş olmasına rağmen, yatırılan fon geri çekildi. Aslına bakarsanız, bütün bu olanlar Afrika ülkesini harap eden Ebola salgınının tam ortasında yaşandı. Ve böyle olunca da hayvanlar yeterince su, yemek ve bakım olmadan öylece evsiz barksız bırakıldılar. Tüm bu olayların sonucunda ise, gönüllü insanlar ve bazı organizasyonlar bu hayvanları kurtarmak için harekete geçtiler.

Bir Şempanze Barınağı

Desmond ailesinin büyük planlarından bir tanesi de Liberya’da bir şempanze barınağı inşa etmektir. Çünkü hayvanların ihtiyaçları olan özeni gördüklerinden emin olmak istiyorlar. Ayrıca, bu şempanzelerin insanlarla değil, türlerinin diğer kurtarılmış üyeleriyle yaşayabilmelerini istiyorlar.

Bunun için de Liberya Orman Kalkınma İdaresi gibi kuruluşların verecekleri yardım ve desteğe ihtiyaçları var.  Artı bir de köpekleri Princess var. Bu köpekçik ve bitmek bilmeyen sevgisi şempanzeler için her zaman orada olacak.

Farklı Tür Hayvanlar Arasındaki Dayanışma ve Dostluk

Diğer canlılara yardım etmek söz konusu olduğu zaman, hayvanlar bazı insanların sahip olduğu hoşnutsuz duygulardan yoksun görünüyorlar. Farklı türler arasında yaşanan dostluk ve dayanışma ile ilgili harika öyküleri ara sıra duyuyoruz. Bunlara örnek olarak:

  • Hindistan’da bir şehrin sokaklarında bir yavru köpeğe bakan bir Hint şebeği.
  • Annelerini kaybeden dört yavru kirpiye kucağını açmakta bir an için bile tereddüt etmeyen bakıcı bir kedi.
  • Hayatının çoğunu birlikte geçirdiği bir köpeğin ölümüyle depresyona sürüklenmiş olan bir köpeğin hayatına tekrar neşe getiren bir ördek.
  • Bir kediyi evlat edinerek aileye dahil eden bir sibirya kurdu(Haski).

Ve aslında tüm bu saydıklarımızın arasında  olmayan bebekler ya da çocuklar kaybolduğu zaman kedi ve köpekler tarafından korunduğuna dair olan sayısız haber ya da hikaye vardır. Özet olarak, hayvanların sahip olduğu sevgi çok derin ve hayat kurtarıcıdır.

Görsellerin kaynağı: www.ciudadviral.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.